Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Агорафобија: Симптоми и третман

Агорафобија - главните симптоми:

Агорафобијата е болест од невротичниот спектар, која спаѓа во групата на вознемирени фобични нарушувања. Карактеристична манифестација на патолози е стравот да се биде на јавни места и на отворени простори. Вреди да се напомене дека агорафобијата вклучува не само стравот од отворен простор, туку и стравот од отворени врати, стравот од присуство на голем број луѓе. Обично, чувството на паника кај некое лице произлегува од фактот дека тој нема можност да засолниште на безбедно место за него.

Агорафобијата може да почне да напредува кај луѓето на возраст над 20 години. Нема ограничувања во врска со сексот. Оваа патологија им дава на пациентите многу непријатност, па затоа се загрижени за прашањето - како да се ослободи од агорафобија? Психотерапевтот и психологот се занимаваат со третманот на оваа болест. Тактиките се избираат врз основа на состојбата на пациентот, како и врз тежината на неговиот страв од отворен простор.

Агорафобијата често се јавува заедно со панично растројство. Често се дијагностицира кај луѓе со зависен карактер, како и кај оние кои не се сигурни и незадоволни од квалитетот на нивниот живот. Вреди да се напомене дека досега постојат веќе убедливи факти кои укажуваат на можноста дека патологијата може да се пренесе на генетско ниво. Важно е да се почне со лекување на таква болест на време, бидејќи може да се развијат компликации. Ако состојбата на пациентот не се стабилизира, тогаш ова може дури да доведе до попреченост.

Етиологија

Причините за прогресија на агорафобијата сè уште не се утврдени. Некои научници сугерираат дека примарна причина за болеста е првично формиран паничен напад , кој постепено напредува и дегенерира во анксиозно растројство. Други истражувачи во ова поле претпоставуваат дека прво се развива агорафобија, и само тогаш се формира паничен напад.

Треба да се забележи дека голем број фактори кои придонесуваат за прогресија на агорафобијата веќе се јасно утврдени:

 • генетска предиспозиција;
 • стрес и психолошка траума;
 • уставни фактори;
 • присуство на анксиозно растројство.

Симптоматологија

Лице што страда од агорафобија манифестира физички, психолошки и бихејвиорални симптоми.

Паника

Физички симптоми:

 • срцеви палпитации;
 • вртоглавица;
 • хипервентилација;
 • дијареа;
 • гадење и гадење;
 • треперејќи насекаде;
 • чувство на жешко;
 • хиперемија на кожата;
 • ѕвонење во ушите.

Психолошки симптоми:

 • страв дека луѓето околу вас ќе забележат паника. Како резултат на тоа, се јавува чувство на непријатност;
 • страв да оди лудо;
 • депресија ;
 • намалена самодоверба;
 • стравот да биде сам.

Поведенски симптоми:

 • да избега од отворен простор или од стресна ситуација, враќајќи се дома;
 • во присуство на други познати лица, лицето со агорафобија се однесува смирено;
 • Избегнување на ситуации кои можат да предизвикаат анксиозност
 • едно лице не може да ја напушти куќата ако не преземе никакви мерки што ќе му помогнат да се соочат со проблеми од загриженост. На пример, некои луѓе земаат алкохол пред да излезат на улица, додека други не можат да одат во општество ако во нив нема џвакање апчиња.

Дијагностика

Кога првите симптоми кои укажуваат на прогресија на агорафобија, треба да стапите во контакт со квалификуван специјалист што е можно поскоро. Само психолог може да каже како да се ослободи од агорафобија. Независно се бори со патологијата не вреди, затоа што само може да ја влоши нивната состојба.

Агорафобијата се дијагностицира кај пациенти според следниве критериуми:

 • човек е загрижен во ситуации кога, во случај на паника, нема да може да избега и да добие помош. На пример, во воз, на авион, во толпа луѓе, и така натаму;
 • едно лице се обидува да ги избегне максимално оние места каде може да се појави чувство на паника;
 • пациентот може само да ги посети местата споменати погоре, заедно со луѓето блиски со него.

Третман

Нема потреба да се третира агорафобијата сами - подобро е да му се довери на професионалец. Само квалификуван психолог ќе може да избере најоптимален метод на лекување, што ќе овозможи поголема веројатност да ги елиминира симптомите на патологија.

За третман на агорафобија прибегнуваат кон такви методи:

 • третман со лекови. Вклучува антидепресиви, транквилизери, трициклични антидепресиви;
 • психотерапија. Оваа техника вклучува употреба на верување, разбирање, цврстина и сугестија. Тоа му овозможува на болното лице реално да ја процени моменталната ситуација и го тера да сака да го надмине стравот;
 • хипноза. Бидејќи вистинските причини за прогресијата на агорафобијата се скриени во потсвеста на пациентот, многу е тешко да се идентификуваат. Методот на хипноза помага да се проникне во потсвеста и да се прават промени на длабоко ниво. Обично после неколку сесии симптомите на агорафобија исчезнуваат;
 • когнитивна бихевиорална психотерапија.

Третманот на агорафобијата е прилично долг и комплициран процес, па затоа е многу важно да се занимавате со високо професионален лекар, кој може да ја пронајде вистинската причина за прогресија на таквата патологија кај пациентот и да ја искорени. Вреди да се напомене дека процесот на лекување е индивидуален за секого. За некои луѓе симптомите на агорафобија исчезнуваат по неколку сесии, додека други имаат потреба од повеќе од една недела за да ги надминат своите стравови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате агорафобија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш психотерапевтот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Феохромоцитом (појавување симптоми: 7 од 18)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Кетоацидоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Антропофобија (појавување симптоми: 6 од 18)

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 5 од 18)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Клаустрофобија (појавување на симптоми: 5 од 18)

Клаустрофобијата е состојба која се карактеризира со појава на постојан и опсесивен страв од затворени простори. Стравот се зголемува кога едно лице се впушта во тесни, мали или ниски простории, простории кои немаат прозорци и така натаму. Луѓето со клаустрофобија, исто така, се чувствуваат непријатно кога патуваат во транспортот, во толпата луѓе. Поради овој паника страв, луѓето се обидуваат да избегнат активности или ситуации кои можат да предизвикаат уште еден паничен напад. Како резултат на тоа, однесувањето на лицето понекогаш се менува до степен до кој може да престане да ја напушта куќата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .