Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невритис: симптоми и третман

Невритис - главните симптоми:

 • Тинитус
 • Вртоглавица
 • Гадење
 • Болка во рамо
 • Болка во очите
 • Ги повикува
 • Губење на слухот
 • Нарушување на хаосот
 • Недостаток на мимикрија
 • Нарушување на перцепцијата на боите
 • Волшебна прошетка
 • Превез пред очите
 • Виси нозе
 • Повреда на моторната функција на нозете
 • Усна капка уста
 • Виси четка
 • Губење на чувствителност на кожата
 • Мускулна атрофија на местото на повреда
 • Измазнување на брчките на челото
 • Нецелосно затворање на окото

Невритот е воспалителна болест која ги зафаќа периферните нерви. Како резултат на тоа, се забележуваат патолошки промени во структурата на нервниот ткиво. Ако воспалителниот процес го погоди багажникот на периферниот нерв, тогаш лицето ќе има моторни оштетувања, како и намалување на чувствителноста. Во тешки клинички ситуации, невритисот може да предизвика парализа.

Повеќето пациенти го мешаат невритисот и невралгијата, но тоа се два сосема различни концепти. Ако невритисот е воспаление, тогаш невралгија е терминот што лекарите го користат за да се однесуваат на синдромот на болка што се јавува во одреден дел од нервот. Причината за оваа болка е механичка повреда.

Етиологија

Неуризата обично се предизвикува од вируси и бактерии. Бактериите продираат ткиво со ангина, бронхитис и други заболувања. Вирусите, исто така, се населуваат во телото за време на прогресија на разни вирусни инфекции - херпес , АРВИ , инфлуенца и така натаму. Тоа е патогената активност на микроорганизмите што е главната причина за прогресијата на болеста. Но, исто така, воспалението на периферните нервни стебла исто така може да предизвика некои ендогени и егзогени причини.

Егзогени причини:

 • интоксикација на човечкото тело со алкохолни пијалаци, производи со низок квалитет, одредени фармацевтски лекови;
 • повреди со различна тежина (пост-трауматски невритис);
 • компресија на периферниот нерв. Ова може да се случи поради такви причини - хирургија, штетни професионални активности и така натаму.

Ендогени причини:

Вреди да се напомене дека често симптомите на невритис се појавуваат по тешка хипотермија. Во овој случај, воспалителниот процес често влијае на окципиталниот, тригеминалниот или фацијалниот нерв.

Класификација

Клиничарите делат два главни типа на невритис:

 • мононевритис Во овој случај, воспалителниот процес опфаќа само еден периферен нерв, без ширење на другите;
 • полиневритис . Неколку периферни нерви се разгоруваат одеднаш.

Симптоматологија

Главниот симптом на воспаление на периферниот нерв е болката во областа која ја инервира. Во областа на локализација на лезијата може да се забележи намалување на чувствителност, оштетена моторна активност и вкочанетост. Дури и атрофија на мускулните структури е можно. Симптомите на воспаление се директно зависни од видот на болеста која го погодила лицето.

Пораз на оптичкиот нерв

Оваа форма на болеста често се дијагностицира кај луѓето со работоспособна возраст. Неговите симптоми се:

 • "Магла" пред очите;
 • болка се јавува ако пациентот почнува интензивно да го движи окото;
 • намалување на перцепцијата на различни цвеќиња (да стане досадна).

Оштетување на слушниот нерв

Карактеристичен симптом на болеста е намалување на аудитивната функција. Исто така, пациентот е загрижен за тинитус, кој се јавува спонтано. Ако воспаление се шири до нервот што го обединува мозокот и вестибуларниот апарат, пациентот ќе ги доживее следниве симптоми:

 • весела прошетка;
 • вртоглавица;
 • можно е гадење и повраќање.

Пораз на лицевиот нерв

 • браздите на челото се измазнуваат;
 • долната усна се меша;
 • дилатација на палпебралната фисура;
 • губење на способноста за контрола на мускулите на лицето.
Симптоми на невритис на лицевиот нерв

Прочитајте повеќе: невритис на лицевиот нерв .

Лезија на радијалниот нерв

 • "Виси рака" - екстензивната функција на подлактицата и зглобот се намалува;
 • задниот дел на раката губи чувствителност.

Поразот на малиот тибијален нерв

 • "Висечка нога" - лицето не може целосно да застане на неговите потпетици;
 • промена на одењето;
 • нарушување на моторната функција на долните екстремитети;
 • атрофија на мускулни структури на местото на воспалителниот процес.

Наклонетост на брахијалниот нерв

 • синдром на болка во артикуларна артикулација;
 • ограничување на амплитудата на движењата;
 • намалена сила на мускулите;
 • намалување на чувствителноста на кожата во областа на воспаление.

Солариум

Овој термин се однесува на воспаление на сончевиот плексус. Ако оваа форма на невритис напредува, пациентот ги има следниве симптоми:

 • лабава столици;
 • болка во епигастричниот регион;
 • emetic urge;
 • надуеност;
 • зголемен крвен притисок;
 • тахикардија ;
 • треска;
 • чувство на страв и вознемиреност.

Дијагностика

Веднаш треба да се забележи дека болеста на клиниката е многу слична со нарушување на циркулацијата на крвта во мозокот, туморот на мозокот или мултиплекс склерозата . Затоа, многу е важно да се спроведе компетентна диференцијална дијагноза. Планот за дијагностицирање болести вклучува:

Доколку е потребно, пациентот е испратен на консултации за да ги намали специјалистите.

Терапија

Третманот со невритис се врши со користење:

 • лекови кои го нормализираат протокот на крв во садовите;
 • засилувачи на нервната спроводливост;
 • витамин Б;
 • антибиотска терапија;
 • интерферон и гама глобулин (со невритисната вирусна природа);
 • вазоконстрикторни лекови;
 • аналгетици;
 • терапевтски вежби;
 • само-масажа;
 • дехидрација дрога.

Посебно место во третманот на невритисот е физиотерапијата. Користете ги следните техники:

 • рачна изложеност;
 • UHF;
 • UZ;
 • пулсна струја;
 • електрофореза;
 • кал бањи;
 • масажа;
 • Терапија за вежбање;
 • Радон бањи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Невритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Баротраума (појавување на симптоми: 5 од 20)

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...
Отитис кај деца (појавување симптоми: 5 од 20)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Платбазија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Платбазија - е аномалија на структурата на черепот, која се карактеризира со својата раменска основа отколку што треба да биде нормална. Во најголем дел од случаите, патологијата е вродена, и само во изолирани ситуации има ли стекнато карактер.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 4 од 20)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Мејонеровата болест (појавување на симптоми: 4 од 20)

Menieri-овата болест е болест на гноен карактер што влијае на внатрешното уво. Се карактеризира со зголемување на волуменот на лавиринтната течност, како резултат на што се јавува зголемување на интра-лабиринтниот притисок. Поради таквите промени, лицето има проблеми со вртоглавица, зголемување на глувоста, тинитус и нерамнотежа. Наспроти ова, вегетативните нарушувања, манифестирани во форма на гадење и повраќање, може да почнат да напредуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .