Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сирингомиелија: Симптоми и третман

Сирингомиелија - главните симптоми:

 • Мускулна слабост
 • Потење
 • Сува кожа
 • Пилинг на кожата
 • Заоблување на 'рбетот
 • Хрупкост на ноктите
 • Повреда на болката чувствителност
 • Притаен сензација
 • Покрстување на кожата
 • Појава на чирови
 • Пукнатини во кожата
 • Неволно мускулни грчеви
 • Намалени тетивни рефлекси
 • Оштетена јазична мобилност
 • Раскол
 • Губење на температурна чувствителност
 • Сини прсти
 • Деформација на зглобовите на рацете
 • Болка во вратот и рамото
 • Атрофија на лицето на мускулите

Сирингомиелија е болест на нервниот систем што се развива како резултат на кршење на поставувањето на нервната цевка во фетусот (за време на престојот во матката) или како резултат на повредите и болестите кои влијаат на 'рбетниот мозок. Ако некој ја напредува оваа патолошка состојба, тогаш во суштина на 'рбетниот мозок формира области на раст на сврзното ткиво, т.н. глија. Со текот на времето, тие се распаѓаат и формираат празнини кои се полни со цереброспинална течност. Опасноста лежи во фактот што тие имаат тенденција да растат брзо.

Како резултат на прогресијата на syringomyelia, се формираат патолошки празнини со течност, наместо здрави нервни ткива. Како резултат на тоа, оние делови од човечкиот 'рбетниот мозок што биле "нападнати" и биле стегнати или опфатени со шуплини престанале да функционираат нормално. Во најголем дел, тоа е она што предизвикува клинички знаци на болеста.

Класификација

Клиничарите ги делат сирингомиелните цисти во:

 • комуникација. Цистирачки форми, поврзувајќи се со каналот во кој минува рбетниот мозок. Во овој случај, зборуваме за конгенитални аномалии на централниот нервен систем;
 • не комуницира. Сирингомиелната празнина нема лумен поврзан со патеките по кои се движи спиналната течност. Во овој случај, шуплината е целосно изолиран простор. Патологијата се развива како резултат на болести.

Патолошките шуплини се формираат и растат долж предната или задната површина на 'рбетниот мозок. Дијаметарот на шуплините е различен. Тие можат да бидат целосно невидливи, или да имаат дијаметар до 2 см.

Причини

Постојат многу фактори кои би можеле да предизвикаат прогресија на syringomyelia. Во зависност од причините што ја предизвикале болеста, клиничарите од syringomyelia се поделени на:

 • примарна или вистинска;
 • средно

Вистината

Оваа форма се развива како резултат на повредите кои се случиле дури и за време на развојот на феталниот фонд, во фаза на иницијација на централниот нервен систем. Во првите 3 месеци од развојот на фетусот, под дејство на синтетички медицински лекови и други негативни фактори, се јавува абнормална формација на 'рбетниот мозок, што, пак, води кон формирање на шуплини и извири.

Средно

Оваа болест се развива во нормално формиран и функционален 'рбетниот мозок по болести и повреди. Главните причини за прогресија на болеста:

 • тумори;
 • повреди;
 • претходно префрлени невролошки операции;
 • туберкулозно или гнојно оштетување на мембраните на ГМ.

Симптоматологија

Сирингомиелија

Симптомите на болеста не можат да се манифестираат долго време. Обично кашлица или кивање може да предизвика појава на симптоми. Оваа болест се карактеризира со развој на 3 групи на нарушувања:

 • васкуларна;
 • чувствителен;
 • мотор.

Нарушувања на чувствителност

За прекршување на овој тип карактеристика е појавата на следните симптоми:

 • едно лице не чувствува болка во одредени области;
 • пациентот престанува да ја чувствува температурата.

Васкуларни нарушувања

Во овој случај, симптомите се изговараат. На почетокот на прогресијата на болеста се зголемува потењето на горниот дел од телото, како и на лицето. Со започнувањето на развојот на сирингомиелија, и овие симптоми се приклучуваат на кожата и сувоста. Како резултат на тоа, се создаваат длабоки пукнатини и чиреви, кои многу полесно се лекуваат. Ноктите плочи слабеат и почнуваат да се распаѓаат и да се скршат.

Во тешки случаи, зафатени се големи зглобови на екстремитетите - тие се зафатени од артроза . Исто така често може да се појави и 'рбетна закривеност.

Нарушувања на движењето

Во овој случај, главниот симптом е пареза во мускулите на рацете. Пациентот забележува дека му е тешко да ја прицврсти својата облека, да пишува, да ги собере малите предмети, па дури и да ги облече чевлите. Мускулите на рацете постепено атрофираат (исуши). Како резултат на тоа, се формира "канџирана рака" - карактеристичен симптом на патологија. Ако некое лице е погодено од сирингомиелија, тогаш тетивните рефлекси постепено се намалуваат до степен до кој целосно исчезнуваат.

Ако сирингомиелија, исто така, влијае на страничните делови на 'рбетниот мозок, тогаш симптомите опишани погоре почнуваат да се манифестираат на нозете. Доколку се формираат сирингомиелни цисти во продолжетокот на продолжетокот на медулата, тогаш нервните јадра ќе почнат да се распаѓаат.

Како резултат на тоа, ќе се појават следните повреди:

 • намалување на аудитивната функција;
 • прекршување на голтачкиот рефлекс;
 • оштетување на говорот.

Дијагностика

Со манифестацијата на горенаведените симптоми на syringomyelia, да се направи точна дијагноза не е тешко. Подоцна се доделуваат и други инструментални дијагностички методи за да се потврди. Најефективен за сирингомиелија е МРИ. Резултирачките слики имаат можност да го видат присуството на патолошки шуплини или зголемување на големината на 'рбетниот мозок.

Дополнителни дијагностички методи:

Третман

Третманот на оваа болест на 'рбетниот мозок е многу тежок и се спроведува во текот на животот на пациентот. Методот на третман е избран врз основа на сериозноста и карактеристиките на патологијата и го вклучува следното:

 • правилен режим;
 • конзервативни методи на лекување;
 • хируршки третман.

Третманот со лекови вклучува назначување:

 • амино киселини;
 • витамински комплекси;
 • лекови кои го стимулираат циркулацијата на крвта во ГМ садови;
 • препарати кои ја подобруваат спроводливоста на нервните импулси.

Третманот со лекови се изведува по курсеви - 2-3 пати годишно.

Ако сирингомиелија се јави брзо и клиничките симптоми се повеќе од изразени, тогаш е индициран хируршки третман на болеста. Неговата суштина лежи во фактот дека хирургот прави инсталација на специјални. шантови меѓу формираните syringomyelic кариес. По овој тип на третман, пациентот треба да помине долг пат на рехабилитација.

Третманот на болеста се изведува само во стационарни услови и под постојан надзор на лекарите. Само во овој случај тоа ќе биде ефективно. Третманот дома со различни народни лекови е неприфатлив, бидејќи може да доведе до развој на разни компликации.

Прогноза

Сирингомиелија не е фатална. Пациентите со оваа болест долго време остануваат функционални. Често постојат пациенти кај кои периоди на егзацербација се заменуваат со мирни периоди (25%). Кај 60% од пациентите болеста е бавна, а кај 15% воопшто не напредува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сирингомиелија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 5 од 20)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Хиповитаминоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Хиповитаминоза - патолошки состојби кои почнуваат да напредуваат поради намалување на внесот на еден или неколку витамини. Едноставно кажано, тогаш - ова е недостаток на витамин. Најчесто, оваа состојба напредува во зима и пролет, кога едно лице троши минимално количество витамини. Вреди да се напомене дека хиповитаминозата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Нема ограничувања во врска со сексот.

...
Дијабетична нога (појавување симптоми: 4 од 20)

Дијабетична нога е една од компликациите на дијабетесот, генерално, оваа компликација се гледа како синдром, придружен со цела група на различни манифестации кои влијаат на периферниот нервен систем, фугите на нозете, коските и крвните садови. Дијабетична нога, чии симптоми се во форма на улцеративно-некротични лезии, инаку се нарекува гангрена нога и се развива во просек кај 5-10% од пациентите со дијабетес.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 4 од 20)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Ишијас (воспаление на ишиатичниот нерв) (појавување симптоми: 4 од 20)

Ишиас - воспаление на ишиатичниот нерв. Во некои извори, болеста може да се нарече нејасна нервна нерва или ишијас. Најкарактеристичен симптом за оваа болест е болката во задниот дел, што му дава на долната нога. Во главната група за ризик, луѓето над 30 години. На рана возраст, болеста речиси никогаш не е дијагностицирана.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .