Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Енцефалит: Симптоми и третман

Енцефалит - главните симптоми:

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

Следниве форми се припишуваат на примарен енцефалит:

 • комарец;
 • крлежи;
 • епидемиски или летаргичен енцефалитис;
 • вирусен енцефалит;
 • херпетичен

Енцефалитисот на мозокот се карактеризира со манифестација на церебрални симптоми, синдром на интоксикација, како и оштетување на една или повеќе делови од мозокот. Треба да се напомене дека секој тип на патологија има своја "омилена" локализација.

Енцефалитисот е многу опасна патологија, која нема ограничувања во однос на полот и возраста. Може да се развие и кај деца и кај возрасни. Поради тоа што е важно при првите знаци кои укажуваат на прогресија на патологијата, веднаш јавете се во медицинската установа за дијагноза и третман. Доколку не се спроведе соодветна терапија, ефектите од енцефалитис може да бидат сериозни.

Етиологија

Честа причина за прогресија на енцефалитисот е невроинфекцијата. Вреди да се напомене дека етиологијата на болеста зависи од нејзиниот тип. Така, причините за прогресијата на вирусен енцефалитис се: залак на инфицирани инсекти (обично носат од комарци или крлежи), продирање на вирусот на грип , херпес и беснило во телото. Микробните типови на болести предизвикуваат сифилис или тифус .

Секундарните видови се развиваат во позадина:

Начини на пенетрација и ширење на енцефалитичен вирус во телото

Начини на пенетрација на вирусот во човечкото тело:

 • каснување од инсекти (хематоген пат);
 • со директен контакт;
 • прехранбен начин;
 • воздушна патека.

Симптоматологија

Симптомите на енцефалитис зависат од неколку фактори:

 • инфективен агенс;
 • карактеристики на патолошкиот процес;
 • локализација на лезијата.

Но, лекарите лачат симптоми кои се заеднички за сите форми на енцефалитис. Бидејќи енцефалитисот е инфективна патологија, таа се карактеризира со изразен синдром на интоксикација. Исто така, забележани се следните симптоми:

 • порастот на температурата до критични вредности;
 • повреда на дигестивниот тракт;
 • главоболка;
 • emetic urge;
 • Карактеристичен симптом е појавата на епилептични напади.

Видови

Епидемија

Во медицинската литература, овој вид е исто така познат како летаргичен енцефалит А. Овој тип влијае и на возрасните и на децата. Првиот симптом на болеста - брзото зголемување на температурата до критични нивоа - до 40 степени. Пациентот забележува дека има сериозна главоболка, како и болка во зглобовите. Во случај на летаргичен енцефалит не се исклучува оштетување на свеста. Постепено, клиничката слика е надополнета со такви знаци:

 • хиперсонија;
 • тахикардија ;
 • прекумерно потење;
 • нарушена респираторна функција;
 • страбизам;
 • дистопија;
 • пациентот почнува да талка.
Мозочно оштетување кај енцефалитис

Летаргичниот енцефалитис е многу опасен, бидејќи се развива брзо и може да доведе до смрт на пациентот ако соодветната терапија не се администрира навремено. Пациентите со оваа дијагноза се третираат во болница, така што докторите можат постојано да ја следат нивната општа состојба. Лекаргискиот енцефалитис е една од формите кои се дијагностицираат најчесто.

Енцефалитис што го пренесуваат знаците

Овој тип се однесува на примарен вирусен енцефалит. Како по правило, се дијагностицира во сезоната пролет-лето. Вирусот се пренесува со залак на инфициран крлеж што живее во шумите. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Вреди да се напомене дека децата се изложени на ризик затоа што сакаат да играат во градините, шумите и другите "зелени површини". Еднаш во телото, вирусот го достигнува целниот орган, мозокот, каде што почнува активно да се развива. Пациентот ги има следните симптоми:

 • фотофобија;
 • главоболка;
 • гаѓање нагон. Вреди да се напомене дека елиминирањето на повраќањето е многу тешко;
 • треска (до критични индикатори);
 • парализа на мускулните структури на вратот.

Прочитајте повеќе: енцефалитис што го пренесува крлежот, симптоми и третман .

Јапонски енцефалитис

Носител на инфекција - инфициран комарец. Инкубациониот период е од три до 27 дена. Симптоми на болеста:

 • треска (над 40 степени);
 • треска;
 • гадење;
 • emetic urge;
 • синдром на болка;
 • нарушување на свеста;
 • грчеви нозе и раце;
 • напади со конвулзии;
 • кај деца, черепните нерви често се засегнати.

Стапката на морталитет е доста висока. Најчесто, пациентите умираат во првата недела од прогресијата на патологијата.

Грип

Напредок во однос на позадината на грипот. Се дијагностицира кај возрасни и деца. Главни симптоми:

 • главоболка;
 • слабост;
 • поспаност;
 • треска;
 • губење на тежината;
 • гадење и гадење.

Често, вирусен енцефалит од овој тип води кон кома.

Морски енцефалитис

Оваа форма на патологија почесто се дијагностицира кај децата, како што напредува неколку дена по исипниот осип (мали сипаници е болест на детството).

Состојбата на пациентот постепено се влошува, постои треска, слабост, ступор. Но, оваа клиничка слика не е секогаш забележана. Има случаи кога пациентот, напротив, е вознемирен, делириум, и има епилептични напади. Овој тип на патологија влијае на кранијалните нерви, што резултира со попречен миелитис , парализа или троше .

Ерицероза од сипаница

Патологијата на варичела е забележана во позадина на сипаници. Почесто болеста се дијагностицира кај деца. Како прогресија на енцефалитис на варичела, ЦНС е засегната. Пациентот станува летаргичен, постојано има тенденција да спие. Подоцна се јавува парализа на екстремитетите, епилептични напади. Карактеристична особина на болеста со варичела е недостатокот на координација на движењата.

Третманот треба да се спроведе што е можно поскоро, бидејќи сипаница енцефалитис може да доведе до неповратни последици.

Клинички симптоми на енцефалитис

Херпетичен тип

Причината за патологија е вирусот на херпес. Главната цел е церебралниот кортекс. Брзиот курс за овој тип не е типичен. Главни симптоми:

 • треска;
 • emetic urge;
 • главоболка;
 • нарушување на свеста.

Како што напредува болеста, клиниката е дополнета со следните симптоми:

 • човечките движења се хаотични;
 • афазија;
 • апраксија.

Прочитајте повеќе: херпетичен енцефалит .

Терапија

Дијагнозата и лекувањето на болеста кај децата и возрасните се занимава со лекар од заразни болести. Ако дијагнозата е потврдена, пациентот веднаш се сместува во болницата, во одделот за заразни болести. Покажува строг одмор во кревет. Состојбата на пациентот постојано се следи.

Планот за лекување се развива строго индивидуално, земајќи го предвид типот на патологија, тежината на курсот, како и општата состојба на пациентот. Во случај на дијагноза на јапонски или енцефалитис што го пренесува крлежот, пациентот е пропишан со гама глобулин и со други антивирусни лекови. Антибиотиците во планот за третман вклучуваат гнојни процеси. Се покажало дека врши терапија со детоксикација.

Лекот "Трентал"

Планот за лекување може да се надополни со такви лекови:

 • трнтален;
 • гликокортикостероиди (третман на едем на мозокот);
 • антиконвулзиви;
 • аналгетици.

Вакцинација

Не е неопходно да се спроведе лекувањето на болеста, ако е време да се спречи патологијата. Еден од најефикасните методи за заштита е вакцинацијата со енцефалит. Се разбира, нема да може да се заштити заразениот инсект од залак, но тоа ќе спаси од последиците. Активната состојка во вакцината е неживоен енцефалитичен вирус. Тој е воведен во крвотокот, каде што е препознаен од страна на имуниот систем и почнува активно да произведува антитела кон неа.

Најчесто, лекарите инјектираат култивирана, прочистена, инактивирана сува вакцина кај пациенти. Тоа може да се администрира кај деца од 3 години, како и возрасни. Но, постојат некои контраиндикации:

 • Не можете да влезете во вакцината против енцефалитис во присуство на акутни заболувања. Дозволено да се вакцинираат само еден месец по целосно закрепнување;
 • контраиндикација за вакцинација е раѓање;
 • не ја давате вакцината на лица на кои им е дадена друга вакцинација помалку од пред еден месец;
 • алергии на храна се исто така контраиндикација за вакцинација, како што се алергии на лекови;
 • болести на сврзното ткиво;
 • хронични болести кои се во акутна фаза во времето на вакцинација.

Контраиндикации се важни за да се земат предвид, бидејќи ако се вакцинираат во присуство на барем еден од овие состојби, може да предизвикате влошување на општата состојба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате енцефалитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за неврологија , за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 9 од 20)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 8 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Западен Нил Треска (појавување симптоми: 8 од 20)

Вест Нилската треска е заразна болест која е предизвикана од арбовирусите, а инфицираните комарци или крлежи се вектори на инфекција. Сепак, патогенот може да се чува во телото на птиците.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Ендокардит (појавување на симптоми: 7 од 20)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .