Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Lumboischialgia: Симптоми и третман

Lumboischialgia - главни симптоми:

 • Болка во долниот дел на грбот
 • Ширење на болка до други области
 • Ниво на тешкотија во правењето движења
 • Горење по нервот
 • Ладење на засегнатиот екстремитет
 • Бледа кожа на погодената нога
 • Чешање по нервот

Lumboischialgia е болест која се карактеризира со појава на силна болка долж ијатичниот нерв, како и во лумбалниот регион. Овој синдром најчесто се развива во случај на прогресија на дистрофични промени на дел од колкот, спиналната комора, фасција и мускули, како и поради постојните хронични заболувања на внатрешните органи. Ако не ја спроведете соодветната дијагноза навремено и не започнете со терапија, тогаш lumboischialgia ќе доведе до намалување на работната способност.

Причини

Болнички напади со овој синдром се ретки. Како по правило, тие можат да бидат провоцирани од следните фактори:

 • остри движења (свиоци, се врти);
 • кревање тежина, особено систематски;
 • да биде во принудна или непријатна позиција за подолг временски период.

Најчесто, овој синдром се развива кај луѓето со работоспособна возраст. Помалку е веројатно да се појави кај постарите лица и кај децата.

Главните причини за прогресија на лумбалната изохија:

 • прекумерна тежина;
 • испакнување на 'рбетните дискови;
 • интервертебрална хернија ;
 • лоша положба;
 • постојани стресни ситуации;
 • артритис ;
 • бременост;
 • остеоартритис на деформирачкиот тип;
 • систематски спортови и вежбање;
 • хипотермија;
 • заразени болести претрпеле;
 • промени поврзани со стареењето во коските и карциногените структури на 'рбетот;
 • повреда на 'рбетниот столб.
Причини за лумбална исхиалгија

Класификација

Во медицината се користат неколку класификации, кои се засноваат на причините кои предизвикуваат развој на болка, фреквенцијата на нападите, како и на преовладувачките симптоми, преваленцата на болката, природата на болеста.

Класификација во зависност од причината за прогресија:

 • вертебрален лумбален ишијас. Тоа, пак, е поделено на дискогени, радикуларни и спондилогени. Вертебралниот лумбален ишијас развива и напредува како резултат на стегање на нервните корени, хернија на дисковите итн.
 • myofascial Овој тип на лумбална исхија се развива во позадината на воспалителни болести на фасција и мускулни структури;
 • ангиопатска. Се развива поради лезии на крвните садови во долниот дел на грбот, како и во екстремитетите;
 • lumboischialgia на позадината на заболувањата на внатрешните органи.

Класификација според фреквенцијата на развој на напади:

 • акутна лумбална исхиалгија;
 • патологија со хроничен тек.

Според доминацијата на карактеристични поплаки:

 • невродистрофична;
 • мускулен тоник;
 • вегетативно-васкуларна.

Преваленцата на болка во лумбалниот регион:

 • право;
 • лево едностран;
 • билатерални или билатерални.

Од природата на текот на болеста:

 • невропатска;
 • мускулно-скелетни;
 • невродистрофична;
 • невроваскуларен.

Симптоматологија

Симптомите на lumboischialgia обично се многу изразени. Често се манифестираат под влијание на провоцирачки фактори - големо оптоварување на 'рбетниот столб, подигнување на тежината и така натаму.

Главни симптоми:

 • силна болка во лумбалниот регион (локализирана десно и лево од 'рбетниот столб), што може да се даде на нозете;
 • болката се зголемува со замор, кревање на тегови, хипотермија, егзацербација на постоечките хронични патологии кај луѓето;
 • ограничување на движењето. Едно лице не може да се превиткува или да го сврти нормалниот торзо;
 • кога се обидува да се повлече на ногата, синдромот на болка е значително зголемен. Во исто време, болката станува остра, се зголемува и гори;
 • кога се обидувате да ја промените положбата на болката во долниот дел на грбот се зголемува;
 • кожата на погодената нога ја менува својата боја. Станува блед, па дури и мермер. Кога палпација на екстремитетот, се забележува ладење;
 • по должината на нервот, пациентот може да почувствува горење, топлина, чешање.

Со развојот на акутна лумбоискијагија, овие симптоми се многу изразени, но во случај на хроничен пат на патологија, тие може да се манифестираат периодично - или да исчезнат или повторно да се зголемат.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа болест се заснова на проценка на жалбите на пациентот, нејзиното испитување од страна на лекарот кој го посетува. Исто така во дијагностичкиот план се опфатени лабораториски и инструментални методи.

Лабораторија:

Инструментално:

 • Х-зраци
 • КТ скенирање;
 • МНР

Можно е да се почне лекувањето на болеста само по темелна дијагноза и евалуација на добиените резултати. Треба да се напомене дека во овој случај е неприфатливо да се вклучи во само-третман, бидејќи е можно само да се влоши текот на болеста. Третманот со помош на народни лекови исто така треба да се координира со вашиот лекар. Се препорачува да ги применуваат само во тандем со терапија со лекови и физиотерапија.

Третман

Третманот на lumboischialgia ќе биде најефективен ако е сеопфатен. Терапевти, ортопеди и невролози се занимаваат со третманот на оваа патологија. Планот на медицински процедури и активности се развива за секој пациент строго поединечно.

За време на акутниот период на lumboischialgia, кога се јавува изразен синдром на болка, се применува следново:

 • покажува строг одмор во кревет, што значи исклучување на физички напор и активни движења на телото;
 • обемот на консумирање на течност се намалува. Ова е неопходно за да се намали отокот на погодените екстремитети;
 • земање лекови со антиинфламаторно дејство. Оваа група вклучува нурофен, диклофенак и др. Тие се земаат како внатре (форма на таблети) и се применуваат директно на погодената област;
 • ако синдромот на болка е многу изразен, тогаш лекарите прибегнуваат кон новокаински блокади;
 • мускулни релаксанти и антиспазмодии се пропишани. Овие лекови ќе помогнат во намалувањето на мускулните грчеви.

Штом акутните манифестации на болеста исчезнат, терапијата малку се менува. Како по правило, лекарите препишуваат на пациентите:

Акупунктура
 • Терапија за вежбање;
 • физиотерапија;
 • терапевтска масажа;
 • акупунктура;
 • носат специјални ортопедски конструкции.

Прогнозата за навремен третман на лумбоискијагија е поволна. Ако оваа патологија веќе се претвори во хронична форма, тогаш прогнозата е посложена. Сето тоа зависи од она што стана главна причина за развојот на болеста, како и од тежината на нејзиниот тек.

Превенција

Секогаш е полесно да се спречи развојот на патологијата отколку да се третира подоцна. Затоа, за да не се развиваат напади на lumboischialgia, потребно е да се придржуваат до неколку едноставни препораки:

 • не носат високи потпетици;
 • контролна телесна тежина;
 • не останувајте премногу долго во исправена положба;
 • ако работата е седентарен, тогаш треба да се обидете да ја менувате позицијата почесто;
 • без пушење

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Lumboischialgia и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , ортопед, хирург , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Радикуларен синдром (појавување симптоми: 2 од 7)

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...
Lumbago (појавување симптоми: 2 од 7)

Лумбаго е акутна болка, која инаку може да ја дефинира пациентот како "болка во грбот", оваа болка се јавува во долниот дел на грбот (т.е. во долниот дел на грбот). Лумбаго, чиишто симптоми се манифестираат главно како резултат на пренапони кои се случуваат во одредената област кога се крева или остро се навалува, го прави невозможно лицето да се одвои во одредено време.

...
Аортна аневризма (појавување на симптоми: 2 од 7)

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...
Интервертебрална хернија (појавување симптоми: 2 од 7)

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...
Бубрежни камења (појавување симптоми: 2 од 7)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .