Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Постепетична невралгија: симптоми и третман

Постепетична невралгија - главни симптоми:

 • Главоболка
 • Пруритус
 • Мускулна слабост
 • Вкочанетост во погодената област
 • Покрстување на кожата
 • Ненадеен напад на болка
 • Болка во пукање
 • Парализа
 • Голема болка
 • Зголемена чувствителност на кожата

Постепетичната невралгија е една од најчестите компликации после болест. Не носи опасност за човечкиот живот, но нејзиниот тек е прилично непријатен. Најчесто, постхерпејската невралгија го одзема спиењето од лице, во голема мера се меша со работата, предизвикува непријатност во сите движења, води до депресија. Фактот дека повторената манифестација на постхепертична невралгија е забележана кај жените се уште е необјаснива.

Болеста се јавува по прогресијата на ќерамидите . Карактеристичен знак на лишување од овој тип е појавата на осип на кожата (главно на телото). Се формираат меурчиња кои по одредено време се исушат и формираат специфична кора на телото. Карактеристична карактеристика на ќерамиди е дека овој тип на осип се појавува на телото во форма на издолжени попречни ленти. Сите фази на осипот се придружени со чешање, вкочанетост на погодениот дел од телото, болки со различен интензитет и постојано чувство на печење. Сето ова е проследено со треска и интоксикација. Најчестиот осип се појавува во градите.

Вреди да се одбележи дека само луѓето кои имале пилешко месо можат да добијат таков вид лишаи. Со позитивен курс, херпес зостер поминува без да остава траги, но често остава дамки на телото. Поретко, постхепетската невралгија може да послужи како потсетник за лишаи. Просечното времетраење на оваа компликација од болеста е една година. Но, во поединечни случаи тоа може да потрае неколку години. Се третира под надзор на лекарите или самостојно - народни лекови.

Етиологија

Пред да се зборува за причините за постхепертична невралгија, вреди да се идентификуваат некои фактори на ризик:

 • Главниот фактор на ризик е возраста. Повеќе шанси за појава на патологија кај постарите лица (60 години и постари). Кај луѓето на работоспособна возраст, постхеретичната невралгија се развива поретко (10%);
 • Исто така важно е и подрачјето на исипот со ќерамиди. Веројатноста за прогресија на постхерпетичната невралгија се зголемува ако осипот е локализиран на телото на пациентот;
 • коморбидитети - намален имунитет, СИДА .

Во суштина, овој тип на невралгија се јавува кога вирусот на ќерамиди или вирусот на херпес "ги напаѓа" сетилните нервни влакна. Таквите нерви почнуваат да функционираат полошо, ги пренесуваат сигналите за болка до погодените делови на телото. Често овој патолошки процес е придружен со хипертермија .

Растењето на ќерамиди

Вреди да се забележи дека овој тип на невралгија не напредува кај сите пациенти кои претходно имале ќерамиди. Покрај горенаведените фактори на ризик, лекарите сметаат дека една од главните причини за развојот на болеста е доцнењето. Подоцна почнува процесот на лекување, толку е поголема веројатноста за таква компликација.

Симптоми

Главен симптом на постхерпетична невралгија е синдром на болка со различен интензитет, кој продолжува дури и по заздравувањето на осипот. Болката е поделена на неколку видови:

 • постојана. Природата на изразувањето на болката е досадна и угнетувачка, често со печење;
 • периодично Во овој случај болката има стрелачки карактер;
 • ненадеен карактер. Се појавува само од контакт со надворешен иритант. Карактеризира со зголемена чувствителност во погодената област.

Нездраво лице може да се манифестира како само еден посебен вид на болка, и комбинација од сите видови во исто време.

Покрај болката, може да има и други симптоми кои предизвикуваат непријатност. Тоа може да биде:

 • вкочанетост;
 • пецкање, како да се снима со струја;
 • чешање;
 • хиперсензитивност;
 • мускулна слабост;
 • главоболка Симптомот често се појавува ако на лицето се појави осип.

Парализата е исклучително ретка ако некој нерв е оштетен.

Главен симптом на постхепертична невралгија е болка, многу често предизвикувајќи промена во многу области на животот на една личност, како што предизвикува:

 • намалување на интензитетот на физички активности;
 • нарушувања на спиењето или комплетна несоница;
 • губење на тежината, бидејќи апетитот на пациентот е поминат;
 • постојана депресија , анксиозност и анксиозност;
 • намалување на активноста на општествениот живот.

Во принцип, симптомите на постхепертична невралгија значително го намалуваат нивото и квалитетот на човечкиот живот.

Дијагностика

Ако ги почувствувате овие симптоми на постхепетска невралгија, веднаш треба да се консултирате со лекар. Тој, пак, ќе спроведе целосен преглед на телото, внимателно ја испита погодената област, побара од пациентот детално за општата состојба на болеста и за чувствата што ги чувствува. За да се направи точна дијагноза, неопходно е да се изврши инструментална дијагностика, вклучувајќи:

 • МНР;
 • EMG;
 • Ултразвук;
 • КТ

По добивањето на целосни информации за оваа болест, специјалист ќе пропише третман. Третман со лекови или физиотерапија во голем број случаи ја намалува манифестацијата на симптомите и ја враќа нормалноста на животот. Но, само под услов на навремено лекување на лекар.

Третман

Третман на постхепертична невралгија се јавува на неколку начини - со лекови и народни лекови.

Во третманот на невралгија, првото место е окупирано со современи средства, кои обично се користат за третман на конвенционален херпес. Да се ​​ослободат од симптомите ќе помогнат:

 • антидепресиви;
 • анестетици и аналгетици;
 • блокада дрога;
 • локални производи - масти, гелови или лепенки кои содржат лидокаин;
 • физиотерапија.
Постепетичен третман на невралгија

Уште едно ефикасно средство, но веќе не-дрога - акупунктура. Овој метод овозможува да се ослободите од болка.

Постепетичната невралгија може да се третира со народни лекови. Меѓу кои се:

 • триење на сок од црна ротквица;
 • триење на лук масло помешано со вотка;
 • облоги на лековити билки;
 • масти, кои се базираат на пчелни производи (на пример, прополис).

Препорачливо е да се комбинираат медицински и фолк лекови за да се постигне максимален ефект и да се ослободат од симптомите на постхепертична невралгија што е можно поскоро.

Превенција

Единствената позитивна страна на постхерпетичната невралгија е дека нејзиното појавување може да се спречи однапред. Главниот знак за нејзиниот можен изглед во иднина е ќерамидите. Ако се појави, тогаш треба веднаш да се започне со профилактични агенси во однос на развојот на невралгија.

Ефективни мерки се:

 • вакцинација против сипаници и ќерамиди;
 • антивирусни лекови кои можат да бидат препишани само од лекарите;
 • постојана активна физичка активност и поддршка на мускулите во тон;
 • правилна исхрана и употреба на витамини.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Postherpetic невралгија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кројцфелд-Јакоб-ова болест (појавување на симптоми: 4 од 10)

Кројцфелд-Јакоб-овата болест е прионска болест која е вклучена во групата на преносливи невродегенеративни патологии на прион. Прировите се нарекуваат инфективни протеини, тие се главните предизвикувачи на оваа болест. Тие имаат способност да трансформираат здрав протеин во инфициран. Така, се јавува инфекција на телото.

...
Неврофиброматоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Неврофиброматозата е претежно наследна болест, која се карактеризира со формирање на тумори во областа на нервните ткива, што потоа предизвикува појава на разни видови коски и абнормалности на кожата. Вреди да се спомене дека неурофиброматозата, симптоми кои се јавуваат кај мажи и жени со иста фреквенција, најчесто се манифестира во детството, а особено за време на пубертетот.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Херпес (појавување симптоми: 3 од 10)

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...
Енцефалитис што се пренесува на тиквите (појавување симптоми: 3 од 10)

Енцефалитис кој е пренесен со глодање е сериозна заразна болест која се пренесува на луѓето од крлежи на енцефалитис. Вирусот се шири во мозокот и 'рбетниот мозок на возрасен или дете, предизвикува тешка интоксикација и влијае на централниот нервен систем. Тешките енцефалитички форми без навремено лекување можат да доведат до парализа, ментални нарушувања, па дури и смрт. Како да ги препознаеме симптомите на опасна патологија, што да правиме ако се сомневате дека е инфекција што се пренесува преку крлежи и што е значењето на вакцинацијата во спречувањето и лекувањето на смртоносната болест?

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .