Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Клаустрофобија: Симптоми и третман

Клаустрофобија - главните симптоми:

Клаустрофобијата е состојба која се карактеризира со појава на постојан и опсесивен страв од затворени простори. Стравот се зголемува кога едно лице се впушта во тесни, мали или ниски простории, простории кои немаат прозорци и така натаму. Луѓето со клаустрофобија, исто така, се чувствуваат непријатно кога патуваат во транспортот, во толпата луѓе. Поради овој паника страв, луѓето се обидуваат да избегнат активности или ситуации кои можат да предизвикаат уште еден паничен напад. Како резултат на тоа, однесувањето на лицето понекогаш се менува до степен до кој може да престане да ја напушта куќата.

Многу научници го поврзуваат развојот на напад на клаустрофобија со ментална траума, која претходно била доживеана во блиски четвртини, како и со генетска предиспозиција. Вреди да се спомене фактот дека клаустрофобијата е едно од најчестите нарушувања. Претставниците на прекрасната половина на човештвото се болни двапати почесто од мажите. Патологијата започнува да се развива во просек на возраст од 25 до 45 години, но нејзината прогресија е сè уште можна во детството (во овој случај, нарушувањето е многу тешко).

Да се ​​излечи човек од клаустрофобија е сосема реален. Терапевтите се занимаваат со третман на психотерапевти. Во тоа време, научниците развија многу ефикасни методи за да се ослободат од ова нарушување. Во медицината, постојат случаи кога пациентот целосно се ослободил од напади на страв за 5 или 7 часа.

Етиологија

Научниците се уште се расправаат за тоа што би можело да предизвика прогресија на ова нарушување. Сега постојат неколку основни теории кои ја објаснуваат појавата на клаустрофобија:

 • еволутивна теорија;
 • прекршување на целосното функционирање на мозокот;
 • ментална повреда која беше предизвикана на лице во затворена, мала соба;
 • резултат на образованието во детството.

Знаци на

Да се ​​идентификува лице кое има клаустрофобија, може да биде на неколку основи. Клаустрофобичната почнува да доживува анксиозност, анксиозност и страв во такви ситуации:

 • пак;
 • мала соба, обично заклучена;
 • туш кабина;
 • просторија во која нема прозорец отвори;
 • лифт;
 • воз автомобил;
 • подрум;
 • стегајќи го вратот со вратоврска или премногу тесна јака.

Симптоматологија

Ефекти на анксиозност

Лекарите споделуваат симптоми на клаустрофобија во психолошки и физиолошки. Еднаш во затворен простор, клаустрофобичниот почнува да чувствува страв:

 • оди лудо;
 • паничен напад;
 • смрт;
 • гушење.

Првиот напад на клаустрофобија обично се случува спонтано. Вреди да се напомене дека во речиси 100% од клаустрофобовите останува во меморијата. Во иднина, лицето не се плаши од најзатвораната просторија, туку од чувствата што може да ги има.

Физиолошки симптоми:

 • прво има чувство на стегање во градите;
 • тахикардија ;
 • палпитации се зголемуваат;
 • гадење;
 • недостаток на здив;
 • тахипнеа;
 • постои желба за дефекација и мокрење;
 • губење на свеста

Напад на клаустрофобија може да се развие во паничен напад . Во овој случај, лицето ќе доживее 5 или повеќе од симптомите наведени погоре.

Во случај на симптоми кои укажуваат на прогресија на патологијата, веднаш треба да контактирате со психотерапевт. Само квалификуван лекар може да ви каже како да се ослободите од клаустрофобијата.

Без третман, болеста станува хронична. Claustrophobe свесно го менува своето однесување, обидувајќи се да избегне ситуации кои предизвикуваат уште еден напад колку што е можно повеќе. Тој ги има следните симптоми:

 • слабост;
 • апатија;
 • летаргија;
 • депресивна состојба.

Дијагностика

Клаустрофобијата треба да може да се разликува од други нарушувања - самоувереност, параноични нарушувања, депресивни состојби. За ова се развиени посебни критериуми. Следниве методи се користат за дијагностицирање на патологија:

 • разговор со пациентот. Појаснување на присуството на психолошки манифестации на нарушување - страв од задушување, смрт во затворен простор;
 • надворешни манифестации. Тие може да се набљудуваат само ако пациентот е во затворена просторија. Тој има тремор на раката, ступор, промена на бојата на кожата;
 • психолошки прашалници.

Третман

Во случај да се биде во истата просторија со клаустрофобикот што го започнал нападот, неопходно е да се почне да му помага што е можно побргу за да се намали нивото на страв

 • зборуваат за апстрактни теми;
 • побарајте од лицето да се насмее и да се обиде да ја задржи насмевката на лицето;
 • олеснување на стресот користење на gadgets;
 • допирлив допир. Можете да ја допрете раката на некого или да го прегрнете;
 • вежби за дишење;
 • пеење.

Ако нападите се повторат, ова е сигурен знак дека е време да се третира оваа состојба. Затоа, треба да контактирате со терапевт кој ќе помогне да се ослободите од клаустрофобијата. Понекогаш од 3 до 10 сесии се доволни за надминување на стравот. Исто така вреди да се напомене дека третманот со клаустрофобија не се спроведува во психијатриска клиника.

Психолошки тренинзи кои се користат за лекување на клаустрофобија:

 • невролингвистичко програмирање;
 • хипнотерапија;
 • однесувањето терапија;
 • автогени обуки.

Во потешки ситуации, ова нарушување треба да се третира со специјални лекови. Само лекарот ги пропишува, врз основа на тежината на болеста, како и карактеристиките на човечкото тело. Медицинскиот третман за клаустрофобија вклучува употреба на:

 • антидепресиви;
 • транквилизатори;
 • бета блокатори.

Клаустрофобијата може да се третира не само во стационарна, туку и дома.

Превенција

Нема да биде потребно да се третира психолошко нарушување ако е навремено преземено за да се спречи тоа:

 • избегнувајте стресни ситуации;
 • редовно вежбање;
 • јаде право;
 • целосно се релаксираат;
 • да имаат редовен сексуален живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Клаустрофобија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш психотерапевтот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Антропофобија (појавување симптоми: 8 од 20)

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 6 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 6 од 20)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .