Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ишијас (воспаление на ијатичниот нерв): симптоми и третман

Ишијас (воспаление на ишијалниот нерв) - главни симптоми:

Ишиас - воспаление на ишиатичниот нерв. Во некои извори, болеста може да се нарече нејасна нервна нерва или ишијас. Најкарактеристичен симптом за оваа болест е болката во задниот дел, што му дава на долната нога. Во главната група за ризик, луѓето над 30 години. На рана возраст, болеста речиси никогаш не е дијагностицирана.

Етиологија

Етиологијата на ишијасот е прилично добро разбрана. Воспалението на ијатичниот нерв може да се развие поради такви етиолошки фактори:

 • заразни болести или воспалителни процеси во телото;
 • интервертебрална хернија ;
 • малигни или бенигни тумори;
 • повреди;
 • хипотермија;
 • тешко труење на телото.

Во однос на провоцирање на заразни болести, тогаш ова може да го вклучи следното:

Треба да се забележи дека воспалението на ијатичниот нерв во однос на позадината на претходно споменатите болести е можно само ако лицето има ослабен имунолошки систем.

Исто така, ишијатот може да се развие на позадината на вродена патологија или стекната повреда на 'рбетниот столб. Тие вклучуваат следново:

 • излив на интервертебрален диск;
 • спинални фрактури;
 • конгенитален деформитет.

Покрај тоа, ишијатот може да се развие во позадина на постоечките заболувања. Најчесто тоа е остеохондроза и остеоартритис .

Поради фактот што клиничката слика на исхиалгија не се јавува често (акутните напади можат да се појават 2-3 пати годишно), голем број пациенти едноставно не бараат лекарска помош, додека користат сомнителни народни лекови.

Општи симптоми

За воспаление на сејастичниот нерв, постојат само два главни симптоми - болка и нарушувања на невролошка природа.

Болката со ишиалгија е хронична. Како што се развива болеста, болката може да го вознемири лицето дури и во мирување. Во овој случај, непријатност или чувство на остра болка може да биде насекаде. Често може да се даде на долните екстремитети и задникот.

Што се однесува до невролошки нарушувања, тука симптомите на воспаление на ијатичниот нерв се следните:

 • зголемено потење;
 • повреда на чувствителност;
 • кршливост на ноктите;
 • чувствителност на кожата;
 • моторни нарушувања;
 • промени на бојата на кожата - кожата може да зема светло-црвена или пурпурна боја.

Во оваа состојба, пациентот е принуден да заземе непријатна позиција за него. Поради хронична болка, се менува тонусот на лумбалниот мускул.

Треба да се забележи дека болката може да варира во зависност од целокупната клиничка слика и состојбата на пациентот. Затоа, горенаведените симптоми не секогаш може да укажуваат на ишијас. За точна дијагноза треба да се консултира лекар.

Во некои случаи, воспалението на ијатичниот нерв се чувствува за време на бременоста. Ова се должи на фактот дека во периодот на носење на дете на 'рбетот на една жена е силен товар. Со оглед на тоа, можно е развојот на овој патолошки процес или други болести на 'рбетот.

Можни компликации

Ако не го започнете лекувањето навремено, болеста може да се претвори во интервертебрална хернија. Вториот е полн со не само сериозни нарушувања на движењето, туку и парализа. Двете целосни и делумни.

Дијагностика

Дијагнозата, во случај на сомневање за болеста, се состои од личен преглед и спроведување на невролошки тестови и инструментални методи на истражување.

Во текот на невролошките студии се откриваат следниве знаци:

 • намалување на Ахиловиот рефлекс;
 • крст синдром;
 • намален грч на коленото;
 • Ласегвиот синдром.

По спроведување на такви невролошки студии и разјаснување на историјата, пациентот се подложува на инструментални студии за да ја разјасни дијагнозата:

 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • радиографија;
 • електронеуромиографија.

Само врз основа на резултатите од истражувањето можете да доделите точен третман на воспаление на иситичен нерв. За третман на таква повреда на мускулно-скелетниот систем треба да биде само онака како што е пропишано од лекар, а не преку народни лекови.

Третман

Воспалетен сејастичен нерв

Третман на ишијас се состои од следниве методи:

 • терапија со лекови;
 • Терапија за вежбање и физиотерапија;
 • масажа;
 • фитотерапија.

Третман на ишијас со метод на лекови вклучува земање на такви лекови:

 • аналгински комбинирани лекови;
 • топични препарати;
 • болка лекови;
 • витамини за општо зајакнување на мускулно-скелетниот систем.

Таквата болест, како ишијас, подразбира прилично долг третман. Важно е во фазата на земање лекови, строго да ги следите препораките на лекарот, во врска со терапијата со вежбање.

Можно е да се третира ишијасот преку физиотерапија. Во овој случај, се користат следниве методи:

 • ласерска терапија;
 • електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • UHF

Најпозитивните резултати во третманот на ишијатот се постигнуваат кога се спроведува сеопфатен третман.

Третман воспаление на оваа природа само треба да биде во согласност со рецепт на лекар. Користењето на народни лекови е можно само по консултација со вашиот лекар.

Народна медицина

Третманот на воспаление на ијатичниот нерв само преку народните лекови не дава таков позитивен резултат, како во случајот со сложена техника. Затоа, народни лекови треба да се сметаат за профилактични или да ги применуваат во комбинација со терапија со лекови и терапија за вежбање.

Народни лекови за третман на ишијас вклучуваат земање на decoctions и тинктури, лосиони и облоги на fitotvarov. Може да се користат следниве билки:

 • областа конска опашка;
 • цвеќиња од календула и вибурум;
 • мајчина душица

Исто така во листата на народни лекови за третман на оваа болест, можете да најдете сок од ротквица. Тие се препорачуваат да се фаќа лумбарот. Но, пред да ги практикувате таквите методи на лекување на народни лекови, подобро е да се консултирате со вашиот лекар.

Превенција

Спречувањето на оваа болест е многу полесно отколку лекување. Превентивните мерки во овој случај се прилично едноставни:

 • физичка активност;
 • умерено вежбање;
 • соодветно опремено работно место и кревет;
 • навремено лекување на сите заразни и вирусни заболувања;
 • правилна дистрибуција на тежината.

Ваквите едноставни правила кои се применуваат во пракса ќе помогнат не само да се избегне воспаление на ишијалниот нерв, туку и многу други заболувања на мускулно-скелетниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ишијас (воспаление на сејастичниот нерв) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Радикуларен синдром (појавување симптоми: 4 од 11)

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...
Сирингомиелија (појавување симптоми: 4 од 11)

Сирингомиелија е болест на нервниот систем што се развива како резултат на кршење на поставувањето на нервната цевка во фетусот (за време на престојот во матката) или како резултат на повредите и болестите кои влијаат на 'рбетниот мозок. Ако некој ја напредува оваа патолошка состојба, тогаш во суштина на 'рбетниот мозок формира области на раст на сврзното ткиво, т.н. глија. Со текот на времето, тие се распаѓаат и формираат празнини кои се полни со цереброспинална течност. Опасноста лежи во фактот што тие имаат тенденција да растат брзо.

...
Дорзалгија (појавување симптоми: 4 од 11)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Интеркостална невралгија (појавување симптоми: 3 од 11)

Меѓуребрената невралгија е болна состојба предизвикана од иритација на меѓуребрените нерви или нивното стегање. Меѓуребрената невралгија, симптоми кои обично се забележани кај постарите лица, се објаснува со промени поврзани со возраста кои се релевантни за состојбата на нивните крвни садови. Што се однесува до децата, тие имаат оваа болест е крајно ретка.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .