Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Грло на грлото на матката: симптоми и третман

Продирање на цервикалниот 'рбет - главните симптоми:

Протресот на цервикалниот 'рбет е комплексна и тешка патологија, која се карактеризира со патолошки излив на интервертебралниот диск. Како по правило, болеста напредува како резултат на дегенеративни-дистрофични процеси кои се јавуваат во 'рбетниот столб.

Често испакнатоста е последица на остеохондроза . Ако не почне да се лекува на време, може да се формира интервертебрална хернија . Медицинската статистика е таква што испакнатоста на цервикалниот 'рбет е забележана кај 60% од луѓето над 40 години. Вреди да се напомене фактот дека претставниците на посилниот пол се почесто се болни.

Како резултат на прогресијата на испакнатоста, испакнатоста на желатинното јадро на интервертебралните дискови се случува надвор од границите на коскените структури на вертебралната колумна. Во исто време, фиброзниот прстен не се скрши.

Причини

Една од главните причини за развој на штрафови во цервикалниот регион е остеохондрозата, која влијаеше на грлото на матката. Исто така, развојот на патологијата може да предизвика некои болести кај кои пациентот е веќе болен: остеопороза , сколиоза и така натаму.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста:

 • прекумерна тежина;
 • подигнување на тежината со аксијално преоптоварување;
 • прави остри се врти на главата (на пример, при вршење на вежби);
 • промени во возраста;
 • слабо развиена мускулна рамка;
 • постојано оптоварување на 'рбетот.

Видови

Во зависност од насоката во која се менува дискот, лекарите разликуваат 4 типа на испакнатини:

 • средна;
 • дорзален;
 • болничар;
 • странични.

Најчесто, лицето развива дорзална или парамедијална испакнатост. Двете форми се многу опасни, бидејќи нивната прогресија може да доведе до компресија на 'рбетниот мозок, како и на нервните корени. Латералните или централните издигнувања се развиваат во ретки случаи и често продолжуваат без означени симптоми. Често лицето дури и не се сомнева дека напредува како опасна патологија.

Степени

 1. дискот е 75% уништен;
 2. формирање на издаденост. Неговата големина не надминува 3 мм;
 3. испакнатост се зголемува со големина и достигнува 5 мм. Ако веднаш не почнете да ја третирате болеста, тогаш постои висок ризик од формирање на хернија.

Симптоматологија

Продирање на цервикалниот 'рбет

Симптомите на издвојување директно зависат од местото каде што се наоѓа патолошката испакнатост, нејзината големина, како и од тоа дали настанала компресија на нервните завршетоци и 'рбетниот мозок. Симптомите на издавање на цервикалните дискови се:

 • болка во вратот. Се стреми да се зголеми ако некое лице почнува да прави ненадејни движења;
 • во мускулите во раката, лицето забележува пецкање, како и нивната слабост;
 • вратот мускули и грчеви на зглобовите на рамената;
 • мобилноста на вратот е ограничена.

Ако испакнатоста на дискот ја стимулира артеријата која го храни мозокот, церебралната циркулација е нарушена и се појавуваат следниве симптоми:

 • нарушена е координацијата на движењата;
 • тешка главоболка. Локализиран главно во вратот;
 • на дел од аудитивниот и визуелниот апарат, исто така се манифестираат разни нарушувања;
 • вртоглавица;
 • БП нестабилна. Најпрво може да се зголеми на големи броеви, а потоа да се намали драстично.

Дијагностика

Како правилно да се третира испакнатоста на цервикалните дискови може да се утврди само откако ќе се изврши сеопфатно испитување и се утврди причините кои ја предизвикале прогресијата на оваа патологија. Најмногу информативни дијагностички методи денес се КТ и МРИ. Тие овозможуваат не само да се утврди присуството или отсуството на патологија, туку и да се одреди големината на испакнатоста. Во зависност од степенот на развој на испакнатоста на дисковите на пациентот, без разлика дали ги притиска околните ткива и садови, се избираат техники на конзервација или хируршки третмани.

Третман

Ако испакнатоста на дисковите е мала, тогаш почесто прибегнуваат кон конзервативна терапија, која вклучува употреба на лекови и алтернативни методи на лекување. Синтетичките лекови се пропишани за да се намалат симптомите на излив на дискови - за да се елиминира воспалението, мускулниот спазам, синдромот на болка.

Подготовки:

 • мускулни релаксанти;
 • агенси кои имаат за цел подобрување на микроциркулацијата во крвта во мозокот;
 • антиинфламаторно;
 • лекови против болки;
 • витамини од групата Б

Алтернативни методи на лекување кои можат да ги елиминираат не само симптомите на патологијата, туку и да ја подобрат состојбата на коскените структури и мускулите во цервикалниот 'рбет:

 • масажа Најчесто пропишана вода, точка, терапевтски и вакуум;
 • рефлексологија;
 • физиотерапија. Со цел за третман применуваат ласерска терапија, UHF, електрофореза, магнетна терапија;
 • рачна терапија;
 • вежби за подобрување на мобилноста на грлото на матката. Овој метод на третман е многу ефикасен, бидејќи ви овозможува да ги зајакнете структурите на коските и мускулите во оваа област на 'рбетниот столб. Подготовката на збир на вежби се врши строго поединечно. Општата состојба на пациентот се зема во предвид, како и особеностите на неговата патологија. Обично доделени вежби, за време на кои нема аксијално оптоварување. Се покажало дека врши вежби во подложна положба или потпирање.

Хируршкиот третман се прибегнува во случај конзервативната терапија да не го има посакуваниот ефект и симптомите на болеста да се интензивираат само. Исто така, третманот на издолжување на цервикалниот 'рбет со овој метод се изведува кога протрезувањето премногу го компресира' рбетниот канал.

Сега лекарите прибегнуваат кон минимално инвазивни и атрауматски методи:

 • ладна плазма нуклеопластика;
 • коскена блокада;
 • ласерска испарување.

Превенција

Со цел да се спречи развојот на таква опасна болест како испакнатост, се препорачува да се применат следниве препораки во пракса:

 • секојдневно вршат збир на вежби;
 • да се формира правилна положба;
 • нормализирање на исхраната;
 • намалување на тежината (ако е потребно);
 • елиминирање на прекумерната физичка активност (неопходно е да се извршат различни вежби во умерени количини);
 • не кревајте премногу тешки товари;
 • ако работата е седечка, тогаш треба да се организира малку загревање, што се препорачува да се извршат едноставни вежби: врти и навалувања на главата, кружни движења на рамења и така натаму.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате издолжување на цервикалниот 'рбет и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервикалгија (појавување симптоми: 6 од 12)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Цервикална остеохондроза (појавување симптоми: 5 од 12)

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...
Стеноза на садовите (појавување симптоми: 5 од 12)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Исхемија (појавување симптоми: 5 од 12)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Вертебрална цервикална (симптоми на појавување: 5 од 12)

Црвениот грб не се смета за независна болест, туку е последица на појавата на други патолошки процеси. Вреди да се напомене дека половина од населението во развиените земји во светот страда од ова нарушување. Во огромното мнозинство на ситуации, широк спектар на болести кои влијаат на мускулно-скелетниот систем се провокатори на болка во вратот. Сепак, постојат сосема безопасни причини за ова нарушување.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .