Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Енцефаломиелитис: симптоми и третман

Енцефаломиелитис - главните симптоми:

Енцефаломиелитис е опасна болест која ги комбинира истовременото оштетување на 'рбетниот мозок и мозокот. Оваа патологија е многу опасна, бидејќи може да доведе до смрт на пациентот. Во акутниот дисеминиран енцефаломиелитис, забележана е појава на лезии, кои се формираат во различни делови на двете 'рбетниот мозок и мозокот.

Вреди да се напомене дека исходот од прогресијата на болеста може да биде различен - од целосно опоравување до смрт. Прогнозата зависи од:

 • активност на патолошкиот процес;
 • причините за прогресија на болеста;
 • навременоста на третманот, како и соодветно избраната терапија.

Етиологија

Причините за прогресија на акутниот дисеминиран енцефаломиелит сеуште не се темелно проучени, бидејќи останува мистерија за научниците зошто човечкиот имунитет започнува да произведува протеини против сопственото нервно ткиво. Но, за време на истражувањето беше забележано дека почесто патологијата напредува по:

 • TBI;
 • вирусни инфекции. Особено оние кои беа придружени со изглед на кожата на специфичен исип на лице - пилешко месо , рубеола , херпес и други;
 • катарални заболувања;
 • алергиска реакција;
 • воведување на специфични вакцини;
 • намалување на реактивноста на телото.

Можни последици од акутен дисеминиран енцефаломиелитис:

 • целосна наплата на пациентот;
 • мал невролошки дефицит (последица на болеста не се смета за сериозна);
 • оневозможување дефект;
 • болеста оди во мултиплекс склероза .

Симптоматологија

Симптоми на енцефаломиелитис

Акутниот дисеминиран енцефаломиелитис започнува брзо и симптомите се изразуваат. Вреди да се напомене дека симптомите директно зависат од тоа кој дел од мозокот или 'рбетниот мозок бил засегнат. Но, во почетната фаза на прогресијата на акутниот дисеминиран енцефаломиелитис, забележани се следниве симптоми:

 • општа слабост;
 • главоболка;
 • летаргија;
 • зголемувањето на температурата не се забележува во сите клинички ситуации, но сепак се јавува;
 • поспаност;
 • симптоми на вирусна болест (болка и болки во грлото, течење на носот);
 • летаргијата повремено може да се замени со зголемена возбуда;
 • нарушување на дигестивниот тракт;
 • можеби пенливи сензации во нозете. Овој симптом се јавува ретко.

Дополнителни симптоми зависат од погодената област на нервниот систем. Во зависност од тоа, лекарите разликуваат неколку видови на болест.

Централна

Во овој случај, мозокот е вклучен во патолошкиот процес. Пациентот ги има следните симптоми:

 • прекршување на изговорот;
 • парализа;
 • пареза на екстремитетите;
 • може да се појави конвулзивен синдром, кој во неговите манифестации ќе биде сличен на епилептичен напад.

Полирадикулонауропатија

Воспалителниот процес влијае на 'рбетниот мозок и неговите корени. Како резултат на тоа, овие симптоми се случуваат:

 • трофични промени на кожата;
 • намалување на температурата и болката чувствителност во телото;
 • го нарушил целосното функционирање на органите лоцирани во карлицата. Пациентот може да доживее инконтиненција на урина или фецес, но веројатно кршење на нивната екскреција;
 • синдром на болка што се протега по должината на 'рбетот. По манифестација наликува на клиниката лумбаго .

Оптикоеенфаломиелитис

Оптичкиот нерв е вклучен во патолошкиот процес, поради што функционирањето на визуелниот апарат е оштетено. Симптомите се како што следува:

 • визуелната функција е значително намалена;
 • пациентот забележува дека пред него се појавил "превез";
 • болка во приклучок за очи, која има тенденција да се зголемува. Како по правило, ова се случува ако лицето прави ненадејни движења на очите.

Стебло

Акутниот дисеминиран енцефаломиелитис ги зафаќа јадрата на кранијалните нерви. Знаците на овој патолошки процес се:

Одделно, неопходно е да се потенцира миалгичен енцефаломиелитис. Оваа форма на патологија е релативно нова. Исто така се нарекува синдром на пост-вирален замор. Миалгичниот енцефаломиелитис обично се развива откако лицето има вирусна болест или има вакцинирано. Овие симптоми се манифестираат:

 • хроничен замор ;
 • замор дури и по мали оптоварувања;
 • појава на болка во зглобовите;
 • депресија ;
 • постојани промени во расположението;
 • нарушување на дигестивниот тракт;
 • болки во мускулите.

Во ретки клинички ситуации, акутната форма на патологијата може да стане хронична. Во овој случај, болеста ќе се појави во бранови - периоди на егзацербација наизменично со периоди на ремисија. Церебралните симптоми исчезнуваат. Едно лице покажува само знаци на оштетување на одредени области на 'рбетниот мозок и мозокот - пареза, парализа и така натаму.

Третман

Третманот на болеста мора да почне да се спроведува веднаш по точно утврдување на дијагнозата. Во овој случај, шансите за поволен исход значително се зголемуваат. Важно е точно да се одреди локализацијата на фокуси на воспаление. За таа цел, лекарите користат МНР.

Планот за лекување се заснова на употребата на овие лекови:

 • антиалергични;
 • антибиотици;
 • антивирусни лекови;
 • хормонален;
 • витамински комплекси;
 • аналгетици;
 • антиспазмодии;
 • антипиретик.

Доколку е потребно, за време на третманот пациентот е поврзан со срцев монитор или механичка вентилација (во тешки ситуации).

Треба да се забележи дека третманот на различни народни лекови во оваа дијагноза е неприфатлив. Патологијата е многу опасна и без правилно одбран метод на третман, може да предизвика смрт на пациентот. Третманот со народни лекови може да се користи само како помошна терапија и само со дозвола на лекарот што посетува. Бунарите и инфузиите не треба да бидат главен тек на третманот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате енцефаломиелитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 7 од 20)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Катарален болки во грлото (појавување на симптоми: 7 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Хемофилна стапче (појавување симптоми: 7 од 20)

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...
ARVI (појавување симптоми: 6 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Мијалгија (појавување симптоми: 6 од 20)

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .