Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Протирање: Симптоми и третман

Протузија - главните симптоми:

Издигнување на дискот е патолошки процес кој води до деформација на интервертебралните дискови. Ако во оваа фаза не започнете со третман, тогаш патологијата може да предизвика развој на посериозни заболувања. Според статистичките податоци, болеста се јавува кај луѓе постари од 30 години. Исто така, патолошкиот процес може да се развие поради стекната траума или систематско преоптоварување.

Етиологија

Во повеќето случаи, излив на интервертебрален диск е резултат на прогресијата на остеохондрозата . Покрај тоа, етиолошките фактори го вклучуваат следното:

 • повреди на грб;
 • заразни болести;
 • несоодветна дистрибуција на товар за време на нејзиното подигање;
 • болести кои предизвикуваат метаболички нарушувања;
 • неправилно развиена мускулна рамка;
 • систематски неточен држење на телото.

Треба да се напомене дека занемарената форма на издавање секогаш води до интервертебрална хернија . Во овој случај, фиброзниот прстен е скршен, што може да доведе до делумна или целосна парализа на лицето.

Според статистичките податоци, најчесто испакнатост е последица на физички напор и остеохондроза.

Патогенеза

Како резултат на одредени етиолошки фактори, дистрофичните процеси започнуваат во 'рбетниот столб - амортизираната ткаенина ги губи својствата, што доведува до губење на флексибилноста на дискот.

Губењето на еластичноста доведува до формирање на пукнатини во фиброзниот прстен и јазот помеѓу дисковите се стеснува. За возврат, ова врши дополнителен притисок врз интервертебралните дискови, што во крајна линија доведува до испакнување. Таквите дистрофични промени стануваат главна причина за штипкање на нервните завршетоци, поради што лицето доживува сериозна болка. Во напредната фаза, овие патолошки промени може да доведат до компресија на нервните завршетоци. Во овој случај, повеќе не е прашање на издавање, туку на интервертебрална хернија.

Општи симптоми

Во почетната фаза на развој, издвојувањето на интервертебралниот диск е асимптоматско. Едно лице почнува да се чувствува непријатност само кога почнува ножот на нервните влакна.

Издигнување на диск

Издвојувањето на интервертебралниот диск се манифестира на следниов начин:

 • остра болка во грбот;
 • вкочанетост во зглобовите, секој чекор на телото дава болка;
 • делумна вкочанетост на долните екстремитети;
 • метеж во прстите;
 • мускулна слабост;
 • постојана болка во грбот која не се намалува по земањето лекови или локалната терапија.

Понекогаш болката може да даде во раката. Исто така, едно лице може да биде придружено со главоболки и нестабилен крвен притисок. Природата на болката главно зависи од степенот на развојот на патолошкиот процес и општата физичка состојба на лицето, неговата возраст.

Видови

Постојат четири форми на дискови:

 • централно - насока на дегенеративни промени во центарот на 'рбетниот канал;
 • странични (странични) - промени можат да се појават како на десната, така и на левата страна на 'рбетниот столб;
 • постеролатерален - развој на патолошки процес на "назад и од страна" тип;
 • дорзална протекција ;
 • задниот дел - насока на испакнување од стомакот кон 'рбетниот мозок.

Дорзална испакнатост

Исто така, треба да го потенцираме овој тип на патолошки процес, како дорзален. Со оваа форма на развој на болеста, оштетувањето на дисковите достигнува 25%. Најчесто, испакнатоста на дорзалниот диск се развива поради чести прекумерни физички напори. Терминот "дорзален" значи дека патолошкиот процес се развива во регионот на 'рбетниот канал. Ова е полн со фактот дека прекумерниот притисок врз 'рбетниот мозок се јавува дури и на самиот почеток на развојот на болеста.

Знаците на дорзалниот испакнување може да се манифестираат на следниов начин:

 • остра болка, која дава долниот дел на грбот;
 • непријатност во долните екстремитети;
 • главоболка

Додека се развива грбната издаденост, болката може да го придружува лице дури и со мала кашлица или со мала физичка активност.

Треба да се напомене дека кога третманот започнува со време, таквата болест не претставува особена опасност за човечкиот живот. Но, отсуството на точни медицински мерки може да доведе до хернијален диск.

Природа на локализација

Најчесто дистрофичните промени се локализирани во дисковите l5 s1 и l4 l5. Со други зборови, испакнатоста најчесто се дијагностицира кај лумбалниот 'рбет.

Испакнувањето на дискот l5 s1 се должи на фактот дека оваа област претставува најголема количина на оптоварување. Истото може да се каже и за испакнатоста на l4 l5.

Исто така, испакнатината на дискот l5 s1 може да биде резултат на хронична остеохондроза. Без правилен третман, ваквите форми на болеста брзо се претвораат во интервертебрална хернија. Поретко издолжување на градниот кош, цервикален 'рбет.

Дијагностика

Дијагнозата на издвојување на 'рбетот се состои од две фази - испитување од лекар и инструментална дијагностика.

За време на инспекцијата, важно е да се открие лична и семејна историја. После тоа, лицето е испратено до инструментални истражувачки методи.

Како по правило, програмата за истражување за сомневање за избирање на 'рбетот вклучува:

 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • Ултразвук на градниот кош;
 • ЕКГ

Што се однесува до лабораториските тестови, тие може да се препишат поединечно, во зависност од општата здравствена состојба.

Врз основа на добиените резултати, лекарот може да пропише точен курс на лекување.

Третман

Третманот на испакнатост во раните фази вклучува само терапија со лекови и терапија за вежбање. Оперативната интервенција се применува само ако постои ризик од интервертебрална хернија.

Вежба за болки во долниот дел на грбот

Лекарската терапија за спинална испакнатост е насочена кон елиминирање на симптомите. Лекарот може да пропише такви лекови:

 • хондропротектори;
 • болка лекови;
 • мускулни релаксанти.

Дозата, честотата на администрација и времетраењето треба да се препише само од лекар. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Основата на општата терапија е физикална терапија и физиотерапија. Може да се користи следното:

 • ударна терапија;
 • магнетна терапија;
 • ултразвучен третман;
 • терапевтска масажа;
 • третман со активен кислород.

Во просек, овој курс трае од 3 до 6 недели. Покрај тоа, едно лице треба да се придржува до точниот животен стил, да избегнува прекумерна физичка активност и да биде умерено физички активен.

Третманот на избивањето на спиналниот диск со такви методи дава добри резултати.

Превенција

Превенција на пробив е доста едноставна и се состои од следниве правила:

 • играње спорт;
 • соодветно опремено работно место;
 • здрав сон - ортопедски душек и правилна положба на телото за време на одмор;
 • одржување на оптимална тежина.

Исто така, треба да ја следите вашата исхрана, да не го злоупотребувате алкохолот и правилно да ја дистрибуирате тежината. Таквите едноставни правила ќе помогнат да се избегнат не само издигнувања, туку и други болести на зглобовите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате испакнатост и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Спондилоза (појавување симптоми: 4 од 11)

Спондилоза е таква хронична болест во која е зафатена 'рбетниот столб, што е придружено со деформација на пршлените во него, заради растот на карактеристичните боцки и издигнувања на површината - остеофитите. Спондилоза, симптоми кои се појавуваат на позадината на дефект во клетките на интервертебралните дискови, исто така е придружена со намалување на мобилноста на главата или телото.

...
Дорзалгија (појавување симптоми: 4 од 11)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Спондилолиза (појавување симптоми: 4 од 11)

Спондилолизата е дефект (конгенитален или стекнат) на 'рбетот, кој се карактеризира со неединство на' рбетниот лак. 70-85% се јавуваат во случаи на спондилолиза на пршленот L5. Во 10% од случаите, влијае на четвртиот (L4) пршлен. Во други случаи, лезијата истовремено влијае и на пршлените, L1, L2, L3.

...
Тумор на 'рбетниот мозок (појавување на симптоми: 4 од 11)

Тумор на 'рбетниот мозок е патолошка форма на малигната или бенигната природа, која се наоѓа во регионот на' рбетниот мозок. Клиничките симптоми може да не се појават во раните фази на растот. Најчесто болеста е откриена со значително зголемување на големината на туморот.

...
Аортна аневризма (појавување симптоми: 3 од 11)

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .