Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тестикуларни капки (хидроцела): симптоми и третман

Хидроцела (хидроцела) - главните симптоми:

Хидроцелата (хидроцела) е болест што предизвикува течност да се изгради во тестисот. Овој патолошки процес води кон значително зголемување на големината на машкиот сексуален орган. Дропзијата на тестисот може да се манифестира не само кај возрасните на посилниот пол, туку и кај доенчињата.

Ако не започнете со лекување на време, капките на тестисот кај мажите може да се претворат во ингвинална хернија . Во некои случаи, хидроцелата може да биде конгенитална. Едем на тестисите кај новородените момчиња се јавува кај 8-10% од вкупниот број на пациенти.

Причините за патологијата

Едемот на тестисите кај новородените е предизвикан од патолошки процеси за време на бременоста. Следните причини можат да придонесат за ова:

 • закана од спонтан абортус;
 • недоносеноста на фетусот;
 • повреда на раѓање во последниот триместар;
 • зголемен интраутерински притисок.

Како и за постарите деца, од 3 години, хидроцелата, како по правило, е секундарна болест. Во овој случај, болеста може да предизвика следново:

 • тестикуларен пресврт;
 • повреда на скротал;
 • заразни болести.

Во поретки клинички ситуации, намалувањето на тестисите кај момчињата може да се јави како последица на ARVI , грип и други болести типични за оваа возраст. Во некои случаи, патолошкиот процес може да започне по операцијата за ингвинална хернија.

Класификација на патологијата

Постојат два вида хидроцела - идиопатска (вродена форма) и реактивна , стекнати со текот на времето. За возврат, тестикуларните намалувања кај децата се разликуваат во видот на притисок на течноста - затегнато и ненагласено.

Ако детето има затегнато пад на тестисот, течноста се акумулира на едно место и е под притисок, бидејќи не може да најде излез од скротумот. Во овој случај, потребна е хируршка интервенција. Ако не преземете акција навремено, гној може да почне да се акумулира и ќе се развие акутен воспалителен процес.

Со ненагласена форма на хидроцела, притисокот во скротумот не е покачен. Како по правило, ваквата повреда е забележана во пријавената патолошка варијанта.

Во зависност од видот на локализација на патологијата, детската капка може да биде единствена или билатерална. За една и пол година, едемот на тестисите кај момчињата се смета за физиолошка и не е потребна хируршка операција.

Симптоматологија

Не постојат сериозни болни симптоми со хидроцела. Особено ако тоа не е напредна или хронична фаза. Кога се намалува кај момчињата, се забележува следново:

 • значително зголемување на скротумот во текот на денот (една или двете страни);
 • намалување или речиси целосно исчезнување на туморот во текот на ноќта.

Големината на туморот може да биде од јајца од гуски до дијаметар од 15 сантиметри.

Со повторна појава на патологија или секундарна инфекција, симптомите на хидроцела се поизразени:

 • дете треска ноќе;
 • нестабилна температура кај возрасни мажи;
 • гадење;
 • слаба повраќање;
 • треска;
 • скротална црвенило;
 • болка при одење;
 • болно мокрење;
 • уринарна ретенција.

Адолесцентните деца и возрасните мажи се жалат на тежина во областите на препоните кога се движат и чувствуваат "пукање".

Дијагностика

Како по правило, не е тешко да се дијагностицира болеста, бидејќи симптомите се добро изразени, дури и за време на почетниот внатрешен преглед. Најчесто, ако се формира хидроцела кај новороденчиња или кај мали деца (до 3 години), родителите лесно можат да забележат кога се изведуваат хигиенски процедури. Во оваа фаза, важно е да се консултирате со доктор што е можно поскоро, а не да се примени третман со популарни рецепти.

На тестисот се дијагностицира преку личен преглед и инструментални анализи. Ако зборуваме за капки на тестисите кај мажите, испитувањето го спроведува уролог или хирург.

Пациентот се испитува на позиција која е склона и стои. Ова е неопходно за да се дијагностицира формата на хидроцела (пријавена е патологија со абдоминална празнина или не).

Според резултатите од личниот преглед, се назначуваат голем број инструментални студии. Како по правило, ова го вклучува следното:

Третман

Како да се третираат оваријалните капки може точно да одговорат само на квалификуван лекар. Ако барате решение за проблемот на Интернет и само-лекувајте со народни лекови, само може да ја влоши ситуацијата.

Едема на тестикуларните мембрани речиси секогаш вклучува хируршка интервенција. Меѓутоа, ако тоа е физиолошка форма кај новороденчето, тогаш хирургијата не е потребна. Третманот на капење на тестисот кај дете и возрасен човек треба да се врши строго во болничко опкружување.

Вреди да се напомене дека секоја форма на капка од тестисот бара итно испитување и соодветен третман преку официјалната медицина. Последиците од напредната форма на тестисите на хидроцела може да се манифестираат како ингвинална хернија и малигнен тумор.

Хируршки третман на хидроцела

Во почетната фаза, релативно брзо и лесно може да се излечи едемот на тестикуларните мембрани, без последици за здравјето на мажите.

Со хидроцела хирургија е пропишана во вакви случаи:

 • комуницирачки капки за деца од 2 години;
 • ако патологијата настанала како резултат на повреда;
 • во случај на приклучување на ингвинална хернија.

Видот на операцијата зависи од степенот на патологија, локација и возраст на пациентот. Ако се изврши навремена операција, повторливоста на болеста е практично исклучена.

Можни компликации

Ризикот од компликации е 5-8% и може да се манифестира во следнава форма:

 • рецидив на капки (хидроцела по операција);
 • машка неплодност ;
 • тестикуларна атрофија;
 • помал дефект на репродуктивниот систем.

Подолга болка по операцијата е исто така можна. Особено ако зборуваме за дете. Но, со навремено, правилно лекување, ризикот од компликации е практично исклучен.

По оперативен период

По операцијата, пациентот мора да помине низ долг период на опоравување и систематски да го посетува лекарот во текот на годината. Вториот е неопходен за да се спречи повторување на болеста.

По операцијата, пациентот е пропишан со анестетик не повеќе од 5 дена. Исто така во текот на овој период важно е да се следи исхраната. Лекарот го пропишува поединечно. Но, задолжителната листа на рецепти вклучува:

 • не јадете масна, зачинета храна;
 • алкохолот е целосно исклучен;
 • Потребно е да се минимизира потрошувачката на солена храна.

Во постоперативниот период невозможно е да се носи тесна долна облека. Физичките оптоварувања се исто така контраиндицирани, вклучувајќи и спорт.

Не носете тесна долна облека за време на постоперативниот период.

Вреди да се напомене дека за да се пропише точниот курс на лекување, важно е да се знаат причините за формирање на патологија. Во секој случај, ако третманот не започне навреме или не е завршен, последиците во форма на сериозни болести на репродуктивниот систем се практично загарантирани. Особено ако патологијата се дијагностицира кај дете до 3 години.

Третман со народни методи

Третманот со народни лекови во овој случај е возможен само по консултација со лекар и правење точна дијагноза. За да го направите ова, треба да ги знаете причините за формирање на патологија и да ги спроведете сите инструментални студии.

Не може да се каже дека лекувањето на патологијата преку традиционалната медицина и лекувањето на бабата не е ефективно. Тоа може да донесе прилично добри резултати во тандем со официјалната медицина. Особено, тоа е соодветно во рана фаза на развој на болеста.

Народни лекови можат да помогнат во ублажување на подмладокот и отстранување на течност од скротумот во физиолошката форма на детето. Но, ова е применливо во пракса само по препорака на лекар по точна дијагноза.

Третманот на народни лекови капки од мембраните на тестисот подразбира прием на Сербси од овие билки:

 • чад;
 • детелина цвеќе;
 • обична трева

Исто така во народната медицина, можете да користите и други алатки - масти, облоги, лосиони. Но, ова може да се направи само како што е пропишано од лекар. Само-лекувањето, дури и со помош на традиционалната медицина е контраиндицирано. Таквите агенси, ако се користат неправилно, може да предизвикаат други болести.

Во секој случај, третманот на традиционалната и официјалната медицина бара идентификација на причината за патологијата и целосна имплементација на сите лекарски рецепти.

Прогноза

Со навремена терапија за медицинска помош и правилно извршена операција, капките не предизвикуваат компликации кај дете или возрасен. Исто така, предмет на горенаведените услови, хидроцелата не влијае на репродуктивната функција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате капка од тестисите (хидроцела) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епидидимитис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Пиелит (појавување на симптоми: 5 од 10)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 5 од 10)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 5 од 10)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 4 од 10)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .