Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невралгија на торакалниот 'рбет: симптоми и третман

Невралгија на торакалниот 'рбет - главните симптоми:

 • Растројство на срцевиот ритам
 • Ширење на болка до други области
 • Висок крвен притисок
 • Болка во местото на стискање на нервот
 • Намалена сензитивност на кожата на местото на сериозен нерв
 • Вкочанети гради
 • Болка при поместување на градите

Торакалната невралгија е патолошка состојба која произлегува од иритација или прекршување на меѓуребрените нерви, придружена со силен синдром на болка. Оваа болест обично има секундарна природа. Ова укажува на тоа дека нејзините симптоми се појавуваат на позадината на болестите што се веќе присутни во човечкото тело. Клиничарите честопати се однесуваат на невралгија на градниот кош како "лукав измамник", бидејќи нејзините симптоми се слични на манифестациите на заболувања на органи локализирани во градната коска.

Невралгија на торакалниот регион е болест на средовечни и постари лица. Во ретки случаи, тоа се јавува кај деца. Вреди да се напомене дека самата болест не претставува посебна опасност за здравјето и животот на пациентот, но тоа воопшто не значи дека не треба да се третира. Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за дијагноза и дијагноза. Третманот со самата болест е неприфатлив.

Етиологија

Бидејќи торакалниот 'рбет е помалку мобилен од цервикалниот, некои експерти имаат тенденција да претпоставуваат дека џвакањето во оваа област е ретко. Но, тоа не е. 'Рбетен столб на здраво лице по целата должина е обвиткан во нервни завршетоци, кои реагираат на дури и најмалите нарушувања во телото. Причините за невралгија на градите можат да бидат и негативни фактори и разни заболувања.

Причини за патолошка прогресија:

 • остеохондроза ;
 • хернијални интервертебрални дискови ;
 • намалена реактивност на телото;
 • воспаление во ткивата што се наоѓа во близина на нервите;
 • повреди на торакалниот 'рбет;
 • присуство на бенигни и малигни тумори;
 • нарушување на циркулацијата на крвта;
 • хипертоничноста на мускулните структури;
 • зголемена активност на вирусот на херпес ;
 • зголемен товар на 'рбетот;
 • мускулни грчеви кои се јавуваат кај лице поради остра ротација на торзото;
 • несоодветна положба за време на одмор;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • депозити на сол;
 • деформација на интеркосталниот простор;
 • хормонски нарушувања;
 • стрес;
 • премногу работа;
 • неправилно држење на телото, исто така, може да предизвика прогресија на болеста, бидејќи предизвикува преголема оптовареност на 'рбетот.

Фактори на ризик:

 • витамин Б хиповитаминоза;
 • хипотермија;
 • употреба на алкохол во високи дози;
 • васкуларни заболувања што доведуваат до нивно уништување;
 • болести поврзани со нарушена циркулација на крв во нервните завршетоци;
 • метаболички нарушувања;
 • интоксикација;
 • неухранетост.

Симптоматологија

Интеркостална невралгија

Главниот симптом на невралгија на торакалниот 'рбет е изговорен синдром на болка. Во место на локализација на стискање лице има болка или изгореници. Карактер - пароксизмален. Синдромот на болка има тенденција да се зголемува при правење активни движења, додека кивање или кашлање, со длабок здив.

Бидејќи меѓуребрените нерви имаат многу гранки кои се протегаат до виталните органи, понекогаш болката може да зрачи во регионот на срцето, желудникот, долниот дел од грбот, рамењата на грбот и така натаму. Постепено, клиниката е надополнета со друг симптом - вкочанетост во градите. На местото на локализација на зафатениот нервен крај има намалување или целосно губење на чувствителноста на кожата.

Синдромот на болка обично е придружен со следните симптоми: зголемен крвен притисок, нарушување на срцевиот ритам. Вреди да се напомене дека торакалната невралгија често се меша со срцеви заболувања поради сличноста на клиниката. Затоа, правејќи точна дијагноза, важно е да се исклучат патологиите на срцевиот мускул. За ова треба да ги знаете карактеристичните знаци на невралгија:

 • нападите на болката немаат врска со физички. товари. Тие можат да се појават во секое време, дури и за време на комплетен одмор на пациентот;
 • сериозноста на болката е директно поврзана со движењата на градите;
 • синдром на болка кај невралгија може да трае подолго време, а нитроглицерин не престанува;
 • болните точки може да се почувствуваат по должината на 'рбетниот столб, во одредени области на градите и во интервалите помеѓу ребрата.

Дијагностика

Со цел точно да се утврди дијагнозата треба да се земат предвид симптомите на болеста, времетраењето на неговиот тек, резултатите од испитувањето на палпација, како и резултатите од тестовите (инструментални и лабораториски).

Лабораториски техники:

 • комплетна крвна слика (потребно е да се елиминира присуството на системски воспалителни процеси во телото);
 • крвна биохемија ;
 • земајќи назофарингеални брисеви;
 • крвен тест за присуство на инфективни агенси.

Инструментални техники:

Медицински настани

Третманот на болеста обично се изведува во неколку фази. Првото нешто што треба да го направи лекарот е да се елиминира изразен синдром на болка. Само тогаш може да почнете да ја третирате болеста што предизвикала сериозна болест.

За 3-4 дена, пациентот е прикажан строг одмор во кревет. Површината на креветот мора да биде тешка - ова е предуслов за ефективен третман. Доколку е потребно, под душекот може да се стави солиден штит.

Лекот третман на патологија вклучува такви лекови:

 • лекови против болки во групата НСАИЛ. Овие лекови се вклучени во лекувањето план за елиминирање на болката, намалување на воспалението. Ако пациентот има многу силна болка, тогаш лекарите можат да се приберат кон блокада на лидокаин;
 • мускулни релаксанти. Овие лекови помагаат да се елиминира мускулниот спазам, со што се олеснува состојбата на пациентот;
 • витамини од групи B. Тие мора да бидат вклучени во планот за лекување, бидејќи тие имаат позитивен ефект врз нервните структури;
 • смирувачки.

Исто така, важно е да се идентификува вистинската причина што предизвикала појава на невралгија. Ако некое лице има општа болест во историјата, тогаш е неопходно да се започне со неговото лекување.

Со цел да се обнови анатомската положба на торакалната и грлото на грлото на матката, текот на третманот мора да вклучува:

 • масажа;
 • физиотерапија;
 • курс за рачна терапија;
 • акупунктура;
 • акупунктура;
 • збир на вежби;
 • ласерска терапија.

Доколку конзервативниот третман се покажал како неефикасен, тогаш во таков случај тие прибегнуваат кон хируршки методи на лекување - ги отстрануваат основните причини за патологијата (се третираат остеохондрозата, хернија на интервертебралните диски итн.).

Народна медицина

Понекогаш, во врска со методите на традиционалната медицина, тие исто така можат да пропишат различни народни лекови. Вреди да се забележи дека само-лекувањето со такви средства е неприфатливо. Можете да ги користите само со дозвола на вашиот лекар.

За невралгија, таквите агенси се користат:

 • бања со морска сол и мудрец;
 • Имоторна инфузија;
 • хер од хрена и црна ротквица;
 • облоги од парен семе од лен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Невралгија на торакалниот 'рбет и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 3 од 7)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Ејзенменгеров синдром (појавување симптоми: 3 од 7)

Ајзенменгеров синдром е кардиолошка болест која се карактеризира со присуство на интервентрикуларен септален дефект со пулмонална хипертензија. Оваа болест се однесува на вродени патологии на развојот на интервентрикуларниот септум. Главните симптоми на комплексот Ајзенменгер вклучуваат сериозен замор, недостаток на здив, општа слабост, крварење од носот. Се дијагностицира кај деца на рана возраст. За точна дијагноза користејќи ултразвук и х-зраци.

...
Лево вентрикуларна хипертрофија (појавување на симптоми: 2 од 7)

Левата вентрикуларна хипертрофија (кардиомиопатија) е типично срцево заболување кај пациенти со дијагноза на хипертензија. Левата вентрикуларна хипертрофија, чии симптоми овозможуваат оваа патологија да се смета како процес кој вклучува структурна адаптација на срцето во однос на метаболните потреби релевантни за миокардот, како и промени кои се јавуваат кај хемодинамските параметри, е доста опасна по тоа што често резултира со фатален исход.

...
Ангина пекторис (појавување симптоми: 2 од 7)

Ангина пекторис е една од најчестите форми на коронарна артериска болест - коронарна срцева болест, која се заснова на нарушување кое се појавило во позадина на атеросклероза, а нејзиниот тек, пак, изложува коронарни артерии. Ангина пекторис, чии симптоми се состојат првенствено во појавата на недостаток на здив и болка во срцето, често се дефинира како "ангина пекторис" поради специфични симптоми.

...
Бубрежни камења (појавување симптоми: 2 од 7)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .