Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперплазија на простатата: симптоми и третман

Хиперплазија на простатата - главните симптоми:

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

Проблемот на хиперплазија на простата се јавува кај 50% од претставниците на силната половина на човештвото кои достигнале 60 години и кај скоро сите (90%) мажи кои достигнале 80 години.

Симптоми на болеста

Во медицината, постојат две главни групи на симптоми кои се карактеристични за оваа болест - опструктивна или иритативна. Опструктивните симптоми вклучуваат:

 • намалување на протокот на урина;
 • тешкотии при мокрење;
 • наизменично мокрење;
 • присуство на крв во урината.

На иритативни симптоми се:

 • честа мокрење;
 • појава на ненадејно потреба за уринирање;
 • неконтролирано мокрење;
 • присуството на горење и болка при одење во тоалетот.

Запоставената форма на бенигна хиперплазија на простатата води кон фактот дека пациентот не може да уринира за уринирање, бидејќи воспалената простата целосно го блокира каналот преку кој поминува урината. Во такви случаи, лекарот мора да пропише итно воведување на катетерот. Ако имате еден или повеќе симптоми, веднаш треба да контактирате со квалификуван специјалист за дијагностицирање и доделување на соодветен третман.

Степен на развој на болеста

Нодуларна бенигна хиперплазија на простатата има 3 фази на развој:

 • Степен 1 ​​се нарекува компензирана и се карактеризира со проблеми со мокрење. Особено, ова се манифестира во текот на ноќта, кога уринарниот тек е слаб и поривот се зголемува. Во оваа фаза, железото се зголемува, но нејзините граници се јасно исцртани. Симптомите на болеста не се јасно изразени. Времетраењето на сцената е до 3 години. Како по правило, може да се излечи со помош на медицински препарати, без хирургија;
 • 2 степен се нарекува "субкомпензирана". Тоа се случува кога функционалноста на мочниот меур е веќе сериозно оштетена - не може целосно да се ослободи од урината. Во овој случај, пациентот има чести нагони и несакано мокрење поради пополнување на мочниот меур. Во некои случаи, крвта се меша со урина или станува матна. Хроничната бубрежна инсуфициенција е исто така еден од симптомите на болеста;
 • 3 степен се нарекува субкомпензирана. Овој степен се развива во отсуство на правилен и навремен третман. Симптомите се изговараат. Во оваа фаза, бенигна хиперплазија на простата се карактеризира со истегнување на мочниот меур и присуство на крв во урината. Нејзината екскреција на урина практично запира, па пациентот веднаш треба да започне да обезбедува прва помош.

Дијагноза на болеста

Сите горенаведени симптоми се многу слични со симптомите на одредени уролошки болести. Затоа, важно е да се спроведе диференцијална дијагноза со цел точно да се дијагностицира. Овие симптоми може да се појават во следните услови:

 • дијабетес мелитус ;
 • невролошки проблеми со мочниот меур;
 • земање диуретични лекови;
 • воспалителен процес во мочниот меур.

Дијагнозата на аденоматозна хиперплазија на простатата се прави по испитувањето на пациентот, како и по оценувањето на резултатите од лабораториски и инструментални анализи. Во текот на истражувањето, лекарот ја пронашол листата на лекови што може да ги преземе пациентот, претходните повреди претрпени од него, инциденцата на оваа болест во семејството и така натаму. Вреди да се напомене дека земањето антихистаминици или антистагнанти обично ги зголемува симптомите.

Хиперплазија на простатата

Третман на болест

Третманот за железната-стромална хиперплазија на простатата, како и за други видови болести, вклучува:

 1. Неинвазивни методи. Овие вклучуваат третман со синтетички лекови (инхибитори кои помагаат да се намали големината на засегнатиот орган и има некои несакани ефекти - намален либидо, намалено количество сперматозоиди), медицинска опсервација (посета на лекар, пресметана најмалку една година во зависност од степенот на оштетување на органите). Овие лекови можат да влијаат на здравјето на пациентот - тој може да почувствува вртоглавица, слабост или крвен притисок ќе се намали.
 2. Делумно инвазивни методи. Тие вклучуваат употреба на простатични стентови, кои претставуваат спирала во облик на пролет. Тие се инјектираат директно во уретрата. Лекарот пропишува стентови за оние пациенти за кои конзервативниот третман на хиперплазија на простата не функционирал или не го донесе посакуваниот резултат, но за различни причини е забрането хируршко интервенција. Предноста на минимално инвазивните методи е минималниот ризик од крварење, како и недостатокот на потреба за анестезија. Недостатоците на методот вклучуваат веројатност за поместување на стентот и појава на непријатност, во врска со зголемениот нагон за уринирање.
 3. Инвазивни методи. Во овој случај, лекарите прибегнуваат кон хирургија. Овој метод е многу ефикасен. Анестезијата се изведува кај пациентот, ресектоскоп се вметнува преку каналот за мокрење, кој, користејќи електрични празнења на струјата, ги отсекува ткивата на засегнатиот орган. Оптиката ви овозможува да пренесете постојано зголемена слика на екранот, а природата на сеченото ткиво ви овозможува веднаш да го прекинете крварењето. Сеченото ткиво се отстранува од телото на пациентот користејќи вакуумски систем. Оваа операција се нарекува трансуретрална ресекција. После тоа, лекарот подолго време инсталира катетер. Друг метод на инвазивен третман е зелениот ласерски третман. Се користи за простатектомија и емитува зелени зраци. КТП ласерот селективно се апсорбира од зафатените ткива на жлездата. За време на операцијата, крвните садови се отстрануваат, со што се спречува појава на крварење.

Неинвазивните или минимално инвазивните методи на третман на гликуларната хиперплазија на простатата се во моментов помошни методи за лекување на болеста. Таквиот третман не е 100% ефикасен за сите пациенти, па ако нема посакуван ефект, пациентот е закажан за хируршка интервенција.

Третманот на болеста со помош на народни лекови е и останува доста популарен начин. Факт е дека народни лекови, кои вклучуваат различни decoctions или билки, се релативно евтин начин да се заменат скапи лекови. Сепак, треба да обрнете внимание на фактот дека традиционалните методи на третман не се тестираат и потврдуваат од официјалната медицина. Затоа, не е изненадувачки што лекарите не препорачуваат само-третман и употреба на разни народни лекови во третманот на хиперплазија на простата.

Пред да земете разни средства, треба да се консултирате со лекар. На крајот на краиштата, народниот лек што дошол кај една личност можеби не се вклопува во време на друг, па дури и ја влошува неговата состојба. Затоа, само-лекувањето не е дозволено.

Меѓу рецептите на народни лекови кои се најпопуларни во третманот на хиперплазија, постојат:

 • добивање на орално масло од семе од лен. Земете го овој народен лек за постење на 2 лажички секој ден;
 • секојдневна употреба на мала количина на кромид за да се елиминираат симптомите на болеста. Овој народен лек е доста ефикасен;
 • прием на празен стомак од еластична супа;
 • примајќи орален целадин со водка. За да ги искористите овие средства за народни третмани, треба да капкате со капка почнувајќи од 1 и донесувајќи дневна доза до 30. Потоа треба повторно да ја намалите дозата на 1 капка, а потоа да престанете да го земате лекот за една година.
Дневната употреба на кромид ги елиминира симптомите на болеста

Превенција

За да се избегне оваа болест, на човекот му треба:

 • јаде право. Ако има вишок на маснотии во исхраната, особено на заситен тип, ова може да влијае на зголемениот ризик од стекнување на болеста. За да не страдате од болести на простата, треба да ја намалите содржината на маснотии во исхраната и да вклучите повеќе овошја и зеленчук;
 • имаат секс редовно. Истражувањата покажуваат дека за да се избегне болеста, не треба да се разболат со сексуално преносливи болести и да живеат во редовен сексуален живот;
 • престанете со пушењето Пушењето многу пати ја зголемува инциденцата на хиперплазија на простатата;
 • не земајте хормонални супстанции. Ако човек зема стероиди, го зголемува простатата и го зголемува ризикот од трансформација во тумор.

Кога се појавуваат првите симптоми на болеста, се препорачува веднаш да се консултира со специјалист, бидејќи во раните фази на развојот на патологијата може лесно да се елиминира без здравствени последици. Лекарот ќе може да пропише точен курс на лекување, кој ќе вклучува употреба на синтетички лекови (ако форма на болеста не работи). Ако симптомите укажуваат на трет степен на развој на патологијата, тогаш во овој случај лекувањето со лекови нема да биде ефективно, ќе биде потребна хируршка интервенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперплазија на простатата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тумор бубрег (појавување симптоми: 8 од 14)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Дијабетична нефропатија (појавување симптоми: 7 од 14)

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

...
Рак на простата (појавување симптоми: 6 од 14)

Ракот на простата е малиген тумор, кој, според степенот на преваленција, е рангиран на четвртото место меѓу другите видови на рак, кои се најчести во медицинската пракса. Рак на простата, чии симптоми се карактеристични само за оваа болест, не се појавуваат главно кај мажи на возраст од 50 години и постари.

...
Бубрежна туберкулоза (појавување симптоми: 6 од 14)

Бубрежна туберкулоза е инфективна болест која ги предизвикува бубрезите да се инфицираат со трска на Кох. Болеста го зазема првото место, по болеста на пулмоналниот систем и се јавува кај речиси 40% од луѓето кои страдаат од туберкулоза. Оваа патологија ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата. Туберкулозата на бубрегот подеднакво може да му наштети како на мажите, така и на жените.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 6 од 14)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .