Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на мозокот: Симптоми и третман

Рак на мозокот - главните симптоми:

Ракот на мозокот е болест, како резултат на прогресијата на која се формира малигнен тумор во мозокот кој се 'рнеа во неговото ткиво. Патологијата е многу опасна и во повеќето клинички ситуации е фатална. Но, животот на пациентот може значително да се прошири ако првите знаци на болеста се идентификуваат навремено и можете да одите во медицинска установа за сложени третмани.

Ракот на мозокот е многу тешко да се открие. За разлика од ракот на другите витални органи, овој тип на рак нема специфични знаци, па затоа долг временски период поминува незабележано. Обично се дијагностицира во доцните фази на развојот. Медицинската статистика е таква што овој канцер изнесува до 5% од сите малигни тумори во светот. Патологијата нема никакви ограничувања во врска со возраста и полот.

Етиологија

Точните причини за прогресија на рак на мозокот до денес, научниците се уште не се воспоставени. Но, веќе беа забележани некои етиолошки фактори кои најчесто му претходат на развојот на оваа опасна болест. Меѓу нив се:

 • присуството на ХИВ во некоја личност;
 • спроведување на трудовата активност во опасно производство. На пример, во нафта, гума или хемиска индустрија;
 • генетска предиспозиција. Ризикот од развој на рак на мозокот е многу поголем кај оние кои имаат близок роднина имале таква патологија;
 • продолжено изложување на зрачење;
 • механичка повреда на главата со различна тежина;
 • долга употреба на алкохолни пијалоци, како и пушење.

Видови

Клиничарите ги идентификуваат овие типови на рак на мозокот:

 • основно. Ракотворниот тумор е формиран од клетките на органот. Поретки кај секундарниот рак;
 • средно. Таа е исто така наречена метастатска. Ракот е формиран од клетките на ракот на други засегнати органи.

Видови примарни тумори:

 • астроцитом - тумор кој се формира од медулата;
 • менингиом. Овој тумор ги инфицира менингите. Тумор од овој тип полека расте и во ретки случаи покажува знаци на малигнитет. Но, вреди да се напомене дека дури и бенигниот тумор може да предизвика сериозни дефекти на мозокот;
 • неуролемма Овој тумор влијае на перинеуриумот;
 • хипофизен аденом. Тумор влијае на хипофизата и во ретки случаи покажува знаци на малигнитет.
Примарен тумор на мозокот

Фази

Фазите на рак на мозокот може да се променат брзо, и се случува лекарите да не успеат да ги идентификуваат. Типична форма на рак се јавува во 4 фази.

Фаза 1 - формираниот тумор полека расте. Органските клетки се малку погодени. Во оваа фаза се појавуваат првите знаци на болеста, но само мал дел од пациентите обрнуваат внимание на нив, бидејќи тие не се специфични. Има краткотрајни главоболки, слабост. Вреди да се напомене дека ако одите преку полноправна дијагноза во фаза 1, идентификувајте ја локацијата на туморот и извршете операција, тогаш прогнозата е обично поволна.

Фаза 2 - туморот сè уште расте полека, но веќе го доловува ткивото лоцирано во неговата непосредна близина. Операцијата е можна, но можноста за комплетен лек е доста мала. Симптомите стануваат поизразени. Во тешки случаи, пациентот има дури и епилептични напади и конвулзии.

Фаза 3 - туморот расте брзо и мутираните клетки се воведуваат во здраво ткиво и ги инфицираат. Оваа фаза носи сериозна закана за животот на пациентот. Постои висок ризик дека хирурзите ќе препознаат формиран тумор како неупотреблив. Во овој случај се врши само симптоматска терапија. Прогнозата е неповолна.

Фаза 4 - оваа фаза не функционира. Нејзината прогноза е неповолна. Туморот брзо се зголемува во големината, а мутираните клетки го инфицираат мозочното ткиво лоцирано веднаш до него. Состојбата на пациентот се влошува многу брзо. Тој постепено ги губи сите витални функции. Симптоматската терапија се користи за да се олесни неговото страдање барем малку. Пациентот може да падне во кома.

Знаци на

Првите знаци на рак на мозокот треба да ги знаат сите. Тие не се специфични и можат да укажуваат на други болести на централниот нервен систем, мускулниот систем и внатрешните органи. Затоа, ако најдете барем еден од овие знаци, не треба веднаш да паничи, но треба да се консултирате со лекар за целосна дијагноза.

Првите знаци на рак на мозокот:

 • сензации на болка локализирани во различни делови на главата. Тие може да се зголемат со промена на положбата на главата, кивање или силна кашлица. Имаат тенденција да се зголемува наутро. Вреди да се напомене дека кога земате антиспазмодик, болниот синдром не поминува;
 • вртоглавица. Нападот може да го претекне лицето на било кое место и во која било положба;
 • напади на гадење и решетки. Манифестацијата на такви симптоми не зависи од внесот на храна;
 • халуцинации;
 • тежок замор и поспаност;
 • недостаток на координација на движењата;
 • појавата на краткорочна парализа не е исклучена.

Ако се појават овие први знаци, треба да го посетите терапевтот или онкологот што е можно поскоро.

Симптоматологија

Сите симптоми на лекарите за рак на мозокот се поделени во 2 големи групи:

 • фокусна;
 • церебрална.

Фокусно:

 • повреда на чувствителност. Пациентот ја губи способноста да чувствува температура, болка и разни тактилни допири;
 • нарушувања на движењето. Прво, се забележува брза поминувачка пареза, но како што напредува патологијата, тие се развиваат во парализа на нозете и рацете;
 • ако патологијата влијаела на нервите на слушниот апарат, тогаш слухот на пациентот е намален, до точка на потполна глувост;
 • со пораз на оптичкиот нерв, пациентот ја губи способноста нормално да ги следи подвижните објекти, не може да разликува пишан текст. Визуелната функција постепено се намалува;
 • постепено пациентот ја губи способноста да зборува и пишува. Ова се должи на поразот на оние центри на мозокот кои се одговорни за орален и писмен говор;
 • замор;
 • вртоглавица;
 • ненадејни капки крвен притисок;
 • конвулзивни напади;
 • недостаток на координација на движењата;
 • човек станува отсутен, невнимателен и раздразлив. Наскоро тој целосно престанува да се движи во вселената.

Церебрална:

 • напади со тешка главоболка која не може да се запре;
 • гадење;
 • гаѓање нагон.
Симптоми на тумор на мозок

Дијагностика

Стандарден план за дијагноза на рак на мозокот:

 • испитување од невролог;
 • КТ скенот на мозокот е еден од најинформативните дијагностички методи;
 • NMR;
 • ангиограм;
 • миелограм;
 • игла или стереотактична биопсија.

Медицински настани

Методот на патолошки третман може да се утврди само од лекарот што посетува. Техниката зависи од локацијата, фазата и типот на формираниот тумор:

 • хируршка интервенција. Во некои клинички ситуации, лекарите успеваат да спроведат целосна екстракција на туморот. Но, сепак, почесто операцијата станува метод на палијативен третман - ја отстранува сериозноста на симптомите и го продолжува животот на пациентот;
 • терапија со зрачење. Обично се користи по операцијата за отстранување на патолошките ткива што лекарите не можеа хируршки да ги отстранат;
 • хемотерапија. Овој метод се користи за лекување на возрасни и деца. Фармацевтски агенси може да се администрираат орално или во форма на инјекции;
 • кортикостероиди. Тие се пропишани за намалување на отокот и воспаление на мозокот. Вреди да се напомене дека оваа група на лекови нема влијание врз туморот;
 • симптоматска терапија. Со цел да се намали сериозноста на симптомите, се препишуваат антидепресивни, антиконвулзивни и анестетични лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на мозокот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: невролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 9 од 20)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Арахноидна циста (појавување симптоми: 9 од 20)

Арахноидната циста (синтетичка циста) е неоплазма со бениген тек со локализација или во мозочните региони или во шуплината на 'рбетниот канал. Едно лице може да се разболи на било која возраст.

...
Венска дисгемија (појавување симптоми: 9 од 20)

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...
Астроцитом (појавување симптоми: 9 од 20)

Астроцитом - малигнен тумор на глијалниот тип, кој е формиран од астроцитните клетки. Локализацијата на интрацеребралните тумори може да биде многу различна - од една хемисфера за да се оштети само мозочното стебло, оптичкиот нерв и така натаму.

...
Хепатална енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хепатална енцефалопатија е болест која се карактеризира со патолошки процес кој се јавува во црниот дроб и го зафаќа централниот нервен систем. Резултатот од оваа болест се невропсихијатриски нарушувања. Оваа болест се карактеризира со промени во личноста, депресија и интелектуално оштетување. Само да се справи со хепаталната енцефалопатија нема да работи, не може без медицинска интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .