Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интоксикација со алкохол: симптоми и третман

Алкохолна интоксикација - главните симптоми:

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

Вреди да се напомене фактот дека интоксикацијата во голема мера го зголемува ризикот од влошување на многу хронични патологии, а исто така предизвикува појава на состојби кои претставуваат опасност за здравјето и за човечкиот живот. Овие услови вклучуваат клиничари:

Степени

Во зависност од општата состојба на лицето, постојат три степени на алкохолна интоксикација:

 • лесен степен Етанолот го достигнува мозокот, додека ги шири крвните садови што се наоѓаат што е можно поблиску до површината на кожата. Во овој случај, лицето на лицето се појавува руменило. Содржината на алкохол во крвотокот не надминува 2%. Оваа фаза се манифестира со следниве симптоми: високи духови, проширени зеници и можна дијареа. Исто така, едно лице има зголемено потење, честа мокрење, некохерентен и прегласен говор. Обично, овој степен не трае долго, и ништо не е потребно за да се отстрани (лековите не се користат);
 • среден степен. Во крвотокот содржи од 2 до 3% алкохол. Општата состојба на лицето значително се влошува. Прекршено одење, визуелна функција (двоен вид). Говорот е неразбирлив. Со овој степен, лицето обично заспа многу брзо. Следното утро ги има сите знаци на мамурлак.
 • тежок степен. Содржината на алкохол во крвотокот надминува 3%. Оваа фаза е најопасна, бидејќи со својот развој ризикот од смрт е значително зголемен. Поради тешка интоксикација со алкохол, респираторната функција може да биде оштетена, срцето ќе престане и ќе се појави алкохол. Ако ништо не се направи во тоа време, тогаш ќе дојде смртта. На првите знаци на патологија, треба веднаш да повикате брза помош.
Содржина на алкохол во крвта и функционална проценка

Видови

 • акутна интоксикација со алкохол;
 • хронична алкохолна интоксикација.

Акутна форма

Акутна интоксикација со алкохол обично се дијагностицира кај луѓе кои редовно не консумираат алкохолни пијалоци. Се манифестира со еуфорија, нарушена координација на движењата, прекршување на вниманието. Може да почувствувате гадење и гадење. Овие знаци на труење со алкохол може да се елиминираат со земање на аспирин и диуретици. Исто така е важно да пиете повеќе течности. Често луѓето се прибегнуваат кон традиционалната медицина - пијат марината или кефир. Не е препорачливо да го направите ова, бидејќи само може да ја влоши вашата состојба.

Хронична форма

Во случај кога лицето редовно консумира алкохолни пијалаци, тој развива хронична алкохолна интоксикација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи тоа предизвикува токсично оштетување на внатрешните органи. Како резултат на тоа, кај лице со алкохолна зависност се појавуваат следниве знаци:

Симптоматологија

Симптоми на алкохолна интоксикација

Симптомите на интоксикација со алкохол почнуваат да се манифестираат во случај на акумулација на етанол во телото:

 • инхибирани изрази на лицето;
 • оштетување на говорот;
 • проширени ученици;
 • лицето е многу жедно;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • бавно движење;
 • тешка гадење;
 • повраќање. Така, самото тело се обидува да се ослободи од отровот;
 • блескаат во очите;
 • пулсот забавува;
 • ревалоризација на нивните способности;
 • ослободени инстинкти;
 • слабост;
 • нарушување на свеста.

Дијагностика

Ако се појават симптоми на алкохолна интоксикација, лицето веднаш треба да се однесе во медицинска установа. Дијагнозата на патолошката состојба не е тешка, бидејќи клиничката слика е доста светла. Со цел да се одреди алкохолот содржан во издишаниот воздух, се користи квалитативната реакција на Раппопорт.

Дополнителни дијагностички техники:

 • Карандаев метод;
 • ADN-метод;
 • фотометриски метод;
 • метод на гас-течна хроматографија.

Третман

Третманот на интоксикација со алкохол се врши и дома и во болница. Во случај на тешко труење, се препорачува пациентот да се стави во болница, така што тој е под постојан надзор на лекарите. Првото нешто што треба да направите е да спречите понатамошна апсорпција на алкохол во телото. За таа цел, на пациентот им се дава 10 таблети активиран јаглен, по што гастричната лаважа се изведува со топла вода.

Да се ​​намали концентрацијата на алкохол во крвта со користење на овие лекови:

 • стерилен гликозен раствор;
 • аскорбинска киселина;
 • никотинска киселина.

Во случај на тешка интоксикација со алкохол, лекарите прибегнуваат кон интравенска администрација на лекови кои содржат активни супстанции. Потребно е да се направи ова само во стационарни услови, така што лекарот може да ја следи состојбата на пациентот. За терапевтски цели се пропишани следниве лекови:

 • палангин;
 • изотоничен раствор;
 • калциум хлорид;
 • раствор на рингер;
 • гликозен раствор;
 • реполиглукин;
 • полиглуцин;
 • hemodez;
 • Нео-гемодез.

Терапијата со лекови ги вклучува и следниве лекови:

 • аналгетици и психостимуланти: кордијамин, сулфокамфопен;
 • витамини: аскорбинска киселина, никотинска киселина, тиамин хлорид;
 • антиспазмодици: аминофилин, папаверин, не-бањ;
 • хепатопротектори (лекови кои ги штитат и поправаат клетките на црниот дроб): Пирацетам, Essentiale, Милдронат;
 • психотропни лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алкохолна интоксикација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ортолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мигрена (појавување симптоми: 7 од 20)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 7 од 20)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Исхемичен мозочен удар (појавување симптоми: 6 од 20)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 6 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нарколог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .