Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вестибуларен невронитис: симптоми и третман

Вестибуларен невронитис - главни симптоми:

 • Слабост
 • Вртоглавица
 • Гадење
 • Нерамнотежа
 • Повраќање без олеснување
 • Волшебна прошетка
 • Неволни осцилации на очите
 • Чувството на ротирачки предмети наоколу

Вестибуларниот невронитис или вестибуларниот невритис е воспалително нарушување кое влијае на нервите одговорни за иннервација на полукружните тубули локализирани во вестибуларниот апарат. Карактеристичен знак за прогресија на патологијата - ненадејни напади на вртоглавица, кои се случуваат во секое време.

Вестибуларниот невронит нема ограничувања во однос на сексот - се дијагностицира со иста фреквенција како кај фер сексот и кај мажите. Оваа болест е повеќе подложна на луѓе од возрасна категорија од 30 до 35 години. Кај децата, тоа е откриено многу ретко.

Етиологија

Научниците откриле дека најчесто вестибуларниот невронитис напредува поради зголемената активност на вирусни агенси. Обично, почнува да напредува по страдање на паротитис , мали сипаници , АРВИ , менингококна и херпес инфекција и така натаму.

Исто така беше воспоставена врска помеѓу развојот на вестибуларниот невритис и присуството на алергии кај луѓето. Во текот на истражувањето беше откриено дека болеста почесто се дијагностицира кај пациенти кои имаат историја на алергии на храна и алергии, како и алергии на волна, полен, прав честички и така натаму.

Класификација

Структурата на внатрешното уво и поразот на вестибуларниот нерв

Клиничарите идентификуваат две форми на вестибуларниот невронитис:

 • акутен. Оваа форма на патологија е помалку опасна за здравјето на луѓето, бидејќи симптомите исчезнуваат по 6 месеци. Постојат случаи кога симптомите на вестибуларниот невритис исчезнаа без трага во рок од три месеци од почетокот на прогресијата на болеста;
 • хроничен. Карактеристична особина на оваа форма е лабилност. Како што напредува, постојат ненадејни напади на вртоглавица. Според симптомите, овој облик е сличен на синдромот на Мејоне (болест на внатрешното уво), што ја комплицира понатамошната дијагноза. Опасноста од формата е дека нејзините симптоми перзистираат во личност во текот на неговиот живот. Третманот не е ефикасен.

Симптоматологија

Главниот симптом на вестибуларниот невритис е напад на вртоглавица, што се случува одеднаш. Подоцна, клиниката е надополнета со следните симптоми:

 • нерамнотежа;
 • гадење и повраќање. Вреди да се напомене дека повраќањето не ја ублажува состојбата на пациентот;
 • општа слабост.

Во случај на напад, болно лице забележува дека интензитетот на овие симптоми се зголемува кога ќе се обидете да ја смените позицијата, навалете ја главата. Исто така означен хоризонтален нистагмус. Во некои ситуации, клиничката слика е надополнета со психосоматски симптоми: на пациентот му се чини дека предметите почнуваат да ротираат околу него.

Горенаведените симптоми не се краткотрајни. Главата на пациентот може да се вртат неколку часа по ред, а нистагмусот не исчезнува неколку дена. По завршувањето на нападот, пациентот има нестабилна оддаденост уште неколку недели.

Дијагностика

Важно е дијагнозата на патологијата да ја собере најцелосната историја на животот и болеста. Исто така вреди да се напомене дека важен факт за дијагноза е дека со оваа патологија, за разлика од другите болести со слични симптоми, нема нарушување на аудитивната функција.

Во тоа време постојат специјални невролошки тестови кои овозможуваат сеопфатно оценување на функционирањето на човечкиот вестибуларниот апарат. Тие вклучуваат:

 • Позиција на Ромберг. Суштината на овој тест е дека пациентот најпрво треба да стои исправен и да ги стави нозете така што петицата на ногата која стои пред да го допре нозете на нозете зад себе. Рацете, пациентот мора да се раздвои. Ако има вестибуларен неврит, тогаш лицето ќе биде нестабилно;
 • калоричен тест. Пациентот треба малку да се ротира. Ако вестибуларните нерви се воспалени, тогаш нема да има рефлекси на погодената страна.

Медицински настани

Третманот на вестибуларниот невритис е насочен кон елиминирање на причината за прогресија на патологијата и намалување на манифестацијата на симптоми. За таа цел, на пациентот се пропишани лекови од групата на супресанти. Лекот на избор е дименгипринат. Исто така пропишани такви лекови:

 • антихистаминици;
 • диуретици;
 • седативи;
 • антигетик;
 • скополамин.

Патолошки третман се врши во стационарни услови под надзор на медицински специјалисти. Доколку е потребно, планот за лекување може да се прилагоди. Добриот ефект во третманот на болеста дава терапевтски вежби и физиотерапија.

Многу пациенти со симптоми на вестибуларниот невритис не одат кај лекарот, туку почнуваат да се третираат со народни лекови. Ова е погрешен пристап. Не популарни методи на третман нема да помогнат да се справат со оваа болест. Нивниот неконтролиран прием може само да ја влоши состојбата на некоја личност, и во овој случај, третманот со традиционалните методи на лекови ќе биде подолг.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вестибуларен невронитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , оториноларинголог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервикална спондилоза (појавување на симптоми: 5 од 8)

Цервикалната спондилоза е патологија на дегенеративно-дистрофична природа која влијае на цервикалниот 'рбет. Бидејќи патологијата има хроничен тек, честопати доведува до непоправливи нарушувања што може да предизвикаат пациентот да се оневозможи.

...
Церебрален едем (појавување симптоми: 4 од 8)

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

...
Хипотензија (појавување симптоми: 4 од 8)

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...
Отитис кај дете (појавување симптоми: 4 од 8)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 4 од 8)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .