Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сончев удар: Симптоми и третман

Сончев удар - главни симптоми:

Сонцето и топлотен удар се услови кои, кога се развиваат, веднаш треба да почнат да им помагаат на жртвата, бидејќи постои директна закана за неговиот живот. Овие состојби најчесто се случуваат во пролетно-летниот период, кога активноста на сонцето се зголемува неколку пати. Многу луѓе тврдат дека сончевиот удар и топлотниот удар се едно и исто, но тие не се. Тие имаат некои разлики.

Топлотниот удар е целина симптом комплекс кој се јавува кај лице поради прегревање на неговото тело. Суштината на овој процес е што, поради влијанието на високата температура, механизмите за генерирање топлина се забрзуваат, но процесот на пренос на топлина е намален. Топлотниот удар може да се случи како резултат на влијанието на високата температура, на пример, во бања, жешка продавница и така натаму.

Сончорот - подвир на топлотен удар, кој најчесто се дијагностицира во текот на летото. Оваа состојба се развива поради продолжено изложување на човечкото тело на директна сончева светлина. Со развојот на сончевиот удар, се јавува проширување на крвните садови во главата и поради тоа се зголемува протокот на крв во оваа област. Најчесто, оваа состојба се развива кај деца.

Топлинскиот удар се смета за поопасна состојба, бидејќи во ретки случаи самиот пациент ја поврзува својата лоша здравствена состојба со фактот дека неговото тело е прегреено. Многу лекари почнуваат да дијагностицираат со цел да ги детектираат патологиите на срцето, крвните садови или гастроинтестиналниот тракт и да почнат да третираат друга патологија, но всушност тој развил повреда на терморегулација.

Причини

Првите знаци на мозочен удар почнуваат да се манифестираат во лице поради такви причини:

 • продолжен човечки престој во услови на покачена температура, во која нема доволно климатизација;
 • сончевата светлина се развива поради продолжената изложеност на сончева светлина;
 • слаба адаптибилност на човечкото тело до промена на температурата. Честопати топлотниот удар може да се развие со остра промена во климатските услови;
 • кај деца, оваа состојба може да се развие поради прекумерно завиткување.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од прогресија на топлина и сончев удар:

 • зголемена временска чувствителност;
 • хормонски нарушувања;
 • присуство на мозочен удар или срцев удар во историјата;
 • прекумерна тежина;
 • хиперхидроза ;
 • висока влажност;
 • употребата на диуретични лекови;
 • употребата на мала количина на течност (нормално за здраво лице - 2-3 литри на ден);
 • труење на телото со алкохол или дрога;
 • земање дрога;
 • облечена во синтетичка или гумена облека.

Механизам за развој

Нормална терморегулација се јавува при температура од 37 степени (дозволена е грешка од +/- 1,5 степени). Ако има промени во надворешните услови, тогаш е нарушен и механизмот на пренос на топлина, и таквите патолошки реакции се вклучени:

 • фаза на компензација. Во случај на развој, човечкото тело сè уште може да се справи со прегревање;
 • компенсаторни реакции кои се развиваат на позадината на прегревање, го нарушуваат механизмот на терморегулација;
 • ако факторот на топлина не е елиминиран, тогаш температурата на телото ќе почне брзо да расте;
 • фаза на декомпензација;
 • последната фаза е развој на ацидоза, срцева слабост . Последиците од Сончевиот удар се непристојни - моќта на мозокот целосно застанува.
Патогенеза на сончевиот удар

Симптоматологија

Тежината на симптомите на сонце и мозочен удар зависи од возраста на пациентот, присуството на истовремени патологии. Симптомите на топлотен удар кај децата се исти како кај возрасните, само кај децата тие ќе бидат поизразени. Единствениот симптом кој е почест кај децата е појава на назално крварење.

Симптоми на топлотен удар:

 • кожата е хиперична, но кога ќе се допре, можно е да се забележи нејзината студенило. Во некои случаи, може да се појави сина боја;
 • гадење и повраќање;
 • абдоминална болка;
 • конфузија;
 • недостаток на здив;
 • поспаност (особено изразена кај деца);
 • проширени ученици;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • уринарна ретенција;
 • зголемување на температурата на големи броеви (до 40 степени);
 • одењето станува несигурна.

Во тешки случаи, нападите и губењето на свеста се приклучуваат на овие знаци на топлотен удар.

Симптомите на сончевиот удар се идентични со оние што се јавуваат за време на топлотниот удар. Но, во исто време, лицето јасно покажува дека долго време бил под сончева светлина. Треба да се напомене дека пациентот обично има црвенило и оток на кожата. Кога ќе го допрете, се појавува болка.

Симптомите на сончевите удари кај децата се поизразени, бидејќи се работи за мали деца кои најмногу страдаат од прегревање. Тие можат да станат каприциозни или целосно летаргични, одбиваат да прифатат храна. Вреди да се напомене дека сонцето или топлотниот удар кај детето може да се развие дури и ако бебето остане во услови на висока температура само 15 минути! Ова се должи на фактот дека механизмите на терморегулација сè уште не се целосно формирани.

Клиничарите идентификуваат 4 форми на мозочен удар кај дете или возрасен:

 • церебрална Постојат конвулзии и замаглување на свеста, до нејзината целосна загуба;
 • асфиксија. ЦНС функции се значително забавени;
 • гастроентерен. Пациентот има повраќање и гадење;
 • pyretic. Во овој случај, температурата на телото на едно лице се зголемува на 40-41 степени.

Помош

Навремено обезбедена прва помош за топлотен удар игра исклучително важна улога во спречувањето на развојот на различни нарушувања на терморегулацијата. Вреди да се напомене дека ако не правилно им помогнете на лицето, ефектите од топлотен удар може да бидат сериозни. Во случај на развој на тешка фаза, можно е дури и фатален исход.

Прва помош за топлотен удар

Прва помош за топлотен удар ги вклучува следните активности:

 • Првото нешто што треба да направите е да го отстраните факторот на топлина. Жртвата е ставена во сенка, доведена во собата и работи;
 • неопходно е наречен тим за брза помош. Дури и ако општата состојба на лицето е оценета како задоволителна. Потребно е медицинско испитување за да се исклучи можноста од појава на негативни ефекти од топлотен удар;
 • ако пациентот е во несвест, неопходно е да му даде мирис на амонијак;
 • обезбеди воздушен пристап;
 • да ги извади облеките кои само ја зголемуваат телесната температура;
 • покрие жртвата со влажна крпа;
 • ладни облоги се нанесуваат на челото и на задниот дел на главата;
 • даде кул пијалок.

Ако не се обезбеди навремена помош, последиците од сончевиот удар може да бидат доста опасни:

 • нарушувања на мозокот;
 • нарушувања на циркулацијата;
 • нарушување на централниот нервен систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сончоглед и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 8 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Тумор на мозокот (појавување симптоми: 8 од 20)

Тумор на мозокот е болест која се карактеризира со канцерозна лезија на менингите, нервни завршетоци и черепот. Овој тип на болест е многу опасен, бидејќи ако го започнете и не ја извршите операцијата во времето, сè ќе биде фатално.

...
Парагонимијаза (појавување симптоми: 8 од 20)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Менингитис кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Менингитисот е тешка патолошка состојба која се карактеризира со оток на мозокот и оштетување на менингите. Најчест е менингитисот кај децата поради анатомските и физиолошките карактеристики на телото и неформалниот имунитет. Мембраните на мозокот и 'рбетниот мозок се подложени на воспаление, но самите клетки на мозокот не се вклучени во процесот. Болеста се карактеризира со тешки симптоми, и ако третманот не се започне навремено, болеста може да предизвика сериозни компликации, претставувајќи закана за животот на детето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .