Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Серузен менингитис: симптоми и третман

Серузен менингитис - главни симптоми:

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

Етиологија

Главниот етиолошки фактор е ентеровирусот. За возврат, вирусот може да влезе во телото и да почне да се развива со такви фактори:

 • ослабен имунолошки систем;
 • тешки инфективни или вирусни заболувања;
 • малигни тумори, рак;
 • долг прием на "тешки" лекови.

Вирусот може да живее во такви места:

 • отворени резервоари кои не се чистат;
 • заеднички области (сауни, базени, бањи).

Покрај тоа, глувците, стаорците и грините можат да дејствуваат како носители на вирусот. Затоа, треба да ги посетувате јавните места само во чевлите. Кога влегувате во природата, кожата треба да се третира со посебен заштитен крем.

Треба да се напомене дека вирусот во телото не го гарантира развојот на серозен менингитис. Воспалителниот процес се развива само со горенаведените етиолошки фактори.

Општи симптоми

Во почетната фаза на развој, серусен менингитис во клиничката слика наликува на ARVI или грип . Поради ова, во оваа фаза пациентот не бара медицинска нега, што повлекува сериозни последици.

Почетните симптоми на серозен менингитис кај возрасни или деца се:

 • болка и болки во телото;
 • мало зголемување на температурата;
 • кашлица и течење на носот.

Бидејќи воспалителниот процес се развива кај возрасен, може да бидат присутни следниве знаци:

 • мигрени кои не застануваат дури и по земање на лекови против болки;
 • гадење и повраќање;
 • треска и треска;
 • психолошки нарушувања;
 • конвулзии.

Во потешки случаи, можно губење на свеста, па дури и делумна парализа.

Кај возрасните, периодот на инкубација трае од 6 до 14 дена. Што се однесува до манифестацијата на болеста кај децата, болеста може да се развие побавно. Клиничката слика може да се избрише. Вреди да се спомене дека кај децата, покрај гореспоменатите симптоми, може да се дијагностицира нарушување во работата на централниот и периферниот нервен систем. Во овој случај, може да се развијат сериозни последици во форма на ментални нарушувања.

Форми и природа на развојот

Серузен менингитис кај деца може да се случи и во акутна и во хронична форма. Акутниот серозен менингитис се карактеризира со изразени симптоми и краток период на инкубација.

Хроничната форма може долго време да не дава знаци, што во голема мера ја отежнува дијагнозата. Што се однесува до прогнозата на третманот, третманот на акутната форма е поповолен. Во секој случај, смртта е исклучително ретка кај серозен менингитис. Тешките последици кај возрасните практично не се почитуваат.

Дијагностика

Дијагнозата за сериски менингитис е потребна не само за точна дијагноза, туку и за одредување на точниот тек на третманот.

По личен преглед и појаснување на анамнезата од страна на терапевтот или невропатологот, се назначуваат инструментални и лабораториски дијагностички методи.

Стандардната лабораториска програма за истражување вклучува:

Што се однесува до инструменталните методи на истражување, лекарот може да пропише:

 • пункција на цереброспиналната течност;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • градна радиографија;
 • крвен тест за вируси.

Поради фактот дека симптомите на оваа вирусна болест се слични на други заболувања, понекогаш се врши диференцијална дијагноза.

Само врз основа на добиените тестови, компетентен специјалист може да направи точна дијагноза и да го пропише точниот курс на лекување.

Серузен менингитис

Третман

Доколку во текот на студијата се потврди дијагнозата, пациентот мора да биде хоспитализиран до целосното закрепнување.

Третман на серозен менингитис вклучува лекови. Оперативната интервенција е исклучително ретка. Во некои клинички случаи, пункцијата на цереброспиналната течност.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • глукокортикостероиди;
 • аналгетици;
 • антиинфламаторно;
 • имуноглобулини;
 • лекови за запирање на напади;
 • антипиретик;
 • за општо зајакнување на имунолошкиот систем.

Ако состојбата на пациентот не дозволува орален лек, тогаш лекот може да се администрира интравенозно.

Покрај терапијата со лекови, пациентот мора строго да се придржува до одмор во кревет и да јаде правилно. Специјална диета, во овој случај, бр. Но, храната на пациентот мора да биде избалансирана, предност се дава на варени и барани јадења. Потрошувачката на алкохол е целосно исклучена.

Со навремено лекување на тешки последици не постои, болеста може да биде целосно излечена. Просечното времетраење на третманот е 14-18 дена. По завршувањето на текот на третманот, пациентот треба да се испита од страна на невропатолог или терапевт во рок од 2-3 месеци.

Со вакви клинички настани, не се забележуваат сериозни последици.

Можни компликации

Како по правило, серозен менингитис нема сериозни последици. Во некои случаи, по третманот, пациентот може да ги доживее следниве симптоми:

 • главоболки;
 • малаксаност;
 • слабост

Како по правило, таквите последици исчезнуваат еден месец по завршувањето на третманот.

Ако не се лекуваат, може да се појават посериозни последици:

 • ментални нарушувања;
 • нарушувања на говорот;
 • парализа - целосна или делумна;
 • кома.

Исто така, не е исклучок фатален. Затоа, при првите симптоми веднаш треба да побарате квалификувана медицинска помош. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Превенција

Поради фактот дека болеста е вирусна по природа, може да се спречи ако во практиката се применуваат превентивни мерки.

Програмата за превентивни мерки вклучува:

 • правилен третман на сите заразни и вирусни заболувања;
 • зајакнување на имунитетот;
 • редовно влажно чистење и вентилација;
 • правилно складирање и ракување со храна.

Практичната примена на таквите едноставни превентивни мерки овозможува, ако не и целосно елиминирана, потоа значително да го намали ризикот од развој на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате серусен менингитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , специјалист за заразни болести , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 9 од 14)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Вирусна пневмонија (појавување симптоми: 9 од 14)

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

...
Маларија (појавување симптоми: 8 од 14)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 8 од 14)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 8 од 14)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .