Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миелитис: Симптоми и третман

Миелитис - главните симптоми:

Миелитис е воспалителна болест која влијае на 'рбетниот мозок. Имунитетот почнува активно да произведува антитела под влијание на одредени штетни фактори. Тие се поврзуваат со странски агенти, така што активните клетки на човечкиот имунолошки систем може да ги уништат.

Поради оваа борба, самите леукоцити почнуваат да умираат. Ослободени се одредени супстанции кои продираат во ткивата на телото и почнуваат да ги уништуваат своите клетки. Како резултат на тоа, сивата и белата маса на 'рбетниот мозок е оштетена.

Оваа состојба е крајно опасна, бидејќи може да предизвика непоправлива штета на здравјето, а исто така да доведе до прогресија на опасни компликации. Оваа болест ги погодува луѓето од различни возрасни групи. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

Класификација

Во медицината, лекарите користат неколку класификации на миелитис, кои се засноваат на механизмот на развој на патологијата, преваленцата, причините за прогресија на патолошкиот процес, како и на времетраењето на болеста.

За времетраењето на протокот:

 • акутен миелитис Почетокот на болеста е турбулентен. Симптомите се многу изразени. Таквата болест е најтешка, и против нејзиното потекло може да се развијат многу компликации;
 • субакутен тип. Симптомите почнуваат постепено да се манифестираат. Но, вреди да се напомене дека природата на оваа патологија е прогресивна. Ова укажува дека постепено клиничката слика само ќе се влоши;
 • хроничен тип. Како по правило, болеста ги зафаќа луѓето во старост, но, исто така, може да се развие кај младите луѓе поради автоимуни нарушувања.

Преваленција:

 • ограничен Само еден патолошки фокус е локализиран во 'рбетниот мозок;
 • дифузни. Воспаление го покрива целиот 'рбетниот мозок;
 • мултифокална На одредени делови од телото има неколку фокуси (повеќе од две);
 • попречен миелитис. На развојот на оваа форма тие велат дека во случај на воспалителниот процес влијае во исто време неколку сегменти лоцирани еден до друг.
Класификација на миелитис

Според механизмот на развој:

 • примарен миелитис Болеста се развива независно (под влијание на негативни фактори);
 • секундарен миелитис. Причината за прогресијата на овој тип на патологија се задни болести кои веќе се развиваат во човечкото тело. Како по правило, ова се процеси со хроничен тек.

Поради развојот:

 • зрачење;
 • бактериски;
 • без вакцини;
 • вирусни;
 • трауматски;
 • идиопатска;
 • токсични.

Етиологија

Многу негативни фактори може да предизвикаат прогресија на миелитис:

 • трауматски миелитис. Во овој случај, причината за прогресијата на миелитис се повреди на 'рбетниот мозок, поради што вирусни или бактериски агенси можат да влезат во' рбетниот мозок;
 • вирусна. Воспалението на телото со полиомиелитис , вирусот на херпес и сипаници може да предизвика воспалителен процес;
 • пост-вакцинација. Почнуваат да се развиваат кај луѓе кои неодамна се вакцинирани и се склони кон развој на алергиски реакции;
 • бактериски. Често овој тип на лезија на 'рбетниот мозок почнува да се развива на позадината на менингитисот . Инфективен агенс - менингокок. Поретко - бацил од туберкулоза или бледа трепонема;
 • токсични. Болеста напредува по труењето на телото со одредени токсични материи. Најчесто алкохоли и соли на тешки метали дејствуваат како отрови;
 • автоимуни. Развојот на патологијата е забележан поради фактот што телото почнува самостојно да произведува антитела против сопствените клетки.

Симптоматологија

Без оглед на тоа што предизвикал воспалителен процес во 'рбетниот мозок, клиничката слика на различни типови на миелитис е слична:

 • синдром на интоксикација. Многу е изразено. Кај луѓето, температурата се зголемува, апетитот се намалува, постои гадење и емтички порив;
 • церебрални симптоми. Ваквите симптоми се јавуваат поради зголемен интракранијален и спинален притисок. Жртвата има главоболка со неукротимно повраќање, што нема врска со внесот на храна. Таа има тенденција да се зголеми под влијание на одредени стимули, кои се гласни звуци или светлина.

Фокалните симптоми директно зависат од фазата на развој на воспалителниот процес во 'рбетниот мозок. Вреди да се напомене дека главната физиолошка функција на 'рбетниот мозок е да се спроведат нервни импулси од мозокот до одредени ткива и органи во телото. Ако воспалителниот процес се развие во еден од сегментите, тогаш целиот синџир е скршен и се појавуваат следните симптоми:

 • нарушување на моторната активност. Во исто време може да се забележи и лесната форма (пареза) и целосната неподвижност на лицето (парализа);
 • повреда на чувствителност. Тежината на симптомите зависи од големината на воспалителниот фокус. Сензитивноста може да се намали, исто така (до целосна анестезија) или да се зголеми. Во некои случаи, забележана е парестезија - сензации може да бидат искривени.

Дијагностика

Ако ги најдете првите симптоми кои укажуваат на можен развој на миелитис, неопходно е да се контактира медицинска установа што е можно поскоро за да се дијагностицира болеста. Точна дијагноза се прави по медицинскиот специјалист кој го испитува пациентот, како и по спроведувањето на лабораториски и инструментални испитувања.

Лабораториски методи:

Инструментални методи:

Третман

Третманот на миелитис треба да започне веднаш штом дијагнозата е потврдена. Во овој случај, шансите за нејзиниот успех се зголемуваат неколку пати. Лекарите користат медицински и не-лекови методи на лекување.

Лекови третман:

 • прво нешто што треба да се направи. Ова ја елиминира причината за болеста. За таа цел, лекарите го пропишуваат пациентот да зема антивируси и антибиотици;
 • елиминирање на воспаление. GCS и имуносупресиви се пропишани;
 • симптоматска терапија. За да се елиминираат непријатните симптоми, лекови за намалување на болката, диуретици и сл.
 • спречување на компликации.

Терапијата со не-лекови се прилагодува за време на периодот на опоравување. Добар ефект е даден со употреба на физиотерапија, терапија за вежбање, акватерапија.

Превенција

Сега може да се спроведе спречување на оние форми на болеста, кои беа предизвикани од специфични вируси, како што се мали сипаници и детска парализа. За таа цел спроведете вакцинација. На сите други форми нема конкретни превентивни мерки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Миелитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулома (појавување симптоми: 6 од 9)

Туберкулома е вид на туберкулоза. Присуството на патолошки процес се карактеризира со појава на заоблена неоплазма - густа капсула со аморфна казеозна содржина, со дијаметар што не надминува 8 см. Надвор, болеста наликува на тумор.

...
Емпиема (појавување симптоми: 6 од 9)

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

...
Ротавирус (појавување на симптоми: 5 од 9)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Менингитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Холециститис (појавување симптоми: 5 од 9)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .