Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невралгија на тригеминалниот нерв: симптоми и третман

Невралгија на тригеминалниот нерв - главните симптоми:

Невралгија на тригеминалниот нерв или болниот крлеж на Троусо е честа болест на периферниот нервен систем, кој се карактеризира со појава на интензивна пароксизмална болка во областа на премин на една од гранките на тригеминалниот нерв. Вреди да се напомене дека тригеминалниот нерв е мешан нерв кој е "одговорен" за иннервацијата на мускулите на лицето, како и за инервацијата на мастичните мускули.

Оваа болест често се дијагностицира кај луѓето на работоспособна возраст. Во исклучително ретки случаи, може да почне да напредува кај мали деца. Вреди да се спомене дека тоа е тригеминална невралгија која е најнепријатна и тешко да се третира болеста кај широк спектар на невролошки патологии. Постојат многу причини за нејзината прогресија, а симптомите се крајно непријатни. Во некои случаи, може да биде тешко да се дијагностицира, бидејќи манифестирачките симптоми може да укажуваат на други болести.

Етиологија

Постојат неколку причини кои можат да предизвикаат прогресија на невралгијата на овој нерв. Сите од нив може да се поделат на егзогени и ендогени. Ова укажува на тоа дека причините кои можат да им дадат "импулс" на развојот на болеста, можат да се лоцираат и во човечкото тело и надвор од неа.

Главните причини за прогресија на тригеминалната невралгија:

 • трауматизацијата на лицето и черепот со различна тежина е честа причина за прогресија на невралгија;
 • хипотермија;
 • патологија на крвните садови локализирани во непосредна близина на гранките на нервот. Оваа група на причини вклучува атеросклероза , васкуларни аномалии, аневризми и така натаму;
 • метаболички нарушувања;
 • стеблен удар;
 • присуство во телото на болести во хроничната фаза;
 • бениген или малиген тумор;
 • мултиплекс склероза ;
 • присуството на цистично-адхезивни процеси во областа на премин на нервни гранки. Тие може да се појават по претходно пренесени заболувања на стоматолошки, офталмолошки и оториноларинголошки профили.

Патолошкиот процес обично не влијае на целиот нерв, туку одреден дел од него. Ако навремено не се спроведе никаква компетентна дијагноза и соодветно лекување, процесот ќе се прошири на целиот нерв.

Невралгија на тригеминалниот нерв

Симптоматологија

Најчесто постои лезија на вистинскиот тригеминален нерв (во 70% од клиничките случаи). Ретко е кога е откриена билатерална лезија за време на дијагнозата. Тригеминалната невралгија е циклична. Ова укажува на тоа дека периодите на егзацербација на симптомите се заменуваат со периоди на задушување. Почесто се јавуваат егзацербации во есен-пролетниот период, кога температурата се намалува, нивото на влажност се менува и така натаму.

Синдром на болка

Најкарактеристичен симптом на невралгија. Болката е интензивна, остра и ужасна. Се случува напади. Повеќето пациенти за време на таков напад целосно се замрзнуваат и не се движат додека болката не се смири. Тие наведуваат дека ова е слично на преминувањето на електричен полнеж низ телото. Пароксизмот може да трае неколку минути. Најпријатно е што ваквите напади се повторуваат до 300 пати во 24 часа, и тие многу го исцрпуваат пациентот.

Вообичаено, болката е локализирана во зоната на инервација на една од гранките на нервот, но може да се забележи и на целата страна на лицето. Карактеристична особина - болката од една гранка може да се прошири на друга (зрачи). Исто така вреди да се напомене дека колку подолго болеста на човекот напредува, толку е поголема веројатноста дека болката се шири на половина од лицето.

Физичките ефекти на активирачките точки можат да предизвикаат појава на болка. Обично доволно лесен притисок да предизвика болка.

Активирани области:

 • ќош од устата;
 • веѓа;
 • назад на носот;
 • лигавицата;
 • крило на носот.
Област на болка во тригеминална невралгија

Движење и рефлексни нарушувања

 • карактеристичен симптом е спазам на мускулните структури на лицето. Од овој симптом дојде името на болеста - "болен штикли". За време на нападот, болно лице развива неконтролирана контракција на мускулите на мускулните мускули, кружни мускули на окото и други мускулни структури на лицето. Почесто, спазмот е забележан на целата половина од лицето од страната на поразот
 • промени на рефлексите. За да се идентификува нарушувањето на мандибуларните, супраорбиталните и корнеалните рефлекси може да биде само невролошки преглед.

Вегетативно-трофични симптоми

Овие симптоми се појавуваат за време на нападот. Вреди да се напомене дека во раните фази на развојот на патологијата, тие се појавуваат слабо. Нивната сериозност се зголемува со прогресија на невралгија.

 • кожата е црвена или бледа;
 • лакримација;
 • зголемена плунка;
 • течење на носот;
 • симптоми како отекување на лицето, губење на трепките и сува кожа се забележани во подоцнежните фази на патологијата.

Симптоми на невралгија во доцна фаза:

 • болката престанува да биде пароксизмална по природа и станува постојана;
 • болката веднаш се шири на целата половина на лицето;
 • болката се јавува дури и со гласни звуци или светлосни стимули;
 • Вреди да се забележи дека пароксизмот дури може да предизвика и сеќавање на него.

Дијагностика

Со манифестација на болка, веднаш треба да се обратите кај докторот за сеопфатна дијагноза. Лекарот треба да земе историја на болеста и да ги процени симптомите. При спроведување на невролошки преглед, специјалист има можност да ги идентификува областите на намалување на чувствителноста на кожата на лицето.

Вреди да се напомене дека за време на периоди на простување на симптомите, лекарот можеби нема да открие присуство на патологија. За да се утврди вистинската причина за прогресијата на болеста во планот за дијагностицирање вклучува МНР.

Медицински настани

Третманот на невралгија се изведува со три методи:

 • лекови;
 • физиотерапија;
 • оперативен.

Лекови третман:

 • карбамазепин;
 • баклофен;
 • габапентин;
 • натриум хидроксибутират;
 • трнтален;
 • никотинска киселина;
 • витамини од групата Б;
 • глицин.

Физиотерапија третман:

 • дијадинамични струи;
 • електрофореза;
 • ласерска терапија;
 • фонофореза.
Ултрафонофореза процедура

Физиотерапевтските методи на третман се користат во тандем со третман со лекови. Ова овозможува да се постигне висок квалитет и брз ефект.

Ако конзервативниот третман не го донесе очекуваниот ефект и состојбата на пациентот не се стабилизира, тогаш лекарот одлучува да се подложи на хируршки третман.

Хируршки методи на лекување:

 • перкутана балонска компресија;
 • микроваскуларна декомпресија;
 • инјекции на глицерол;
 • радиофреквентна аблација;
 • употребата на јонизирачко зрачење за уништување на зафатениот нерв.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тригеминална невралгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергија на ладно (појавување симптоми: 3 од 11)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Рубеола (појавување симптоми: 3 од 11)

Рубела е акутна вирусна болест, главно дијагностицирана кај деца, поради што е рангирана како "детска" инфекција. Рубеола, чии симптоми го одредуваат името на оваа болест, првенствено се манифестира како карактеристична боја на исипот, исто така, оваа болест е исто така доста опасна за бремени жени, а поконкретно за фетусот, поради неговата директна поврзаност со развојот на конгенитални малформации кај децата и со интраутерина смртност.

...
Астма (појавување симптоми: 3 од 11)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Фоликуларен тонзилит (појавување симптоми: 3 од 11)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Невропатија (појавување симптоми: 3 од 11)

Невропатија е болест на нервниот систем на не-воспалителна природа, која напредува поради оштетување или осиромашување на нервните клетки. Патологијата не е ограничена со возраст или пол. Вреди да се напомене дека оваа состојба на болеста може да влијае на едно нервно влакно и неколку одеднаш, и тие не се секогаш лоцирани во една точка на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .