Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невралгија: Симптоми и третман

Невралгија - главни симптоми:

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

Периферните нерви имаат одредени рецептори кои ги преземаат сите информации за состојбата на органите и системите, а потоа го пренесуваат до 'рбетниот мозок и мозокот. Во случај на компресија или иритација на одреден дел од нервот, оваа информација е искривена, што доведува до појава на болка. Вообичаено, патологијата напредува против позадината на патолошкиот процес што е веќе присутен во телото.

Мускулната невралгија често се манифестира во оние делови на човечкото тело каде што нервните влакна поминува низ тесни канали. Таму постои голема веројатност за компресија или прекршување. Вреди да се напомене дека оваа болест може да влијае на било кој нерв. Често се дијагностицира невралгија на грбот, невралгија на сејастичниот нерв, невралгија на глозофарингеалниот нерв, како и на тригеминалот. Дијагнозата, како и третманот на болеста, го прави невролог.

Многу луѓе збунуваат невралгија и невритис . Но, ова се две сосема различни болести. Кога невритисот е забележан воспаление на нервните влакна, се манифестира не само појавата на болка, туку и намалување на чувствителноста на кожата која го инервира погодениот нерв. Важно е ако се појават знаци на невралгија на срцето, тригеминалниот нерв, грбот и другите органи и ткива, веднаш консултирајте се со лекар за дијагностицирање и подготвување на правилен план за лекување.

Видови

Невралгија може да го "нападне" секој нерв, но сѐ почесто лекарите дијагностицираат овие видови на заболувања:

 • невралгија на фацијалниот нерв или тригеминал;
 • невралгија на грбот;
 • невралгија на ијатичниот нерв;
 • невралгија на глозофарингеалниот нерв;
 • невралгија на окципиталниот нерв.
Локализација на болка во невралгија

Етиологија

Причините за прогресија на болеста може да се разликуваат во зависност од тоа кои нервни влакна беа погодени.

Причини за оштетување на окципиталниот нерв:

 • тумор на бенигна или малигна природа, локализиран во регионот на цервикалниот пршлени;
 • остеохондроза ;
 • гихт ;
 • траума на цервикалниот 'рбет со различна тежина;
 • претерано ладење на главата.

Етиологија на невралгија на лицето на нервите:

 • аневризма на артериите кои го хранат мозокот;
 • тумор на бенигна и малигната природа, локализиран во мозокот;
 • лице хипотермија;
 • атеросклероза ;
 • инфективни процеси со хроничен тек во лицето. Во овој случај, ние зборуваме за синус , кариес , пулпитис и така натаму.

Етиологија на невралгија на нервниот нерв:

 • остеохондроза ;
 • интервертебрална хернија ;
 • траума на долниот дел од грбот;
 • фрактура на карлицата или бедните коски;
 • тумор со бенигна или малигна природа, локализиран на местото на поминување на нервот;
 • хипотермија на половината, колковите и задникот;
 • зголемен физички оптоварување на долниот дел од грбот;
 • хиподинамија ;
 • прекумерна тежина;
 • бременост;
 • присуство на инфективни или воспалителни болести во карличните органи.

Етиологија на глозофарингеалната невралгија:

Симптоматологија

Симптомите на невралгија, како и причините за нејзината прогресија, директно зависат од тоа кои нервни влакна се стегаат или се повредени.

Компресија на тригеминалниот нерв

Невралгија на фацијалниот нерв се јавува доста често. Причината е едноставна - овој нерв го остава черепот преку многу тесен отвор, а со тоа и околните ткива може да го притисне. Овој нерв е одговорен за инервација на лицето.

Обично, болеста почнува да напредува акутно - има интензивна болка во лицето. Таа е пароксизмална по природа. Пациентите забележуваат дека ова е слично на преминувањето на електрична струја. Често се замрзнуваат и не се обидуваат да направат движења за време на таков напад. Нејзиното времетраење е различно за секој човек - за некои тоа е само неколку секунди, а за други неколку минути. Вреди да се напомене дека нападите може да се повторат до 300 пати на ден, што е многу исцрпувачко за една личност. Синдромот на болка е често локализиран на десната страна на лицето. Ретко кога невралгијата е билатерална.

Тригеминалниот напад може да почне да напредува кога физички влијае на одредени специфични точки на лицето (крилја на носот, агли, итн.). Ова често се забележува кога џвака храна, четкање заби, примена на шминка или при бричење.

Прочитајте повеќе: тригеминална невралгија .

Ишијален нервен констрикција

Невралгија на ијатичниот нерв се манифестира со следниве симптоми:

 • "Снимање" болка по нервот;
 • може да има чувство на горење во долниот дел на грбот, задникот;
 • главно една гранка на нервот е засегната;
 • пациентот забележува дека имал чувство на "ползи" од погодената страна.

Компресија на окципиталниот нерв

 • болниот напад го натера лицето одеднаш. Понекогаш може да му претходи мала иритација на нервите, на пример, едно лице може едноставно да ја изгреба главата или да го сврти остро;
 • силна болка во форма на "лумбаго" се јавува во задниот дел на вратот, вратот или зад ушите;
 • синдром на болка почесто е локализиран со само една половина од главата и вратот, но исто така е можно и билатерално оштетување.

Прочитајте повеќе: нервна нервна нерва .

Интеркостална невралгија

Интеркостална невралгија

 • болка на појас;
 • болниот напад се случува спонтано. Но, сè почесто пред тоа доаѓа остра промена во положбата на телото, длабок здив, силна кашлица;
 • времетраењето на болката варира од неколку часа до неколку дена;
 • на местото на локализација на погоденото нервно влакно, може да се забележи намалување на чувствителноста на кожата.

Прочитајте повеќе: меѓуребрената невралгија .

Поразот на глозофарингеалниот нерв

Зјаењето, јадењето или кашлањето може да предизвика манифестација на симптоми на невралгија на фарингеалниот нерв. Како резултат на тоа, пациентот има силна болка во коренот на јазикот, на местото на крајниците, фаринксот. За време на нападот, се забележува сува уста, а по завршувањето - зголемена салвазација. Вреди да се спомене дека целата храна што некое лице ќе ја добие во ова време ќе му се чини горчливо.

Дијагностика

Доколку се појават симптоми наведени погоре, неопходно е да се контактира медицинска установа што е можно побргу за да се спроведе сеопфатна дијагноза и да се додели правилен план за лекување. Лекарот може да сугерира присуство на таква болест за време на првичниот преглед и евалуација на жалбите на пациентот. За да се потврди прелиминарната дијагноза на пациентот се праќа за дополнителни испитувања.

Дијагностички методи:

Медицински настани

Неопходно е да се започне со лекување на невралгија штом дијагнозата е потврдена. Многумина веруваат дека оваа состојба не е опасна за човечкото тело. Ова не е сосема точна претпоставка. Како што споменавме погоре, невралгијата напредува повторно, што значи дека пред нејзината манифестација во телото веќе напредуваше било кој опасен патолошки процес. Значи, тој може да претставува сериозна закана за здравјето и животот на една личност, и прво треба да се третира. Невралгија за време на бременоста е особено опасна, бидејќи може да го влоши својот тек, па дури и да предизвика спонтан абортус.

Сите методи на третман на невралгија се поделени во конзервативни и хируршки. Лекарите обично прво вршат конзервативна терапија, и само поради својата неефективност прибегнуваат кон хируршки методи на лекување.

Конзервативни методи на лекување:

 • назначувањето на анти-воспалителни и аналгетски лекови. Потребно е лекување на невралгија со такви агенси, бидејќи тие ќе помогнат да се запре синдром на болка и да се намали воспалението во зафатеното нервно влакно. Планот за лекување може да вклучува баклофен, ибупрофен и други;
 • земајќи витамини од групата Б. Почесто за лекување на болеста се препишуваат во форма на инјекции;
 • акупунктурата дава многу добри резултати во лекувањето на болеста;
 • физиотерапија третман. Тие користат ултравиолетови, ласерски, магнетни полиња и така натаму.

Терапијата може да се надополни со некои средства во зависност од тоа која тип на болест била дијагностицирана:

 • со меѓуребрена невралгија, продолжување на 'рбетниот столб, пливање и носење специјални корсети. Исто така вклучени во планот за лекување се седативи;
 • компресијата на тригеминалниот нерв се третира со антиконвулзиви. Понекогаш лекарите прибегнуваат кон хируршко уништување на дел од зафатеното нервно влакно;
 • за патологија на ишијалниот нерв, одмор во кревет, антиинфламаторни лекови, нервна блокада и електрична стимулација.

Со посебна грижа треба да се третира невралгија за време на бременоста. Неопходно е да се третираат бремени жени само во стационарни услови, така што докторите можат постојано да ја следат состојбата на жената.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Невралгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катарски болки во грлото (појавување симптоми: 4 од 16)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Невралгија на окципиталниот нерв (појавување симптоми: 3 од 16)

Невралгија на окципиталниот нерв е болест која прогресира како резултат на иритација и стегање на влакната на окципиталниот нерв. Оваа патологија може да биде или независна нозолошка единица или да се развие по втор пат, врз основа на постоечките патолошки процеси во човечкото тело. Оваа состојба не претставува посебна закана за човековото здравје и живот, но неопходно е да се третира така што акутниот процес не стане хроничен.

...
Дисфонија (појавување симптоми: 3 од 16)

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

...
Херпетична ангина (појавување симптоми: 2 од 16)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Заушки (појавување симптоми: 2 од 16)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .