Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Церебрален едем: симптоми и третман

Церебрален едем - главни симптоми:

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

Едемот на мозокот почнува да напредува поради зголемување на пропустливоста на крвните садови на органот и кршење на крвно-мозочната бариера. Како резултат на тоа, течниот дел од циркулирачката крв лесно се впива во мозочното ткиво. Вреди да се напомене дека оваа патолошка состојба не е независна нозолошка единица, но повторно напредува, во споредба со другите болести.

Обично, мозочниот едем напредува толку брзо, што ако го одложите и не го спроведете соодветниот третман, тогаш се случува смртта. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот. Може да се развие и кај новороденчињата.

Етиологија

Причините кои можат да доведат до оток на мозокот, доста. Вреди да се напомене дека оваа патолошка состојба ќе се развие во присуство на следниве придонесувачки фактори:

 • продолжена хипоксија на мозокот;
 • намалена концентрација на протеини во крвотокот;
 • зголемена концентрација на јаглерод диоксид во крвотокот.

Главните причини за прогресија на церебралниот едем:

 • тешка интоксикација на телото со алкохол, производи за распаѓање, како и разни наркотични супстанции;
 • ТБИ со различна тежина (честа причина за церебрален едем);
 • алергиска реакција;
 • удар ;
 • оток;
 • воспалителни болести - менингитис , енцефалит , итн;
 • соматски заболувања - болест на изгореници, тешки инфекции и така натаму.

Класификација

Церебрален едем

Во зависност од причините за прогресија, постојат следниве видови на оток на мозокот:

 • трауматски;
 • исхемичен
 • тумор;
 • воспалителни;
 • постоперативен;
 • хипертензивна;
 • токсични.

Симптоматологија

Клиниката за церебрален едем се состои од церебрални и фокални симптоми. Редоследот на нивната манифестација директно зависи од почетната причина за развојот на патологијата. Треба да се напомене дека лекарите разликуваат постепени и фулминантни форми на едем на мозокот.

Со постепеното напредување на лекарите имаат одредено време за да се запре развојот на патолошкиот процес и да се заштити пациентот од опасни последици.

Фулминантната форма е исклучително тешко да се запре, бидејќи симптомите се појавуваат и растат брзо. Во повеќето клинички ситуации, оваа форма на болеста е фатална.

Симптоми на церебрален едем:

 • нарушување на свеста. Овој симптом е присутен во било која форма на церебрален едем;
 • главоболка;
 • слабост;
 • поспаност;
 • летаргија;
 • вртоглавица;
 • оштетување на меморијата;
 • гадење;
 • еметични нагони, како и повраќање, што не носи олеснување на пациентот (карактеристичен симптом);
 • нарушување на визуелната функција;
 • едно лице престанува да се ориентира нормално во вселената;
 • краткорочни спазми на мускулни структури кои се појавуваат ненамерно;
 • намалување на крвниот притисок;
 • краткотрајни конвулзии;
 • хипертермија.

Болест кај новороденчиња

Кај новороденчињата, церебралниот едем се развива со молскавична брзина. Ова се должи на анатомските карактеристики на детето - несовршена регулација на васкуларниот тон, циркулација на цереброспиналната течност. Единствениот фактор што го спасува новороденото е структурните карактеристики на черепот (коскените структури се наоѓаат на кратко растојание едни од други).

Причини за едем на мозокот кај новороденчиња:

 • повреда на раѓање;
 • интраутерина хипоксија;
 • малформации на централниот нервен систем;
 • бениген или малиген тумор;
 • интраутерина инфекција;
 • развојот на енцефалитис или менингитис (заради инфекција кога поминува низ раѓачкиот канал на мајката).

Симптоми на едем на мозокот кај новороденчиња:

 • летаргија;
 • постојана анксиозност;
 • крик;
 • конвулзивни напади;
 • новороденчето одбива градите на мајката;
 • пролетта отекува и се крева над површината на главата на детето дури и во период на смиреност;
 • повраќање.

Важно е веднаш да се идентификува и третира едемот на мозокот кај детето, бидејќи неговите последици може да бидат катастрофални.

Дијагностика

Дијагностиката треба да започне веднаш штом се појават симптомите кои укажуваат на прогресија на едем на мозокот. Навремената соодветна дијагноза и терапија ќе помогнат да се избегнат опасните последици. Комплексот на дијагностички мерки за оваа болест е како што следува:

Третман

Мозочниот едем од било кој вид бара итен третман. Секое одложување може да доведе до катастрофални последици (смрт). Главната цел на терапијата е нормализирање на размената на кислород во ткивата на органот. Ова може да се постигне само со помош на хируршки и медицински методи на лекување.

Медицински настани:

 • кислородна терапија;
 • хипотермија. Имплицира нормализација на температурата. За оваа цел, на пациентот се дава интравенска инфузија на стерилни раствори;
 • вентрикулостомија Постапката овозможува нормализирање на притисокот во черепот. За да го направите ова, извршете ја инсталацијата на дренажа и пренасочите вишок течност низ катетерот. Оваа хируршка техника се користи во тешки случаи кога не е можно да се елиминира едемот со конзервативни методи. По интервенцијата следи долг период на рехабилитација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате церебрален едем и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Метаболна ацидоза (појавување на симптоми: 8 од 19)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Хематом на мозокот (симптоми на појавување: 8 од 19)

Хематома на мозокот (интракранијален хематом) е патолошки процес во кој, како резултат на повредата, крвта се акумулира во повредената празнина. По патот, постои повреда на рана. Треба да се напомене дека таквата повреда кај возрасни или кај дете може да биде локализирана во која било област на мозокот. Ваквата повреда е крајно опасна за животот на една личност, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

...
Тумор на мозокот (појавување симптоми: 7 од 19)

Туморот на мозокот е болест која се карактеризира со рак на менингите, нервни завршетоци и черепот. Овој тип на болест е многу опасен, бидејќи ако го започнете и не ја извршите операцијата во времето, сè ќе биде фатално.

...
Менингококна инфекција (појавување симптоми: 7 од 19)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 7 од 19)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .