Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хистерија (хистерична невроза): симптоми и третман

Хистерија (хистерична невроза) - главните симптоми:

Хистерија (хистерична невроза) е комплексна невропсихијатриска болест која припаѓа на групата на неврози. Се манифестира во форма на специфична психо-емоционална состојба. Во исто време, не постојат видливи патолошки промени во нервниот систем. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Жените се повеќе подложни на болеста отколку мажите.

Етиологија

Хистеричната невроза може да се развие само во емотивно слаба личност, која често останува во стресни ситуации или конфликти. Значајна улога игра и околината на пациентот, општата состојба на неговото здравје. Хистерично нарушување на личноста може да предизвика такви фактори:

 • соматски заболувања;
 • тешка физиолошка и психолошка траума;
 • злоупотреба на алкохол или внесување на дрога;
 • неконтролирана употреба на хипнотички лекови и средства за смирување.

Како што покажува медицинската пракса, хистеричната невроза најчесто се развива кај луѓе од дисфункционално семејство или поради околина необична по својата природа. Исто така значајна улога игра психо-типот, неговиот лик.

Симптоматологија

Симптомите на хистерија се доста двосмислени. Со други зборови, пациентот може потсвесно да симулира одредена болест. Најчестите симптоми на хистерија вклучуваат следново:

 • хистерични напади;
 • нарушување на чувствителност;
 • нарушувања на говорот;
 • грчеви во грлото - пациентот е тешко да се проголта;
 • парализа;
 • нарушувања на движењето;
 • повреда на внатрешните органи;
 • ментални нарушувања;
 • хистерична смеа.

Патогенеза

Како по правило, хистерична невроза се развива во фази. Првично, се случуваат хистерични напади. Првиот симптом може да биде безразумен хистеричен смеа. Во повеќето случаи, таков напад може да заврши како нагло како што започна. Покрај тоа, едно лице може да доживее физиолошки симптоми:

 • срцеви палпитации;
 • грутка во грлото ("хистерична грутка");
 • конвулзии или парализа;
 • недостаток на воздух.
Хистеричен плаче

Хистерична смеа или плачење може да биде дополнета со таква конвулзивна фигура, пациентот може да ја раскине облеката. Лицето може да биде бледо или црвено. Вреди да се напомене дека таков механизам за развој на болеста не е забележан кај спиењето. Како што покажува практиката, самиот пациент добро се сеќава на таквата способност.

Како што се развива хистеријата, може да има нарушување во работата на органите на чувствителноста - слухот и видот може да се влошат. Во оваа фаза од развојот на болеста понекогаш се јавува симптом на "хистерична слепило" - пациентот не гледа добро во една или двете очи.

Во подоцнежните фази на развојот на хистерична невроза, постојат нарушувања во функционирањето на внатрешните органи, како и говорот. Овие симптоми може да се појават:

 • чувство на грутка во грлото;
 • недостаток на апетит;
 • грч на езофагусот;
 • воспалено грло;
 • парализа;
 • болка во регионот на срцето.

Ментални нарушувања

Одделно, неопходно е да се распределат ментални нарушувања во хистерична невроза. Врз основа на оваа манифестација на болеста лежи хистеричната природа на однесување, која практично секогаш е придружена со хистерична смеа или неразумно плачење. За време на таквите напади речиси секогаш има грутка во грлото, понекогаш може да присуствува и делумна парализа.

Во оваа фаза на болеста, хистеријата може да се манифестира во форма на такви симптоми:

 • пациентот има тенденција да биде центар на внимание;
 • варијабилноста на расположението - хистеричен смеа и зголемена активност остро се заменува со гнев или целосна апатија кон она што се случува.

Во однесувањето на пациентот премногу невообичаени гестови, театралност. Со други зборови, пациентот се однесува неприродно.

Во исто време, вреди да се напомене дека таквите знаци како парализа, грутка во грлото и хистеричен смеа не секогаш се сметаат за хистерични нарушувања на личноста. Овие типични симптоми може да укажуваат на други, посериозни ментални нарушувања. Затоа, со такво однесување што е невообичаено за некое лице, неопходно е веднаш да се консултира со невролог.

Дијагностика

За да се дијагностицира хистеријата, по правило не се потребни инструментални и лабораториски тестови. За време на личен преглед од невролог, самиот пациент може појасно да ги изрази овие симптоми:

 • зголемени рефлекси на тетивите;
 • "Спазми" во грлото;
 • хистерична смеа;
 • тремор на прстите.

Дополнителни "симптоми" кои се манифестираат за време на испитувањето од страна на лекар јасно укажуваат на хистерично растројство на личноста. Лабораториските тестови се земаат само ако постојат сомневања за други заразливи болести.

И покрај фактот дека хистеријата има добро обележани знаци, пред да почне третманот, неопходно е да се спроведе посебен испит. Некои симптоми, како што се парализа, непријатност во грлото, можат да сигнализираат за други психијатриски нарушувања. Затоа, третманот на хистеријата треба да започне само по инспекција од страна на специјалист и точна дијагноза. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Третман

Хистерично нарушување на личноста не секогаш бара хоспитализација. Во повеќето случаи, третманот на хистеријата може успешно да се спроведе дома, ако за тоа постои поволна атмосфера.

Во хистерична невроза, се користат и терапијата со лекови и работната терапија. Ако пациентот има такви знаци како парализа, болка во грлото, конвулзии, пропишани лекови кои ги спречуваат нападите. Ако пациентот е премногу возбудлив, лекарот може да ги пропише таквите лекови:

 • валеријана;
 • бром;
 • транквилизатори.

На патот, со такви лекови пропишува тоник спектар на дејство. Во некои случаи, лекови за спиење се пропишани.

Во комбинација со медицински третман, со хистерија се користи професионална терапија. Ова ќе помогне да го одвлече вниманието на пациентот од симптомите, да го направи социјално прилагоден. Важно е дека во оваа фаза на лекување, околината лекува болно лице на еднакво рамниште, без да се фокусира на неговата болест.

Третирај хистерија и може да биде преку популарни методи. Во овој случај, ова е хербален лек. Според лекарски рецепт, може да се користат Сербси од такви билки:

 • валеријана;
 • motherwort.

Исто така, бањите со сос и сол и акупресурата им помагаат на пациентите. Но, неопходно е да се земе предвид дека сите методи на лекување треба да се применуваат само како што е пропишано од невролог.

Третирај хистерична психоза треба да биде задолжителна и само како што е пропишано од лекар. Дури и ако симптомите исчезнат како резултат на само-третман, релапсот на болеста може да се појави во секое време.

Прогноза

Ако третманот на хистеријата започне навреме, тогаш релапсот на болеста е речиси целосно исклучен. Најповолна прогноза за третман на младите луѓе.

Превенција

Хистеријата е болест од детството. Сите рани психолошки трауми во зрелоста може да предизвикаат психолошки немир. Затоа, детето првично треба да создаде поволни услови за развој и не двоумете се да контактирате со психолог, ако има предуслови за ова. Подобро е да се спречи болеста отколку да се вклучи во третманот на хистерија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хистерија (хистерична невроза) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: психијатар , психотерапевт , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фарингеална невроза (појавување симптоми: 5 од 19)

Научниците сакаат да го повторат изразот дека сите "болести се јавуваат поради нервите", и ова е вистина, бидејќи нервниот систем ја регулира работата на целиот организам како целина. Со какви било прекршувања на нејзината работа, здравјето на луѓето се влошува, што може да се манифестира со зголемување на бројот на отчукувања на срцето, главоболка, нарушувања во исхраната или фарингеална невроза - ретка состојба, симптоми кои треба да се разгледуваат подетално.

...
Беснило (појавување симптоми: 4 од 19)

Беснило е тешка инфективна патологија која се развива кај луѓето, откако ќе биде каснат од мачка, куче или диво животно. Оваа болест се карактеризира со тешки симптоми и многу често резултира со смрт на лице.

...
Порфирија (појавување на симптоми: 4 од 19)

Порфирија е група на вродени болести предизвикани од зголемување на нивото на порфирините во телото, како и супстанциите што ги формираат. Порфирините се супстанции кои се синтетизираат од страна на сите клетки на телото, поголем степен во коскената срцевина или црниот дроб, бидејќи тие се наменети да произведат хемоглобин, или поточно, не протеински дел од него и различни ензими. Нивната голема акумулација, или, напротив, недостатокот на тоа води до појава на таква болест.

...
Паркинсонизам (појавување симптоми: 4 од 19)

Паркинсонизмот е група на невролошки симптоми кои можат да се манифестираат во различни болести. Најчесто овој синдром се јавува кај Паркинсонова болест. Оваа болест се карактеризира како хроничен тип на прогресивна слабост на мозокот. Патологијата е означена со таков термин, како што првпат го опиша Ј. Паркинсон. Лекарот ги изнел заедничките симптоми и кажал како да се справи со патологијата.

...
Торакалгија (појавување симптоми: 4 од 19)

Torakalgiya - се смета за патолошка состојба која се развива поради компресија или воспаление на нервите во градната коска. Тежината на болката и нејзината локализација ќе бидат директно диктирани од провокативниот фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психијатар зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .