Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невропатија: Симптоми и третман

Невропатија - главните симптоми:

Невропатија е болест на нервниот систем на не-воспалителна природа, која напредува поради оштетување или осиромашување на нервните клетки. Патологијата не е ограничена со возраст или пол. Вреди да се напомене дека оваа состојба на болеста може да влијае на едно нервно влакно и неколку одеднаш, и тие не се секогаш лоцирани во една точка на телото.

Етиологија

Манифестацијата на симптомите на болеста може да предизвика многу причини. Меѓу најчестите се следните:

 • хиповитаминоза ;
 • метаболички нарушувања;
 • траума на нервните влакна на кое било ниво на сериозност;
 • присуство на бенигни или малигни тумори;
 • патологија на крвните садови;
 • интоксикација на телото;
 • ендокрини заболувања;
 • намалена реактивност на телото;
 • васкулитис ;
 • патологија на крв;
 • хроничен алкохолизам;
 • вирусни и бактериски инфекции;
 • тешка хипотермија;
 • наследен фактор.

Видови

Во медицината се користат неколку класификации на болеста, кои се базираат на причините, природата на оштетувањето на нервните влакна.

Класификација во зависност од причините за прогресија на патологијата:

 • дијабетична невропатија. Оваа форма на патологија напредува во позадина на намалување на концентрацијата на гликоза во крвта. Обично се развива со дијабетес ;
 • посттрауматска невропатија. Главните причини за неговата прогресија се механичка траума на нервните влакна и нејзините гранки, нивно стегање или држење во областа на пораз на оперативната интервенција. Оваа форма на патологија во повеќето клинички ситуации влијае на улнарниот нерв, ијаците, радиотерапијата, како и на нервите на долните екстремитети. Најчесто, траумата предизвикува невропатија на радијалниот нерв, перонеална и улнарна;
 • алкохолна невропатија. Причината за прогресија - потрошувачка во големи количини на пијалаци кои содржат високи дози на алкохол. Оваа супстанција, како и нејзините производи за распаѓање, значително го комплицира процесот на метаболизмот, особено апсорпцијата на витамини во цревата. Ова, пак, води кон авитаминоза , што станува причина за прогресија на алкохолната невропатија;
 • исхемична форма. Овој тип на болест се развива како резултат на нарушување во снабдувањето со крв во нервните завршетоци.
Причини за алкохолна невропатија

Врз основа на природата на оштетувањето на нервните влакна, се разликуваат следниве видови болести:

 • сензорна невропатија. Се карактеризира со нарушување на чувствителноста на одреден орган во човечкото тело. Се манифестира со отсуство на болка, вкочанетост и пецкање, како и фантомски болки;
 • периферна невропатија. Се зборува за неговата прогресија ако е нарушен физиолошкиот процес на пренос на нервниот импулс од централниот нервен систем на органите кои се иннервирани од погодените нервни влакна. Како резултат на тоа, периферната невропатија се манифестира со следниве симптоми: намалено или целосно губење на чувствителност, мускулна слабост, конвулзии, тикови и оштетена координација на движењата (обично овој симптом се манифестира во случај на невропатија на ниската екстремитет, невропатија на радијалниот нерв и тн.);
 • моторна невропатија. Карактеристичен знак - дефектна физичка активност. Вреди да се забележи дека во овој случај нема намалување на чувствителноста. Карактеристични симптоми: пациентот прави движења на екстремитетите што не можат да го контролираат, некои мускулни рефлекси исчезнуваат, мускулната слабост постепено се зголемува;
 • автономна невропатија. Во овој случај, нарушена е инервацијата на внатрешните органи. Оваа форма на патологија се смета за најопасна, бидејќи во случај на прогресија, постои повреда на функционирањето на одредени органи и системи. Особено, пациентот може да има повреда на мокрење, голтање, дефекација.

Во зависност од погодените нервни влакна:

 • невропатија на перонеалниот нерв;
 • невропатија на улнарниот нерв;
 • невропатија на радијалниот нерв;
 • пораз на тригеминалниот нерв;
 • оштетување на нервите на долните екстремитети.

Симптоматологија

Симптомите на болеста во голема мера зависат од тоа кои нервни влакна (или влакна) се смачкани или повредени. Всушност, постојат неколку знаци на оваа болест, но повеќето од нив не се карактеристични, што до одреден степен создава потешкотии во правењето точна дијагноза.

Дијабетична форма

Дијабетичната невропатија е најчестата компликација на дијабетесот. Најчесто, оваа болест манифестира периферна невропатија. Манифестациите на болеста се повеќекратни, бидејќи спиналните нерви се вклучени во патолошкиот процес, како и нервите кои се одговорни за функционирањето на внатрешните органи.

Симптоми на дијабетска невропатија (во случај на прогресија на периферна невропатија):

 • метеж во нозете;
 • мускулните структури на екстремитетите како што напредува дијабетичната невропатија може да ја променат нивната форма;
 • пациентот може да забележи дека во едно време се чувствува силно ладење на екстремитетите, а во друго време во нив се јавува чувство на топлина;
 • ползи чувство во екстремитетите;
 • болка во екстремитетите (се манифестира главно во ноќниот период);
 • зголемена чувствителност на допирниот допир. Понекогаш дури и лесен допир може да предизвика болка;
 • карактеристичен знак на периферна невропатија е сензација на ракавици или чорапи на екстремитетите, но тие се голи;
 • гори во екстремитетите;
 • раните добиени со веќе постоечка периферна невропатија заздрават многу долго.

Автономната дијабетска невропатија се манифестира со следниве симптоми:

 • гадење и гадење;
 • вртоглавица кога се обидува да ја смени позицијата на телото;
 • металоиди;
 • проблеми со екскреција на урина;
 • тахикардија , која може да се манифестира дури и во состојба на целосен одмор;
 • нарушување на еректилната функција;
 • неправилни движења на дебелото црево;
 • дури и во случај на тешка пренатрупаност на мочниот меур, нема потреба да се уринира;
 • губење на свеста, и покрај тоа што не постои видлива причина за ова;
 • зголемено потење;
 • прекумерна сувост на кожата.
Симптоми на дијабетична невропатија

Пораз на лицевиот нерв

Невропатија на фацијалниот нерв е многу честа појава. Исто така се споменува во медицинската литература како тригеминална невропатија. Тоа обично се предизвикува со преоптоварување на нервните влакна, така што болеста има сезонска состојба. Најчесто се јавува во есен-зимскиот период. Невропатијата на фацијалниот нерв започнува акутно - симптомите и нивниот степен на сериозност директно зависат од локацијата на лезијата.

Симптоми на невропатија на фацијалниот нерв:

 • лигави;
 • половина од лицето, каде што погодениот нерв е локализиран, како да се стврднува;
 • прекршување на перцепцијата на вкус;
 • со невропатија на фацијалниот нерв, постои забележлив болен синдром на дел од зафатениот нерв;
 • окото не се затвори целосно и лицето не може да трепка;
 • карактеристичен симптом на невропатија на фацијалниот нерв - предниот дел на јазикот станува вкочанет;
 • лакримација;
 • понекогаш може да се забележи сериозна сувост на окото.

Нежна љубов на нервите

Невропатија на перонеалниот нерв обично ги напаѓа девојчињата на возраст од 10 до 19 години. Вреди да се напомене дека оваа болест има неповолна прогноза. Невропатијата на перонеалниот нерв може да биде предизвикана од траума на колен зглоб или лигаментозен апарат, фрактури на коските, оперативна интервенција по патеката на нервните влакна и така натаму.

Симптоми на невропатија на перонеалниот нерв:

 • постепено губат способноста да ја ротираат ногата;
 • пациентите при одење или трчање може неочекувано да ја затегнат ногата;
 • неможноста правилно да се наведнуваат и да се деформираат прстите;
 • стапало;
 • човекот не може да оди по петиците.

Медицински настани

Третманот на невропатија треба веднаш да се спроведе веднаш штом ќе се појават првите предупредувачки знаци на прогресија на патологијата. За назначување на правилен курс на лекување, мора да го посетите вашиот лекар. Само-лекувањето не е валидно.

Третманот со невропатија се изведува секвенцијално. Потребни активности:

 • елиминирање на штетниот фактор (компресија);
 • елиминација на воспаление;
 • олеснување на болката;
 • враќање на целосното функционирање на погоденото нервно влакно;
 • стимулација на регенеративни процеси;
 • третман на болести кои предизвикаа патологија (ако има);
 • превенција на рецидиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате невропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Лавиринтис (појавување симптоми: 5 од 20)

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

...
Клаустрофобија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Клаустрофобијата е состојба која се карактеризира со појава на постојан и опсесивен страв од затворени простори. Стравот се зголемува кога едно лице се впушта во тесни, мали или ниски простории, простории кои немаат прозорци и така натаму. Луѓето со клаустрофобија, исто така, се чувствуваат непријатно кога патуваат во транспортот, во толпата луѓе. Поради овој паника страв, луѓето се обидуваат да избегнат активности или ситуации кои можат да предизвикаат уште еден паничен напад. Како резултат на тоа, однесувањето на лицето понекогаш се менува до степен до кој може да престане да ја напушта куќата.

...
Фехохромоцитом (појавување симптоми: 5 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Енцефалитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .