Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброза на простатата (склероза): симптоми и третман

Фиброза на простатата (склероза) - главните симптоми:

Фиброза на простатата (друго име за простата склероза) е болка која често влијае на членовите на силната половина на човештвото. Се развива кај мажи од различни возрасни групи. Се карактеризира со воспаление на уринарниот систем, кое се развива како резултат на брзиот раст на сврзното ткиво. Колку повеќе расте, толку повеќе ќе се компресираат семето и уринарните канали. Сето ова е полн со кршење на процесот на мокрење, како и појава на проблеми во сексуалниот живот.

Причини

Фиброзен простатит се развива во телото на еден човек во присуство на следните фактори:

 • атеросклероза на крвните садови;
 • хроничен простатит во историјата;
 • алергиски реакции;
 • водечки промискуитетен сексуален живот. Особено често болеста се развива во случај на сексуален однос да се случи нередовно;
 • неуспех на имунолошкиот систем;
 • хормонски нарушувања;
 • недостаток на секс.

Класификација

Фиброзата на простатата има своја класификација. Лекарите го користат за попрецизно да ја објаснат конечната дијагноза. Врз основа на хистологијата на болеста, се разликуваат следниве форми:

 • фокална склероза на простатата;
 • фиброза на простатата, која е комбинирана со носод хиперплазија на аденоматозна природа;
 • фиброза заедно со атрофија на паренхимот;
 • фиброза со последователна трансформација на циста.

Фази

Болеста има неколку фази на развој, од кои секоја има своја клиничка слика:

 • На сцената 1 простата склероза, се појавуваат првите знаци на нарушување на мокрењето. Ако во тоа време отидете кај лекарот и вршите третман, прогнозата ќе биде позитивна и човекот повторно ќе може да има полноправен сексуален живот;
 • во фаза 2 се манифестираат функционални нарушувања на движењето на урината;
 • Фаза 3 Во овој период, првите морфолошки промени почнуваат да се појавуваат во органите на урогениталниот систем;
 • во фаза 4, промените веќе влијаат на уретерите, семинозните тубули, паренхимот на бубрезите и мочниот меур. Симптомите на болеста се многу изразени. Единствениот правилен метод на третман кој ќе помогне да се ослободи од фиброза е хируршка интервенција.

Симптоматологија

Фиброзата на простатата се карактеризира со следниве симптоми:

Фиброза на простатата
 • за време на ејакулација, пациентот почувствува остра болка;
 • за време на мокрењето, човекот се чувствува значително непријатно;
 • по ејакулација во спермата може да биде крв;
 • непријатност се чувствува за време на сексуалниот однос;
 • ерекцијата се влошува. Во потешки случаи, мажите целосно престанат да се чувствуваат вознемирени, бидејќи неговиот либидо се намалува;
 • болка во перинеумот и препоните.

Ако не ја дијагностицирате патологијата на време и не подлежат на потребниот курс на лекување, може да се појават разни компликации. На пример, ренална инсуфициенција , пиелонефритис , хидронефроза. Во повеќето клинички ситуации, болеста е комплицирана од хроничен простатит. Симптомите ќе бидат многу изразени, така што болеста нема да биде тешко да се дијагностицира. Но, исто така се случува склероза на простата да се појави без еден симптом, а тоа ја комплицира неговата дијагноза. Ако не го третирате, тоа е полн со развој на сериозни компликации, вклучувајќи и откажување на бубрезите.

Ако најдете најмалку три од горенаведените симптоми, се препорачува веднаш да побарате медицинска помош во болницата.

Дијагностика

 • ректален преглед. Со овој метод, урологот ќе може да го утврди присуството или отсуството на воспаление и растечки сврзното ткиво;
 • МНР;
 • цитологија;
 • трансректален ултразвук. Единствена техника која ви овозможува прецизно да ја одредите големината на простатата, нејзината локализација во малата карлица на човекот, а исто така да добиете податоци за тоа колку е блиску до другите органи;
 • КТ скенирање;
 • простатографија. Методот овозможува да се потврди или одбие присуството на фиброза, аденома на простатата или тумори;
 • уретроскопија;
 • цистоскопија ;
 • радиоизотопско истражување.
Уретроскопија

Третман

Третманот на простата склероза може да биде и конзервативен и оперативен. Често, лекарите го третираат со помош на конзервативни средства. Терапијата користи антибиотици, GMP, витамини, како и синтетички лекови, чија акција е насочена кон подобрување на циркулацијата на крвта. Физиотерапијата исто така е прикажана. Масажата на простатата дава добар ефект.

Оперативен третман се прибегнува ако камењата поминуваат низ уринарниот тракт. Со болеста, тие се стеснуваат поради фактот што тие се стеснуваат со обраснато сврзно ткиво, па камењата не можат да поминат. Во овој случај, хирургот врши перинеална секција и камењата се отстранети.

Сега најефективниот метод за лекување на болеста е ласерска терапија. Постапката се одвива целосно без болка. Ткивата околу простатата не се повредени. Со помош, можете целосно да ја елиминирате причината за болеста за краток временски период. Оваа иновативна техника се користи за неколку години и за тоа време ја докажа својата ефикасност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фиброза на простатата (склероза) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гонореја кај мажи (појавување симптоми: 4 од 8)

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...
Хламидија кај мажи (појавување на симптоми: 3 од 8)

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

...
Баланопоститис (појавување симптоми: 2 од 8)

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...
Фиброза (појавување симптоми: 2 од 8)

Фиброзата е болест која се карактеризира со забрзан процес на производство на колаген и раст на сврзното ткиво во сите органи на телото поради воспаление. Недостатокот води кон набивање на ткивата и формирање на лузни во нив. Кога се развива фиброза на одреден орган, неговата функционалност може значително да се влоши. Како резултат на тоа, оваа болест води кон развој на сите патологии.

...
Хроничен простатит (симптоми на појавување: 2 од 8)

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .