Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невралгија на окципиталниот нерв: симптоми и третман

Невралгија на окципиталниот нерв - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Напа болка
 • Болка во задниот дел на вратот
 • Намалена сензитивност на кожата на местото на сериозен нерв
 • Зголемена фотосензитивност
 • Болка при допирање на скалпот
 • Болка во очите

Невралгија на окципиталниот нерв е болест која прогресира како резултат на иритација и стегање на влакната на окципиталниот нерв. Оваа патологија може да биде или независна нозолошка единица или да се развие по втор пат, врз основа на постоечките патолошки процеси во човечкото тело. Оваа состојба не претставува посебна закана за човековото здравје и живот, но неопходно е да се третира така што акутниот процес не стане хроничен.

Невралгија на окципиталниот нерв е болест на средовечни и постари луѓе кои водат неактивен начин на живот. Кај децата, оваа болест е исклучително ретка. Многу е важно кога ќе се појават првите симптоми кои можат да укажат на развој на оваа болест, веднаш контактирајте со специјалист за темелна дијагноза и дијагноза. Дијагнозата е важна, бидејќи невралгијата може лесно да се меша со невритис (болестите се слични кај симптомите, но техниката на лекување е различна).

Етиологија

Невралгија на окципиталниот нерв е поделена на два вида:

 • идиопатска. Во овој случај, болеста почнува да напредува независно;
 • средно. Прогресира во позадина на бенигни и малигни тумори, по повреди и други патолошки процеси.

Причините за активирање на патолошкиот процес:

 • хипотермија;
 • зголемена тензија на мускулите;
 • гихт ;
 • стрес;
 • силен емотивен шок;
 • испакнатини ;
 • хернија ;
 • повреда на 'рбетниот столб;
 • остеоартритис на горниот дел на грлото на матката;
 • патолошки процеси во крвните садови со воспалителна природа;
 • дијабетес мелитус ;
 • присуството во болестите на заразна природа во човечкото тело.

Симптоматологија

Невралгија на окципиталниот нерв

Главниот симптом на развојот на невралгија на затоциталниот нерв е болката во задниот дел на главата и задниот дел на вратот. Вреди да се напомене дека синдромот на болка е специфичен:

 • обично се случува одеднаш кога се врти вратот;
 • локацијата на синдромот на болка - окото, зад ушите, на задниот дел на главата и на долниот дел на вратот;
 • болката е како "болка во грбот". Ова укажува на тоа дека одеднаш се појавува и исчезнува исто како и одеднаш.

Болката обично се јавува на едната страна од главата и вратот. Ова се должи на фактот дека иритацијата или стискањето на еден нерв се јавува почесто, но билатералната штета не може да се исклучи.

Други симптоми на патологија:

 • болка или непријатност при допирање на кожата на главата;
 • од локализацијата на сериозниот нерв, може да има намалување на чувствителноста на кожата;
 • карактеристичен симптом на невралгија е чувствителност на светлините. Пациентот забележува дека при силна светлина има болка "внатре во очите".

Овие симптоми се слични на мигрена и невритис, така што за точна дијагноза, треба да ја посетите болницата. По проценката на симптомите, спроведувањето на бројни дијагностички процедури, лекарот ќе може да утврди точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Дијагностика

Дијагностицирање на овој тип на невралгија е доста тешка задача, бидејќи може да има многу причини за симптоми како главоболка. Лекарот ќе спроведе основен преглед, проценка на симптоми и ќе пропише неколку инструментални испитувања:

 • Х-зраци
 • КТ скенирање;
 • МНР

Медицински настани

Третман на невралгија на окципиталниот нерв се изведува со конзервативни и хируршки методи. Обично, тие прво прибегнуваат кон конзервативни методи, чија главна цел е да се намали манифестацијата на непријатни симптоми (за ублажување на синдромот на болка). Пациентот покажува такви постапки:

 • пасивен одмор;
 • масажа;
 • зона на термичка обработка каде локализираниот нерв е локализиран.

Лекови третман:

 • мускулни релаксанти;
 • антиконвулзивни лекови.

Еден од најефикасните третмани за невралгија е методот на нервниот блок. Тоа ви овозможува целосно да ги елиминирате непријатните симптоми на болеста. За оваа цел се користат антиинфламаторни лекови, како што се:

 • хидрокортизон;
 • метидред;
 • кенолог;
 • дексаметазон.

Ако невралгијата се разви во хронична форма, или болката е толку интензивна што не може да се запре со конзервативни методи на лекување, тогаш лекарите ќе одлучат да ја извршат операцијата. Хируршкиот третман е поделен на два вида:

 • неуростимулација. На нервите, лекарите спроведуваат посебни жици низ кои предизвикуваат електрични импулси. Како резултат на тоа, болката е блокирана. Оваа постапка не е апсолутно болна и нема несакани ефекти;
 • декомпресија микроваскуларна. Овој метод на третман не се користи толку често како невростимулација. Постапката се изведува со користење на специјална микрохируршка техника, чија главна задача е деактивирање на нервната компресија. Ако интервенцијата е успешна, синдромот на болка ќе биде целосно запрен.

Третман на невралгија е индициран во болнички услови, но понекогаш лекарот може да дозволи пациентот да се лекува дома. Во овој случај, планот за лекување може да се надополни со некоја традиционална медицина. Самиот третман со такви средства е неприфатлив.

Ефективни начини кои овозможуваат апсење на синдромот на болка:

 • билни бањи. Ефикасен третман кој помага во значително намалување на сериозноста на болката;
 • закопување на суровини од репка во ушите;
 • инфузија на сува трева снимен отворен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате невралгија на окципиталниот нерв и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невралгија (појавување на симптоми: 3 од 7)

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

...
Фролалитис (појавување на симптоми: 1 од 7)

Што е фронтот? Ова е патолошки процес, проследен со воспаление во фронталниот синус. Формирањето на воспаление се јавува во мукозната мембрана, која се наоѓа во предниот синус. Оваа болест е друго име - фронтален синузитис. Од сите видови на синузитис, фротитисот има најтешка форма на проток.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 1 од 7)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Лордоза (појавување симптоми: 1 од 7)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Синдром на Арнолд-Киари (абнормалност) (појавување симптоми: 1 од 7)

Синдромот на Арнолд-Киари или аномалијата (Магноформацијата на Арнолд-Киари) е група на мозочни развојни патологии. Прекршувањата се поврзани со функционирањето на малиот мозок, кој е одговорен за рамнотежата на една личност. Оваа група, исто така, ја вклучува и патологијата на подлогата на медулата, која се манифестира во нарушување на центрите кои се одговорни за респираторниот систем, кардиоваскуларниот и централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .