Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миелопатија: Симптоми и третман

Миелопатија - главните симптоми:

Миелопатија е термин кој ја карактеризира група на не-воспалителни болести кои се карактеризираат со дистрофични лезии на 'рбетниот мозок. Почесто, клиничарите дијагностицираат цервикална миелопатија, која почнува да напредува на позадината на спондилоза или остеохондроза, како и миелопатија на торакалниот 'рбет.

Етиологија

Главните етиолошки фактори на спиналната миелопатија:

 • спондилоартроза ;
 • остеохондроза ;
 • вертебрална фрактура во одреден дел од 'рбетот;
 • атеросклероза ;
 • дислокација на пршлените;
 • туберкулоза ;
 • дефекти на 'рбетниот столб;
 • токсични и радијациски оштетувања на човечкото тело;
 • спинален остеомиелитис;
 • метаболички нарушувања;
 • тумори со бенигни или малигни карактер, лоцирани во непосредна близина на 'рбетот;
 • демиелинизација;
 • повреда на 'рбетниот столб;
 • хематомиелија;
 • тумор на 'рбетниот мозок.
Цервикална миелопатија

Видови

 • цервикална миелопатија. Исто така се нарекува и вратот. Оваа форма на патологија почнува да напредува поради вродена стеноза на 'рбетниот канал, повреди на различна тежина, кранивертебрална аномалија, компресија на формирање на тумор на' рбетниот мозок. Покрај тоа, цервикалната миелопатија се јавува на позадината на цироза , Лајмска болест , недоволно внесување на витамини Б и Е;
 • атеросклеротична форма. Почнува да напредува по акумулацијата на холестеролните плаки на ѕидовите на крвните садови кои го снабдуваат рбетниот мозок со крв. Следните патологии придонесуваат за ова - малформации на срцето, системска атеросклероза, нарушен метаболизам на наследниот тип;
 • вертебрална миелопатија. Напредоци на позадината на спиналната остеохондроза, интервертебрална хернија . Се јавува во 2 клинички форми - акутни и хронични. Акутната форма е предизвикана од повреда. Почесто се дијагностицира во сообраќајни незгоди. Додека автомобил со возач се судира со друг автомобил, се појавува специфичен "whipwind". Вратот и главата се драматично префрлени напред, а потоа назад. Како последица на тоа, во цервикалниот 'рбет има поместување на пршлените или интервертебралните дискови.

Хроничната форма на патологијата се развива во присуство на долгорочна прогресивна остеохондроза (кога остеофитите активно растат). Овие специфични структури го стегаат 'рбетниот мозок во кој било дел од' рбетот (обично во цервикалниот и торакалниот 'рбет):

 • форма на зрачење. Прогресира по терапија со зрачење (во присуство на малигни тумори);
 • токсична форма. Се развива по продолжено изложување на токсични активни супстанции на централниот нервен систем;
 • инфективна форма. Често се дијагностицира на позадината на ХИВ , Лајмска болест и така натаму;
 • карциноматозна форма. Се развива со леукемија , лимфом , лимфогрануломатоза , онколошки патологии;
 • демиелинизирачка форма.

Симптоматологија

Симптомите на миелопатија директно зависат од причината за болеста, како и од формата на процесот. Првиот симптом на патологијата е болка во погодената 'рбетот. По клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • мускулната сила во областа на локализација на лезијата се намалува, до развојот на парализа;
 • намалување на чувствителноста на кожата во погодената област;
 • тешко е лицето да врши произволни движења за него;
 • ако е зафатено 'рбетниот мозок во лумбалниот регион, тогаш може да има дефект на внатрешните органи - несакано исфрлање на измет или урина, запек.
МНР за миелопатија

Симптоми на цервикалните лезии:

 • губење на чувствителноста на кожата на рацете и вратот;
 • постојат грчеви или грчеви на мускулите на рацете;
 • тешка болка во вратот, скапуларен регион.

Симптоми на миелопатија на торакалниот 'рбет:

 • слаби раце;
 • болка во регионот на срцето, во интензитет сличен на болка во срцев удар;
 • намалена чувствителност;
 • синдром на болка во регионот на ребрата. Овој симптом има тенденција да се интензивира кога едно лице прави кривини во различни насоки;
 • лицето забележува дека има чувство на пецкање или грчеви во мускулите на грбот и градната коска.

Дијагностика

Миелопатија е дијагностицирана од невролог. По визуелна инспекција, специјалистот може дополнително да додели технички и лабораториски испитувања.

Инструментално:

Лабораторија:

 • биопсија;
 • земајќи цереброспинална течност за последователно посадување.

Третман

Изборот на третманот за миелопатија зависи од причината за нејзината прогресија и на формата. Главната цел е да се излечи основната причина за болеста, како и да се отстранат непријатните симптоми.

Третманот на миелопатија од типот на компресија се изведува само по елиминирање на компресијата на пршлените. Одржано:

 • одводнување на цистични формации;
 • отстранување на формираниот хематом;
 • клин отстранување урбана.

Третман на стеснување на 'рбетниот канал:

 • Брзектомија;
 • ламинектомија;
 • микродискектомија.

Ако е дијагностицирана коронарна миелопатија, тогаш првите експерти ја елиминираат причината за васкуларна компресија. Планот за третман вклучува вазодилататори и антиспазмодици:

 • Кавинтон;
 • не-shpa;
 • папаверин (помага да се ослободи спазмот и да се намали манифестацијата на непријатни симптоми);
 • компламин.

Лекови и физиотерапија третман:

 • метаболити;
 • невропротектори;
 • витаминска терапија;
 • парафинска терапија;
 • дијатермија и така натаму.

За нормализирање на моторната активност, како и за запирање на прогресијата на разни опасни компликации, пропишува:

 • Терапија за вежбање;
 • хидротерапија;
 • масажа;
 • рефлексологија;
 • електрофореза со прозерин;
 • СМТ на паретични мускули;
 • електростимулација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате миелопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Радикуларен синдром (појавување симптоми: 3 од 18)

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...
Интервертебрална хернија (појавување симптоми: 3 од 18)

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...
Кифосколиоза (појавување симптоми: 3 од 18)

Кифосколиоза - болест која влијае на торакалниот 'рбет. Патологијата истовремено ги комбинира симптомите на кифоза и сколиоза. Со прогресија на сколиозата кај некоја личност, има кривина на 'рбетот на лево или десно. Со кифоза - кривината се зголемува постериорно. За кифосколиоза, и двете се карактеристични. Почесто се дијагностицира кај адолесцентите.

...
Спазмофилија (појавување симптоми: 3 од 18)

Спазмофилија е болест која се карактеризира со појава на напади и спазматични состојби директно поврзани со хипокалцемија во крвта. Во медицината, патологијата се нарекува и тетанија. Обично се дијагностицира кај деца на возраст од 6 до 18 месеци.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .