Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сини ѓавини (делириум тременс): симптоми и третман

Сини ѓавини (делириум тременс) - главните симптоми:

Сини ѓаволи - акутно ментално нарушување предизвикано од продолжено внесување на алкохол. Се карактеризира со тешко нарушување на свеста, заблуди, визуелни и слушни халуцинации, губење на просторната ориентација, агресија. Оваа состојба на пациентот се забележува 2-3 дена по крајот на тешкото пиење. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

Етиологија

Што се однесува до етиологијата, постои само една причина за ова - прекумерна потрошувачка на алкохол. Во повеќето случаи, делириум тремен се манифестира третиот ден по завршувањето на прекумерната употреба на алкохол.

По правило, делириум тременс се развива кога алкохолот се конзумира повеќе од една недела, со доза поголема од 500 ml дневно.

Знаци на

Во овој случај, можете да го одредите почетокот на нападот на делириум тремен со следните карактеристики:

 • пациентот престанува да консумира алкохол, тврдејќи дека повеќе не е заинтересиран за алкохол;
 • промени на расположението;
 • тресење раце или нозе;
 • визуелни или слушни халуцинации.

Оваа состојба на пациентот може да трае од неколку часа до неколку дена. По ова доаѓа нападот на делириум тременс.

Општи симптоми

Како што покажува медицинската пракса, нападот на делириум се приближува до ноќта и има моментална динамика.

Симптомите на делириум тремен се како што следува:

 • халуцинации;
 • агресивна состојба на пациентот;
 • делириум, делумна загуба на меморија;
 • треперење на прстите, треперење на колена;
 • отсечен, некохерентен говор;
 • дезориентација во времето и просторот.

Вреди да се одбележи дека нивните лични податоци - името, датумот на раѓање, пациентот може да каже. Но, во исто време, ги заборава своите роднини, место на живеење и други факти.

Во текот на ноќта, симптоматиката на делириум тремен се зголемува. Не е невообичаено лице во таква состојба да се обиде самоубиство или самоубиство.

Во некои случаи симптомите на делириум на алкохол исчезнуваат. Таквите периоди се нарекуваат луцидни интервали. Во тоа време, човек може детално да каже за сликата на неговите визии, точно да ги пренесе своите кошмари.

Покрај психолошките нарушувања, пациентот ги има следниве физиолошки нарушувања:

 • зголемена температура - до 40 степени и повеќе;
 • нестабилен крвен притисок;
 • дехидратација;
 • слабост - пациентот тешко се излегува од креветот ако не е во состојба на возбуда;
 • треска;
 • остар, непријатен мирис произлегува од лице;
 • бледило на кожата.

Оваа состојба на пациентот може да трае од неколку дена до една недела.

Форми на болеста

Според меѓународната класификација МКБ-10, се разликуваат само две форми на делириум тремен:

 • професионален;
 • мускули

Најопасните се сметаат за mussitiruyuschiy (во заедничко мрморење) делириум. Во оваа состојба, пациентот едноставно може да лежи во кревет, да создава чудни звуци, да направи движења кои имитираат завиткување, милувајќи. Опасноста од таква состојба е дека постои голема веројатност за смрт.

Професионалниот алхистичен делириум се карактеризира со состојбата на пациентот, при што ја имитира својата работна активност. Во исто време, тој не ги изведува само движењата карактеристични за ова движење, туку и имитира звуци. Оваа форма на болест ретко завршува со смрт.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа состојба лежи во личниот преглед на пациентот. Лабораториските и инструменталните методи на истражување се изведуваат само додека пациентот се опоравува. Ова е неопходно за да се дијагностицираат или исклучат други болести предизвикани од труење со алкохол.

Третман

Третманот на делириум тремен дома е невозможен. Во оваа состојба, лицето бара итна хоспитализација. Употребата на неконвенционални методи за третман на делириум тремен дома може да биде фатална.

Со дијагноза на "делириум тременс", лицето е хоспитализирано во болница за лекување на лекови или психијатриско одделение. Само третман со лекови се користи за отстранување на токсините од телото и инјектирање на луѓето во длабок сон. Долгиот сон му овозможува на лицето да се врати во нормала и побрзо да ја врати јасноста на свеста.

По терапијата со лекови, пациентот може да почувствува летаргија, одреден замор, меморија пропаѓа. Во некои случаи, едно лице јасно се сеќава на неговите халуцинации, но целосно заборава вистински настани.

Третманот на делириум тремен треба да се врши само во болница, под надзор на нарколог. Во некои случаи, психологот или психотерапевтот може да се приклучат на третманот.

Тела погодени од алкохол

Медицинска помош

Што да направите ако некое лице има делириум тремен, и нема можност да се јавите на брза помош? Првото нешто што може да се направи во овој случај е да се обезбеди прва помош пред доаѓањето на лекарите:

 • стави човек во кревет, исклучи пристап до предмети со кои може да му наштети себеси или на другите (како последно средство, може да биде врзан за кревет);
 • нанесете ладна компресија на главата;
 • да даде колку што е можно повеќе течност;
 • ако пациентот е во возбудена, агресивна состојба, треба да му се даде седатив или хипнотичен.

После тоа, треба веднаш да повикате брза помош. Пред доаѓањето на лекарите, ништо повеќе не треба да се направи.

Можни компликации

Како што покажува медицинската пракса, речиси секогаш делириум тремен остава последици. Особено ако не сторите ништо или не третирате дома. Најсериозна последица во овој случај, еден - фатален исход.

Во други случаи, следните последици се можни:

 • нарушувања на мозокот;
 • акутна бубрежна инсуфициенција ;
 • нарушувања во психата;
 • болести во нервниот систем;
 • ослабен имунолошки систем;
 • слух и оштетување на видот.

Ваквите сериозни последици се должат на фактот дека има негативно влијание врз целото тело, вклучувајќи го и мозокот.

Но, горенаведените последици може да се избегнат ако не ги злоупотребувате алкохолните пијалаци или целосно ги напуштате. Смртта од делириум тременс е од 5 до 10% од вкупниот број на случаи. Најчесто, постои оток на мозокот или срцев удар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате делириум тременс (алкохолен делириум) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нарколог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 5 од 17)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Гангрена (појавување симптоми: 5 од 17)

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...
Ремвентен менингитис (појавување на симптоми: 5 од 17)

Ремген менингитис е акутна инфламаторна болест која влијае на меката школка на мозокот. Таква опасна болест може да го погоди лицето на речиси секоја возраст. Но, луѓето со ослабен имунолошки систем, кои претходно страдаа од тешки инфективни или воспалителни болести, со повреди на главата, најмногу се подложни на гноен менингитис. Исто така на ризик предвремени бебиња.

...
Дијабетична кома (појавување на симптоми: 5 од 17)

Дијабетичната кома е исклучително опасна состојба која се развива на позадината на дијабетесот. Во случај на прогресија во човечкото тело, метаболните процеси се нарушени. Оваа состојба го загрозува не само здравјето, туку и животот на пациентот.

...
Легионерска болест (појавување симптоми: 5 од 17)

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нарколог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .