Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полиневропатија: Симптоми и третман

Полиневропатија - главните симптоми:

Полиневропатија е група на болести кои влијаат на голем број нервни завршетоци во човечкото тело. Болеста има различни причини. Факторите кои предизвикуваат појава на болеста, првенствено ги иритираат нервните влакна, а само тогаш доведуваат до нарушување на нивното функционирање. Карактеристичните знаци на болеста се слабост во мускулите и болката во погодената област на телото.

Болеста се манифестира со парализа, нарушена подложност на допирниот допир, разни нарушувања во работата на горните и долните екстремитети на човечкото тело. Знаците на болеста и интензитетот на нивната манифестација целосно зависи од формата и видот на болеста. Обично полиневропатија предизвикува многу страдања кај пациентите, третманот е долготраен. Текот на болеста е прогресивен и процесот може да се хронизира. Најчесто оваа болест се јавува во долниот дел од телото.

Полиневропатија може да се појави во слаба форма, како и да има фулминантен развој.

Етиологија

Причините за полиневропатија се различни. Главните вклучуваат:

 • труење со чист алкохол, гас, арсен (хемиско труење);
 • хронични болести ( дијабетес , дифтерија );
 • системски патологии на телото;
 • долгорочна употреба на одредени групи лекови;
 • алкохолизам;
 • оштетен имунитет;
 • наследен фактор;
 • метаболички нарушувања;
 • ХИВ инфекција .

Патологијата може да има карактер:

 • воспалителни. Во овој случај, постои интензивно воспаление на нервните влакна;
 • токсични. Се развива поради ингестија на голем број на токсични супстанции;
 • алергичен;
 • трауматски.

Денес, најчестиот вид е дијабетична полиневропатија. Вреди да се напомене дека полиневропатија е прилично опасна патологија, која бара навремено и соодветно лекување. Ако не, тогаш прогресијата на болеста може да доведе до атрофија на мускулите и појава на чиреви. Најопасна компликација е парализата на нозете или рацете, и по мускулите на дишењето.

Оштетување на нервите кај полиневропатија

Видови

Според механизмот на оштетување, болеста е поделена на следниве видови:

 • демиелинизирачка полиневропатија. Развојот на болеста е поврзан со дефект во телото на протеинот, кој ги опфаќа нервите и е одговорен за високата стапка на импулси;
 • аксонален Овој тип е поврзан со кршење на нервното стебло. Овој тип е придружен со тежок третман и долго обновување;
 • невропатска. Кога се забележува оштетување на телата на нервните клетки;
 • дифтерија и дијабетична полиневропатија;
 • полиневропатија на долните екстремитети;
 • алкохолна невропатија.

Според приматот на оштетување на нервите, се појавува невропатија:

 • сензорни Се манифестира во форма на вкочанетост или болка;
 • мотор. Моторни влакна се погодени, што е придружено со слабост во мускулите;
 • сензорен мотор. Карактеристичните симптоми на лезијата се намалување на чувствителноста и моторната активност на мускулните структури;
 • вегетативна. Постои повреда на внатрешните органи поради воспаление на нервите;
 • мешани Вклучува сите знаци на горенаведените типови;
 • полиневропатија на долните екстремитети.

Во зависност од причината за развојот, полиневропатија може да биде:

 • идиопатска. Почетокот е поврзан со нарушен имунолошки систем;
 • наследни. Пренесени од една генерација во друга;
 • диметаболичен. Напредоци поради метаболички нарушувања;
 • токсична полиневропатија се развива од ингестија на токсични супстанции;
 • постинфективен. Се случува во инфективни процеси во телото;
 • паранеопластичен. Развојот оди заедно со онколошки болести;
 • во болестите на телото, се развива како дел од болеста;
 • алкохолна невропатија.

Од природата на протокот:

 • акутен. Време за развој од два до четири дена. Третманот трае неколку недели;
 • субакутен. Се развива за неколку недели, третманот трае неколку месеци;
 • хроничен. Напредокот од шест месеци или повеќе, има индивидуален термин за третман за секое лице.
Дијабетична полиневропатија

Симптоми

Без оглед на тоа каква болест има некој, дали е алкохолен или дијабетичен, наследна или токсична полиневропатија или демиелинизација, симптомите честопати го имаат истиот.

А широк спектар на фактори кои предизвикуваат болеста, често првенствено влијаат на нервот, а потоа да доведе до дисфункција на нивната работа. Главните симптоми на болеста се:

 • слабост во мускулите на рацете и нозете;
 • повреда на респираторниот процес;
 • намалување на рефлексите и чувствителноста, до нивно целосно отсуство;
 • континуирано пецкање на кожата;
 • зголемено потење;
 • тремор или конвулзии;
 • оток на рацете и нозете;
 • срцеви палпитации;
 • запрепастувачки и зашеметен;
 • запек.

Компликации

Всушност, нема многу компликации на полиневропатија, но тие се кардинални. Компликациите на болеста се следните:

 • ненадејна срцева смрт;
 • повреда на моторните функции, целосна имобилизација на пациентот;
 • прекршување на респираторните процеси.

Дијагностика

Невозможно е да се дијагностицира било кој од горенаведените типови на полиневропатија само со симптоми кај едно лице (многу од симптомите се слични на манифестацијата на други болести). Ако најдете еден или повеќе симптоми, треба да го видите лекар што е можно поскоро. За дијагноза, специјалисти ќе спроведат широк спектар на студии, кои вклучуваат:

 • првична инспекција и премер;
 • невролошки преглед и верификација на основните нервни рефлекси;
 • комплетна крвна слика;
 • радиографија;
 • Ултразвук;
 • биопсија;
 • пациент консултации со специјалисти како терапевт и ендокринолог.

Третман

Примарниот третман на полиневропатија е насочен кон елиминирање на причините за појавата и симптомите. Таа е доделена во зависност од видот на патологија:

 • третманот на дијабетична полиневропатија започнува со намалување на нивото на гликоза во телото;
 • во случај на алкохолна полиневропатија, треба строго да се воздржи од пиење алкохол и сè што може да содржи алкохол;
 • прекин на целиот контакт со хемикалии за да се спречи појава на токсичен тип на болест;
 • земајќи големи количини на течности и антибиотици за инфективна полиневропатија;
 • хирургија за паранеопластичен тип на болеста.
 • употребата на лекови против болки со силен болен синдром.

Меѓу другото, можеби ќе треба комплетно чистење на крвта, хормонска терапија или лекување со витамини (овој вид терапија, во медицинските кругови, се смета за најефикасен).

Физиотерапијата е добар третман за полиневропатија. Тоа ќе биде особено корисно во хроничните и наследни форми на болеста.

Превенција

Превентивните мерки на полиневропатија се насочени кон елиминирање на причините кои негативно влијаат врз нервните влакна. Методи за превенција:

 • целосно одбивање на алкохолни пијалоци;
 • ако работата е поврзана со хемикалии, врши само во заштитна облека;
 • следење на квалитетот на производите за јадење;
 • Не земајте лекови без рецепт;
 • навремено лекување на болести од секаква природа и сложеност;
 • вклучуваат витамини во вашата исхрана;
 • врши физички вежби;
 • постојано следење на шеќерот во крвта;
 • периодично одат за терапевтски масажи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Полиневропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гилијан-Барре ( синдром на појавување ) (појавување на симптоми: 7 од 15)

Guillain-Barre-ов синдром е група на акутни автоимуни болести кои се карактеризираат со брза прогресија. Периодот на брз развој е околу еден месец. Во медицината ова нарушување има неколку имиња - парализа на Лендри или акутен идиопатски полиневрит. Главните симптоми се мускулна слабост и недостаток на рефлекси, кои произлегуваат од позадината на екстензивно оштетување на нервите (како резултат на автоимуниот процес). Ова значи дека човечкото тело прифаќа сопствено ткиво како туѓо ткиво, а имунитетот создава антитела против погодените нервни мембрани.

...
Полиневропатија (појавување симптоми: 6 од 15)

Полиневропатија е комплексно пореметување кое се карактеризира со оштетување на моторните, сензорни и автономни нервни влакна. Главната карактеристика на болеста е тоа што голем број нерви се вклучени во процесот на болеста. Без оглед на видот на болеста, се манифестира во слабост и атрофија на мускулите на долните или горните екстремитети, отсуството на нивната чувствителност на ниски и високи температури, појавата на болни и непријатни чувства. Често изразена парализа, целосна или делумна.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 5 од 15)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Инсулином (појавување на симптоми: 5 од 15)

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...
Хипогликемија (појавување симптоми: 4 од 15)

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .