Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ишијас: симптоми и третман

Ишиас - главни симптоми:

Ишиатиката не е посебна болест, туку е целина комплекс на непријатни симптоми и сензации кои произлегуваат под влијание на притисок врз една или повеќе компоненти на ишијалниот нерв. Најчесто се случува таму каде што оди подалеку од 'рбетот.

Поважно, болните симптоми се чувствуваат не само низ задниот дел, туку и на значително растојание од него. Ова може да се објасни со големата должина на нервот. Ишиатичниот нерв во човечкото тело е најгусто и најдолго. Неговите гранки, кои се состојат од пет пара спинални нерви, ги завршуваат човечките меки ткива - задникот и бутовите.

Едноставно кажано, исшиалгија се појавува кога еден од советите на ијатичниот нерв, кој нормално престојува во 'рбетниот столб и е одговорен за одржување на нозете, поради некоја причина е иритиран, заглавен или се протега надвор од каналот во кој се наоѓа.

Во прилог на вообичаената форма на болеста, постои таков вид како вертебрална лумбална исхиалгија. Чувството на болка се јавува во еден од 'рбетот.

Причини

Ишијас не е болест која потекнува од своја. Нејзината прогресија е предизвикана од многу причини:

Во текот на сите горенаведени услови, патолошки процеси во кои се вклучени корените на ијатичниот нерв напредуваат. Постепено, тие се силно притиснени од пршлените и земаат огромен товар. Ова предизвикува воспаление и непријатност.

Симптоматологија

Симптоми на Ишиалгија

Првиот симптом е болка, која носи различен степен на интензитет. Најчесто се јавува во областа од задниот дел на бутот до стапалото. Овој модел на дистрибуција станува главна разлика од обичната болка во грбот. Покрај интензивната манифестација на болка, постојат и други симптоми на исхиалгија:

 • преоптоварување на мускулите на долниот дел на грбот;
 • непријатност - пецкање или горење;
 • намалување на подложност на надворешни фактори (температурни иританти, допири) во лумбалната област;
 • нарушување на движењето, кое може да биде придружено со мало кусо или целосна имобилизација;
 • Во акутна форма, постојат нарушувања на органите во карличниот регион - уринарна инконтиненција , запек , итн.
 • грчеви или вкочанетост на мускулите во погодената област;
 • нарушување на спиењето од чувство на премногу болка.

Вертеброгена лумбална исхија

Вертебралната ишијатика со симптоми и третман речиси и да не се разликува од вообичаеното. Карактеристики на болеста:

 • само радикулитот или интервертебралната хернија може да биде причина;
 • без операција, непријатност може да се отстрани само со земање лекови против болки, но ова е привремено;
 • вертебралната исхиалгија во мал број на случаи се елиминира со хирургија.

Дијагностика

Во случај на помали манифестации на горенаведените симптоми, веднаш треба да контактирате со специјалистите за да го решите проблемот во раниот период. Независно дијагностицирање на исхиалгија нема да функционира. За помош, треба да се јавите кај лекарите невролози или вертебролози. Искусни специјалисти можат да направат дијагноза штом ќе слушнат од пациентот за причините за вознемиреност, за областа на чувствителност на болка и симптоми.

За поцелосна и јасна слика за болеста, лекарите можат да потрошат рентген. Според сликата на рака и по проценката на симптомите, лекарите можат да пропишат третман на оваа болест, која го погоди сејастичниот нерв. Исто така, заради дијагноза, лекарите може да пропишат тест на крвта , анализа на урината , ултразвук, КТ скенирање и МРИ.

Методи на лекување

Главната цел на третманот е да се елиминира причината за исхиалгија и да се намали сериозноста на симптомите. За таа цел, лекарите прибегнуваат кон конзервативни методи на лекување. Понекогаш терапијата може да се надополни со традиционалната медицина.

На традиционалните методи на третман се:

 • враќање на гимнастиката;
 • терапевтска масажа;
 • медицински третман;
 • физиотерапија;
 • континуирано носење корективен корсет.

Третманот на исхиалгијата е целосно индивидуален, но во просек, поради соодветна грижа и висока квалификација на специјалистите, може целосно да се ослободите од болката по текот на нехируршки третман, кој се состои од 10-15 сесии на третман, вклучувајќи ги и бодовите опишани погоре. Просечното времетраење на сесијата е еден час. Да се ​​ослободи од основната непријатност во ијатичниот нерв ќе биде приближно по третата сесија на терапија. Бројот на сесии се одредува поединечно за секој пациент и зависи од степенот, фазата и формата на болеста. По завршувањето на текот на третманот, се препорачува да не се дава силно оптоварување на 'рбетот.

Понекогаш за третман на ишијалниот нерв се прибегнува кон средствата на традиционалната медицина. Треба веднаш да се забележи дека тие не можат да се користат самостојно и неконтролирано. Употребата на било какви средства мора да се договори со вашиот лекар.

Народни лекови, покрај хербалните декорации, ги вклучуваат и следниве рецепти:

 • 15 ml терпентина се меша со една белка од јајце, добиената течност е енергично потресена. Таа е натопена со големо парче ткаенина, така што е доволно за завиткување. Нанесете го добиеното компресирање на местото каде што пречи. Врв завиткан со хартија и топла шамија од волна. Држете се до појавата на болка. Ова ќе значи дека завитувањето е валидно и ја загрева посакуваната област. По отстранувањето на облекувањето, исчистете ја кожата со чиста крпа. Процесот се повторува 6 часа по претходниот. Да се ​​спроведе постапката до целосно отстранување на болката;
 • се сече дел од сапун, се меша со протеини и лажица мед. Измешајте за да користите компресија;
 • се меша во 200 гр рен и ротквица, додадете керозин, оцет и лажица сол. Мешавината инсистира на 10 дена и се применува за третман во облик на компресија. Време - 1 час. Употреба до целосно исчезнување на болката.

Кога третираат деца или бремени жени не треба да се впуштаат во народните лекови.

Превенција

Превентивните методи се исти како и кај воспалението на ијатичниот нерв, и кај вертебралната лумбална исхиалгија. Неопходно е само:

 • следете ја директната положба;
 • да вежба;
 • не ги укинувате тежините;
 • земаат витамини;
 • За да се спречи појава на проблеми со ишијалниот нерв, вреди да се спроведе целосен преглед на телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ишија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пелагра (појавување симптоми: 4 од 12)

Пелаграта е ретка болест, игнорирајќи ги симптомите кои можат да бидат фатални. Проблемот е во тоа што човечкото тело добива недоволно количество витамин Б3, Б1, Б6 и Б2, како и никотинска киселина. Покрај главниот извор на болеста, клиничарите идентификуваа прилично широк список на предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат лошата исхрана, зависноста од лоши навики, текот на болестите на гастроинтестиналниот тракт и други причини.

...
Паркинсонова болест (појавување симптоми: 3 од 12)

Паркинсоновата болест, која исто така е дефинирана како треперење парализа, е долгорочна прогресивна состојба, придружена со оштетена моторна функција и бројни нарушувања. Паркинсонова болест, симптоми кои постепено се влошуваат со текот на времето, се развива поради смртта на соодветните нервни клетки во мозокот одговорни за контрола на извршените движења. Оваа болест е предмет на одредени корекции на симптомите, може да трае многу години и е неизлечива.

...
Цревни инфекции (појавување на симптоми: 3 од 12)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 3 од 12)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Кифосколиоза (појавување симптоми: 3 од 12)

Кифосколиоза - болест која влијае на торакалниот 'рбет. Патологијата истовремено ги комбинира симптомите на кифоза и сколиоза. Со прогресија на сколиозата кај некоја личност, има кривина на 'рбетот на лево или десно. Со кифоза - кривината се зголемува постериорно. За кифосколиоза, и двете се карактеристични. Почесто се дијагностицира кај адолесцентите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .