Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Туберкулозен менингитис: симптоми и третман

Туберкулозен менингитис - главните симптоми:

Туберкулозниот менингитис е воспаление на поставата на мозокот. Во повеќето случаи, болеста е компликација на друга форма на туберкулоза. Ниту еден исклучок е категоријата на луѓе кои веќе го имале овој воспалителен процес во било каква форма. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај возрасни. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 40-70 години.

Ако лекувањето на болеста не започне навремено, смртта не е исклучена.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е добро проучена. Најчесто предизвикувачки фактори за развој на патолошкиот процес се следните:

 • туберкулоза на секоја локализација;
 • ослабен имунолошки систем;
 • тешки заразни болести;
 • интоксикација на телото;
 • отворена повреда на мозокот.

Поради одредени етиолошки фактори, бактеријата Микобактериум отпорна на киселина влегува во телото. Ова е предуслов за развој на туберкулозен менингитис. Сепак, треба да се забележи дека развојот на воспалителна болест е поверојатно ако некое лице има ослабен имунолошки систем.

Патогенеза

Поради одредени етиолошки фактори, провоцирачката бактерија влегува во телото на хематоген начин (со крв). После тоа инфективниот организам се населува на меката школка на мозокот, каде што почнува репродукцијата. Во оваа фаза, човечкото тело се обидува да развие заштита. Се формира некаква капсула, која привремено ја локализира инфекцијата. Како што расте инфекцијата, капсулата се распаѓа и инфективните организми влегуваат во цереброспиналната течност. Така се развива туберкулозен менингитис.

Општи симптоми

Во почетните фази, туберкулозниот менингитис воопшто не може да се почувствува, бидејќи патолошкиот процес се развива бавно. Како што се развива оваа компликација на туберкулозата, симптомите стануваат поизразени.

Лице инфицирано со инфекција може да ги доживее следниве симптоми:

 • апатија;
 • поспаност;
 • слабост и слабост;
 • зголемена телесна температура;
 • чести главоболки;
 • промена на тонот во мускулите на вратот, како и на вратот;
 • гадење, понекогаш повраќање.
Симптоми на туберкулозен менингитис

Во потешки случаи, пациентот може да доживее делумна парализа, која е поврзана со нарушувања во нервниот систем и мозокот.

Во прилог на горенаведените симптоми, на некои пациенти може да се дијагностицира нарушување на срцевиот ритам - аритмија или тахикардија .

Фази на развој на болеста

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат таквите фази на развој на туберкулозен менингитис:

 • продромални (чувствувајќи полошо, се појавуваат главоболки);
 • возбуда (симптоми на мускулна вкочанетост, интензивни главоболки, мускулна болка, повраќање, психолошки пореметувања);
 • угнетување (можна парализа, кома).

Идентификацијата на болеста во рана фаза на развој практично го елиминира ризикот од сериозни компликации, но со правилен третман. Затоа, при првите симптоми веднаш треба да се консултирате со лекар.

Дијагностика

На првите знаци веднаш треба да го контактирате терапевтот. По темелно лично испитување и појаснување на историјата, се спроведува сеопфатна дијагноза.

Лабораториските тестови се состојат само од општа анализа на крвта и урината. Доколку е потребно, може да се администрира биохемиски тест на крвта.

Што се однесува до инструменталните анализи, се користат следните методи на истражување:

 • флуорографија;
 • тест за туберкулоза (Mantoux);
 • пункција на цереброспиналната течност;
 • МНР;
 • КТ

Врз основа на добиените резултати, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третманот на туберкулозен менингитис се одвива само трајно. Во почетните фази на туберкулозниот менингитис, на пациентите може да им се препишат следниве лекови:

 • изонијазид;
 • рифампицин;
 • пиразинамид;
 • стрептомицин.

Дозата и фреквенцијата на администрацијата ја одредува само лекарот што посетува. Во просек, времетраењето на терапијата трае околу 6-12 месеци. Но, времетраењето на третманот може да варира во зависност од општата состојба на пациентот и формата на развојот на болеста.

Покрај лековите за посебни намени, на пациентот му се препишуваат лекови за зајакнување на имунолошкиот систем. Исто така, за време на третманот на туберкулозен менингитис, пациентот треба да јаде целосно и навремено.

Треба да се забележи дека туберкулозниот менингитис е вид на последна фаза на развој на овој патолошки процес. Затоа, сите заразни и воспалителни болести треба да се третираат до крај, за да не се предизвикуваат такви компликации.

Третман на народни лекови

Традиционалната медицина нуди многу алатки за третман на туберкулозен менингитис. Но, може да земете било кој од нив само како што е пропишано од вашиот лекар.

Medunica officinalis

Метод на фолна третман вклучува земање фитоотваров на такви билки:

 • дробна мешавина;
 • инфузија на Алтеа;
 • корен девисала;

Од горенаведените билки, може да се готви како decoctions и tinctures. Но, тие треба да се применуваат според препораките на лекарот. Само-лекувањето не е прифатливо.

Превенција

И покрај фактот дека туберкулозниот менингитис е опасна болест, може да се спречи ако во практиката се применуваат едноставни превентивни мерки.

За деца, вакцинацијата е ефикасна мерка за спречување на болеста. Да се ​​направи ваква вакцина треба да биде 7 и 14 години.

Покрај тоа, во практиката треба да се применат следниве правила:

 • редовно проветрување на просторијата и влажно чистење;
 • лична хигиена;
 • редовно испитување од терапевт;
 • премин на флуорографија.

Таквите превентивни мерки овозможуваат, ако не и целосно да се избегне оваа болест, тогаш значително го намалува ризикот од неговото формирање. Секоја болест е многу полесно да се спречи отколку да се третира.

Да се ​​само-лекува, со таква дијагноза, е строго контраиндициран.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате туберкулозен менингитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за туберкулоза , невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аклиматизација (појавување на симптоми: 8 од 17)

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 7 од 17)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Хроничен синдром на замор (појавување на симптоми: 7 од 17)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 17)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Маларија (појавување симптоми: 7 од 17)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ТБ лекар прифаќа
невролог прифаќа
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .