Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повлекување Симптоми: Симптоми и третман

Синдром на повлекување - главните симптоми:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

Синдром на повлекување на алкохолот е најистакнатите манифестации на хроничен алкохолизам, кој е познат како делириум тременс . Вреди да се напомене дека мамурлакот нема никаква врска со таквото пореметување. Во зависност од тежината на протокот, неговото времетраење е од дваесет и четири часа до неколку дена. Покрај тоа, овој синдром се јавува во услови на нагло прекинување на пушењето, иако тоа не е толку широко познато во оваа област, но она што луѓето кои одбиваат чувство на никотин е слично на апстиненцијални чувства од алкохолизам.

Симптомите вклучуваат прекумерно потење, треперење на екстремитетите, нарушување на спиењето и чести промени во расположението. Синдромот на апстиненција е ослободен на амбулантно или домашно ниво, во зависност од интензитетот на симптомите. Пациентите се кредитираат со лекови за ублажување на симптомите и нужно отфрлање на супстанцијата што ја предизвикала болеста.

Етиологија

Синдром на повлекување се јавува поради нагло прекинување на ингестија на психоактивна супстанца. Постои директна зависност од појавата на нарушувањето на времето на употреба, полот и возрасната група на лицето. Така, кај адолесцентите се развива во просек две години по првата употреба на алкохол. Кај жените, ова нарушување се јавува по три години редовна употреба.

Главната причина за изразување на болеста е реструктуирањето на сите органи и ткива под долгорочна изложеност на една супстанција. Тие се навикнуваат да функционираат со постојано присуство во крвта со голема количина на алкохол, дрога или пушење.

Од истата причина, овој синдром е забележан кај новороденчиња или бебиња кои се доени. Ова се должи на фактот дека една жена во периодот на носење на дете или доење потрошила алкохол, никотин и наркотични супстанции, дури и ако се случила во мали количини.

Видови

Постојат видови на болести, во зависност од употребената супстанција:

 • синдром на повлекување на алкохол - најчесто кај хронично пијани лица (во втората фаза). За тоа како продолжува ова нарушување и степенот на изразување на симптомите, зависи од тактиката на лекување;
 • појавата на оваа повреда во позадина на пушењето - нејзиното времетраење се движи од неколку дена до два месеци. Поради леснотијата на симптоматологијата, синдром на апстиненција може да биде запрен сам по себе, но само со оние лекови кои специјалитетот ќе ги пропише;
 • хашишизам - апстиненцијата се развива најспоро;
 • злоупотреба на дроги, особено антидепресиви или апчиња за спиење;
 • опиоманија и кокаинизам - синдромот се формира најбрзо после последната употреба на лекот.

И покрај ова, со долгорочна употреба на одредени супстанции кои исто така се сметаат за наркотични, на пример, ЛСД, синдромот на повлекување воопшто не се развива или неговите манифестации се незначителни.

За возврат, синдром на повлекување на алкохол има своја поделба во зависност од тоа колку се силни симптомите на нарушувањето:

 • благ - најчесто се јавува во периодот на прелевање на првата фаза во втората или на позадината на тешкото пиење, под услов да не трае повеќе од три дена. Знаците се изразени во минорна форма - зголемено потење, срцеви палпитации;
 • средна карактеристика на втората фаза. Буз не надминува десет дена. Симптомите се поизразени, внатрешните органи се вклучени во процесот;
 • тежок - транзицијата кон третата фаза. Битката трае повеќе од десет дена. Знаци се изговара, но во преден план има нарушувања на нервниот систем.

Покрај тоа, постојат неколку варијации во текот на синдромот на повлекување на алкохол, кои зависат од тоа кои системи се вклучени во манифестацијата на симптоми. Така, таквото пореметување може да биде:

 • невровегетативен - заедничка форма на проток;
 • церебрални - постојат нарушувања на централниот нервен систем;
 • соматско оштетување на внатрешните органи;
 • психопатолошки - ментални нарушувања доаѓаат во прв план.

Симптоми

Присуството на било какви знаци е предизвикано од специфичен тип на зависност. На пример, симптомите на симптоми на повлекување со одбивање на лекови ќе бидат најтешки, малку полесни - со алкохолизам, најмногу од сè - со пушење. Во однос на медицинската статистика, повлекувањето на алкохол е најчесто, но тоа воопшто не значи дека со други нарушувања овие знаци нема да бидат изразени:

 • силна желба да консумираат колку што е можно повеќе алкохол или друга супстанција;
 • бледило на кожата;
 • прекумерно потење;
 • сериозни главоболки и вртоглавица;
 • напади на гадење, често завршувајќи со повраќање;
 • тремор на екстремитетите;
 • прекршување на спиењето и будењето;
 • забележителна раздразливост и агресивно однесување;
 • зголемен апетит - често се случува кога ќе се откажете од пушењето;
 • капки во крвниот притисок;
 • зголемување на пулсот;
 • појава на недостаток на здив;
 • чести промени во расположението;
 • отекување на лицето и екстремитетите;
 • црвенило на белата кожа на очите;
 • сувост во устата;
 • преосетливо на гласни звуци;
 • болка во срцето;
 • халуцинации;
 • депресивна состојба;
 • влошување на ориентацијата во времето и просторот;
 • обиди за самоубиство.

Изразувањето на една или група симптоми е индивидуално за секој човек, што зависи од видот на зависност, возраст и пол. Времето за кое е можно да се отстранат ваквите знаци на одбивање од зависност, зависи од фазата на апстиненција.

Демонстрација на такво нарушување кај новороденче се базира на присуство на такви знаци како: постојана мудрост, силно треперење на рацете, нозете и главата, зголемен апетит, но без забележливо зголемување на тежината, дијареа и повраќање, зголемување на телесната температура без очигледна причина.

Компликации

На можните компликации на симптомите на повлекување кај возрасните, покрај намалувањето на социјалниот статус, може да се случат обиди за самоубиство во однос на позадината на замаглена свест или халуцинации. Кај доенчињата, има многу повеќе последици од нарушувањето - глад на кислород или респираторна инсуфициенција , одложување на менталниот и физичкиот развој, зголемен ризик од ненадејна смрт, ослабен имунитет, претходно зависен од алкохол, пушење или дрога.

Третман

Само неколку индивидуи можат самостојно да ја надминат манифестацијата на симптомите, па во повеќето случаи третманот се изведува во клинички услови. Прекинувањето на синдромот на апстиненција со алкохолизам, пушење или злоупотреба на наркотични супстанции се врши од страна на наркомани. Тактиката на третман се гради индивидуално, но во повеќето случаи, терапијата во случај на напуштање на лоша навика се врши со помош на:

 • капки со солени раствори;
 • витамински инјекции;
 • детоксикација, имено приемот на активиран јаглерод;
 • лекови кои имаат за цел враќање на нормалното функционирање на органите и системите;
 • антидепресиви и лекови, чија главна задача е да се ослободат анксиозноста;
 • седативи и хипнотици;
 • дополнителна работа на психијатар.

Во почетните фази и лесен тек на овој синдром, терапијата може да се спроведе дома. Но, во некои случаи не треба да се направи без хоспитализација на пациентот. Ова се изведува со значителен израз на симптоми како што се тешка дехидрација и хипертермија, тремор на екстремитетите и очните капаци, халуцинации, хистерија, краткотрајна губење на свеста, ментални нарушувања и депресивна состојба.

Покрај тоа, постојат неколку методи за алтернативен третман на синдром на повлекување во зависност од алкохол, пушење или зависност од дрога, на пример, инсталирање на специјален имплант, кодирање, ефект на хипноза. Успехот на терапијата во голема мера зависи од свеста на проблемот од страна на самиот човек и од неговата подготвеност да се откаже од зависноста. Треба да се запомни дека апстиненцијата е веќе развиена зависност од алкохол, пушење, дрога или дрога. Во случај кога едно лице продолжува да зема една или друга супстанција по ослободувањето на симптомите и третманот, нарушувањето ќе напредува, а манифестацијата на симптоми ќе се влоши.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате симптоми на повлекување и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне еден нарколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Метаболен синдром (појавување симптоми: 9 од 21)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Дистонија (појавување симптоми: 8 од 21)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 21)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 8 од 21)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Хипертензија (појавување симптоми: 8 од 21)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нарколог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .