Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невропатска болка: симптоми и третман

Невропатска болка - главни симптоми:

 • Пореметување во спиењето
 • Депресивен
 • Вкочанетост во погодената област
 • Повреда на болката чувствителност
 • Анксиозност
 • Горење во погодената област
 • Болка во отсуство на болка
 • Тријање во погодената област

Невропатската болка е патолошка состојба која се манифестира со реструктуирање на соматосензорната обработка на сигналот на телото, што доведува до појава на изразен синдром на болка. Овој симптом напредува како резултат на оштетување или дисфункција на периферните нерви - и едното и друго одеднаш. Ова може да се случи како резултат на стискање на нервните влакна или повреда на неговата моќ.

Оштетените влакна, поради оштетување, престануваат да функционираат нормално и испраќаат неточни сигнали до мозокот. На пример, еден нерв може да пренесе сигнал до мозокот дека едно лице допрело топол предмет, но во тоа време ништо не се случува. Но, мозокот испраќа сигнал назад и на апсолутно здраво место пациентот почнува да чувствува силно чувство на горење, како од изгори. Најчесто, оваа патолошка состојба се манифестира во различни патологии на централниот нервен систем, ендокриниот систем, трауматизацијата на одредени делови од телото и така натаму.

Етиологија

Бидејќи невропатската болка се јавува без влијание на надворешни фактори, причините треба да се бараат во човечкото тело. Лекарите идентификуваат неколку болести и инфекции кои можат да бидат причинители на таквата болест. Меѓу нив се:

Етиологија на невропатска болка
 • оштетување на нервите кај дијабетес . Се развива со покачена содржина на шеќер во крвотокот. Половина од луѓето со дијабетес страдаат од невропатска болка. Тие вообичаено имаат пепелта и печење во нозете. Непријатните чувства се влошуваат за време на спиењето или при носење тесни чевли;
 • херпес осип. Болката обично се појавува по ќерамидите. Најчесто се забележува кај постари лица. Времетраење - до три месеци. Се карактеризира со тешка непријатност и зголемена чувствителност на местото каде што имало осип, нарушувања на спиењето. Исто така, понекогаш има болка при допирање на телото на облека или постелнина;
 • различни повреди на 'рбетниот мозок. Често, таквата штета вклучува оштетување на нервите во 'рбетниот мозок и е директно поврзана со овој тип на болка. Патолошкиот процес е придружен со трепење низ целото тело;
 • удар Невропатска болка може да се појави неколку години по страдањето од напади. Пациентите обично чувствуваат постојани ладни раце. Причината е оштетување на нервите на мозокот;
 • хируршка интервенција. Чувството на пецкање и вкочанетост во местото на локализација на цвест постојано ги алармира таквите луѓе;
 • повреди на грб. Во овој случај, ваквата патолошка состојба се манифестира во форма на болка од пукање на нозете;
 • пораз на лактите на зглобовите. Невропатска болка во лактите е професионална болест кај луѓето кои се на работа честопати принудени да се одморат на лактите или да ги држат своите раце на тежина;
 • зрачење;
 • ХИВ

Видови

Како и обична, невропатска болка може да се појави во акутна или хронична форма. Но, постојат и други видови:

 • умерено - има трнење во рацете или нозете;
 • притискање - главното место на манифестација - стапалата или нозете на нозете. Честопати одење тешко и непријатно во животот на една личност;
 • краткорочни - времетраење од само неколку секунди, по што целосно исчезнува или оди во нов дел;
 • хиперсензитивност.

Симптоми

Главен симптом на невропатска болка е периодично чувство на горење, вкочанетост или пецкање, како и болка. Локализацијата на таквите чувства зависи од причините. Покрај површните чувства, болката може да навлезе подлабоко и да биде постојана.

Симптоми на невропатска болка

Меѓу симптомите кои се придружени со горенаведените непријатни чувства се забележани:

 • нарушување на спиењето поради хиперсензитивност и краткотрајна болка;
 • постојана анксиозност, која може да се претвори во депресија ;
 • намалување на квалитетот на животот, кој е директно погоден од непријатни чувства.

Дијагностика

Не постојат специфични дијагностички мерки за да се утврди невропатската болка. За да се потврди дијагнозата, лекарите користат стандардни процедури и тестови кои ги проценуваат симптомите и причините за таквата болка.

Дијагнозата се базира на детален преглед на пациентот. Потребно е да се состави комплетна слика за појавата и текот на болеста. Исто така, важно е да се разјасни со пациентот какви видови заболувања претходно страдал, бидејќи во позадина на одредени патолошки состојби може да напредува невропатската болка. Покрај истражувањето, докторот исто така ќе го испита пациентот и, доколку е потребно, ќе го испрати за да ги преземе потребните тестови.

Третман

Третман на невропатска болка е прилично долг и тежок процес. Првото нешто што треба да направите е да ја третирате главната патологија, против која се манифестира невропатската болка.

Третманот е комплексен и се состои од:

 • земање лекови;
 • употребата на психотерапевтски методи;
 • назначување на физиотерапевтски процедури.

Лекот третман е најефикасен начин да се ослободи од невропатска болка. За третман на оваа патолошка состојба, мастектомите или лидокаинските закрпи се најефикасни. Во комбинација со антидепресиви, можно е да се постигне намалување на хиперсензитивноста. Фармацевтиките исто така се користат за лекување на болеста која предизвика манифестација на невропатска болка.

Физичка терапија е пропишана за намалување на болката. Благодарение на акупунктурата, терапевтската масажа, изложеноста на ласерот и магнетната терапија, можно е не само да се намали манифестацијата на болка, туку и да се подобри циркулацијата на крвта. Но, најефикасните методи за лекување на оваа патолошка состојба се вежбање и јога.

Третман на невропатска болка со народни лекови е апсолутно бескорисен, бидејќи причините за потекло се на ниво на нервни завршетоци. Самотретувањето е строго забрането, бидејќи може да доведе до целосна смрт на нервот. Единствениот можен третман дома е употребата на декорации на билки, кои имаат смирувачки ефект врз телото како целина. Но, да се прибегне кон овој метод без консултации и одобрување на лекарот е непожелно.

Вреди да се напомене дека не во сите случаи, медицината може да помогне да се ослободи од овој проблем. Ова се должи на сложената структура на нервите во човечкото тело. Во ретки случаи, медицинската интервенција не само што нема позитивен ефект, туку, напротив, може да ја комплицира ситуацијата.

Ако, сепак, едно лице претрпело таква болест, тогаш, покрај гореспоменатите методи на лекување, тоа ќе биде корисно за него:

 • спа третман;
 • ласерски третман;
 • терапевтска вежба;
 • психотерапија.

Превенција

Превентивните методи на невропатска болка не се толку многу. Ова се должи на фактот дека до денес вистинските причини за манифестацијата на овој вид на болка не се прецизно проучени. Но, сепак постојат неколку методи за превенција, кои се состојат од:

 • секојдневно малку физичко насилство на сите мускулни групи;
 • придржување кон здрав начин на живот;
 • навремено лекување на болести или инфекции кои можат да доведат до невропатска болка;
 • полагање целосен преглед на телото неколку пати во годината;
 • запирање на пушењето и пиење на големи количини на алкохол;
 • редовни, само во клинички услови, мускулна стимулација;
 • носејќи само удобни чевли, така што при одење нема непријатност;
 • избегне повреда или изгореници на рацете или нозете;
 • капење за нозе (до петнаесет минути) неколку пати неделно;
 • дневна инспекција на екстремитетите за нарушувања на чувствителноста, функционирањето и така натаму. Кога било какви промени треба да се консултираат со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате невропатска болка и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Диатеза на урична киселина (појавување симптоми: 3 од 8)

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

...
Coccygodynia (појавување симптоми: 3 од 8)

Coccygodynia е патолошка состојба во која се забележани пароксизмални или перзистентни болни сензации со различен степен на интензитет во кококсите, ректумот и анусот, под услов да не се оштетени од органска природа.

...
Онихофагија (појавување симптоми: 3 од 8)

Онахифагија е, всушност, навика да гризе за ноктите и меките ткива што ги опкружуваат. Најчесто ова нарушување се развива кај деца на возраст од 3 до 10 години. Сепак, ова не значи дека таква повреда не се јавува кај лица од повозрасна категорија.

...
Тумор на 'рбетниот мозок (појавување симптоми: 3 од 8)

Тумор на 'рбетниот мозок е патолошка форма на малигната или бенигната природа, која се наоѓа во регионот на' рбетниот мозок. Клиничките симптоми може да не се појават во раните фази на растот. Најчесто болеста е откриена со значително зголемување на големината на туморот.

...
Радикуларен синдром (појавување симптоми: 2 од 8)

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .