Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епидидимитис: Симптоми и третман

epididimit

Епидидимитис - главните симптоми:

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

Епидидимитис на епидидимисот влијае на мажите од било која возрасна група. Најчесто се развива кај претставници на посилниот пол на возраст од 20 до 40 години (во периодот на сексуална активност).

Во повеќето клинички ситуации, тестикуларниот епидидимитис е компликација на инфективни болести на бактериската и вирусна етиологија. Причината лежи во фактот дека инфекцијата може да навлезе во епидидимисот со лимфата или крвта.

Како по правило, во почетокот инфекцијата инфицира еден тестис (се развива на десната или левата страна), но подоцна, исто така, може да го инфицира вториот.

Причини

Развојот во машкото тело на епидидимитисот на епидидимисот може да биде предизвикано од повеќе причини. Затоа, секој претставник на посилниот пол треба да ги познава и да ги избегнува на секој начин, така што потоа не се запрашате на прашањето - "Како да се третира епидидимитисот?"

 • Во повеќе од 80% од случаите, главната причина за оваа болест кај мажите е бактериска инфекција. Во медицината, постојат две големи групи на патогени на епидидимитис на епидидимисот - СПИ и цревни бактерии. Кај мажите на возраст од 20 до 40 години, СПИ ( gonorrhea , syphilis , trichomoniasis ) стануваат главна причина за развојот на патологијата, бидејќи тие водат поактивен сексуален живот. Цревните бактерии предизвикуваат развој на болеста кај мажите по 40 години;
 • во некои случаи (многу ретко) бактериите или габите може да бидат причина за болеста;
 • во детството, вирусни инфекции стануваат причина за епидидимитис. Епидидимисот може да стане воспален после страдање од грип , пилешки пороз , заушки и други нешта;
 • земањето одредени синтетички лекови исто така може да предизвика развој на патологија. На пример, често епидидимитисот со лекови се развива по долготрајна употреба на срцевиот лек "Амиодарон";
 • повреди на тестисите и скротумот. Тие можат да бидат различни - механички, по извршените манипулации и хируршки интервенции;
 • промискуитет;
 • тешка хипотермија;
 • сексуални ексцеси.

Класификација

Епидидимитис

Епидидимитис од природата на протокот на воспалителниот процес е поделен на неспецифични и специфични.

Класификација по вид на патоген:

 • вирусни;
 • габични;
 • бактериски;
 • кламидија;
 • микоплазма.

Трауматскиот епидидимитис, исто така, може да се подели во три групи:

 • постоперативен;
 • пост-инструментална;
 • всушност, трауматично.

Класа на проток:

 • остар
 • субакутен;
 • хроничен;
 • повторливи.

Акутна форма

Акутен епидидимитис ги напаѓа пациентите на возраст од 15 до 30 години. Ретко се јавува кај постарите лица. Првиот симптом кој го тера човекот да побара помош повеќе е појавата на силна болка во тестисот. Болката може да зрачи до препоните, перинеумот, па дури и до сакралната површина. Болеста продолжува брзо. Неговиот врв доаѓа еден ден по првите манифестации.

Скротелниот едем постепено се зголемува, кожата на неа станува црвена. Ако во овој момент да се тестира тестисот, тогаш печат ќе се палпи до неа. За 4 часа може да се зголеми за два или повеќе пати.

Симптоми:

 • отечени лимфни јазли во препоните;
 • зголемување на телесната температура на големи броеви (39-40 степени);
 • од уретрата може да биде мало ослободување;
 • честа мокрење;
 • треска;
 • гадење и повраќање се појавуваат на позадината на општа интоксикација;
 • болката во скротумот се зголемува за време на активни движења или движења на дебелото црево;
 • во урината може да забележите примерок од крв.

Сите горенаведени симптоми на епидидимитис стануваат помалку изразени по 2-5 дена. Многу од посилниот пол, со оглед на краткиот период на болка и непријатност, не брзаат да одат кај лекар. Доколку, сепак, не се спроведе квалификуван третман на епидидимитис, тогаш на местото на воспалението се формираат лузни. Одложениот канал ќе стане непрооден и ова ќе доведе до неплодност. Ова е најлошата компликација на акутен епидидимитис.

Хронична форма

Хроничниот епидидимитис се развива кај маж ако соодветниот третман за акутната форма на болеста не е направен навремено. Севкупно, овој процес трае повеќе од 6 месеци. Едно лице можеби дури и не се сомнева во развојот на оваа сложена патологија. Ако кај акутниот епидидимитис симптомите се појават веднаш и достигнат врв на нивната активност во рок од еден ден, тогаш во овој случај симптомите се скоро отсутни. Човекот чувствува непријатност во тестисите само за време на егзацербацијата на болеста. Однадвор, скротумот не ја менува формата или бојата.

Кај хроничен епидидимитис, епидидимисот станува поголем неколку пати (но не секогаш), станува поцврст и болен при палпација. Сперматичниот кабел се губи и сперматичниот канал станува поширок во дијаметар.

Дијагностика

Ако се појави некој од горенаведените симптоми, препорачливо е веднаш да го посетите квалификуваниот уролог за да се спроведе испитување и да се разјасни дијагнозата. Понекогаш пациентот ќе бара хоспитализација. Од колку рано човекот се свртел кон докторот, не зависи само од ефективноста на третманот, туку и од способноста да се намали ризикот од компликации.

Најефективни методи за дијагностицирање на хроничен и акутен епидидимитис:

 • сослушување на пациентот, во кој лекарот ги испитува главните поплаки на човекот;
 • инспекција Во оваа фаза, лекарот открива надворешни промени во обликот и бојата на скротумот, палпацијата ја разјаснува локализацијата на воспалението, ги испитува ингвиналните лимфни јазли;
 • Oak ;
 • OAM ;
 • Измазнување од уретрата;
 • BAC-уринарна култура;
 • ПЦР и ЕЛИСА - да обезбеди можност за идентификување на СПИ;
 • Ултразвучен доплер на уринарните органи;
 • Ултразвук на скротумот ;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца.
Дијагноза на епидидимитис

Потребно е да се испита сексуалниот партнер на пациентот, дури и ако тој нема симптоми.

Компликации

Ако времето за спроведување на третман на епидидимитис на епидидимисот, лицето целосно се обновува. За таа цел, тој е пропишан терапија со лекови (различни групи на лекови), како и физиотерапија и така натаму. Во овој случај, репродуктивната способност е зачувана. Но, ако не ја третирате болеста, таа ќе се развие во хронична форма и може да се појават разни компликации.

Можни компликации:

 • воспалителниот процес се шири на тестисите и другите органи;
 • апсцес на скротумот;
 • тестикуларна некроза;
 • фистула на скротумот;
 • сепса;
 • Фурниеровата гангрена;
 • машка неплодност

Третман

Третманот на епидидимитисот на епидидимисот треба да биде само комплексен. Прво на сите, на пациентот е пропишана терапија со лекови. Ќе треба да ги земете следниве лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • апсорбирачки лекови;
 • витамини.

Најефикасни се прецизно антибиотиците, бидејќи тие имаат штетен ефект врз бактериите кои предизвикуваат развој на воспалителниот процес. Тие се препишуваат по земање размаска од уретрата и сеење (студијата помага да се идентификува главниот патоген). Најчесто пропишани се цефтриаксон, сумамед, азитромицин, доксициклин, ронефеин и други. Терапијата е 10 дена. Лекарот ќе ја избере точната доза земајќи ги предвид особеностите на текот на болеста и неговата комплексност.

Исто така, лекарот пропишува антивоспалителни и апсорбирачки лекови за да ја стабилизира состојбата на пациентот. Откако ќе се прекинат акутните манифестации на болеста, третманот со физиотерапија е пропишан - UHF, diathermy, и така натаму.

Хируршко лекување е индицирано за пациенти со компликации. Операцијата се врши на:

 • супурација на епидидимисот;
 • торзија на епидидимисот или тестисите;
 • тестикуларен апсцес;
 • акутен посттрауматски епидидимитис.

Епидидимитисот на епидидимисот е многу опасна и комплексна болест што не треба да му биде дозволено да го помине својот тек, бидејќи е полн со развој на компликации. На првите симптоми, треба веднаш да се оди кај лекар, да се дијагностицира и да почне третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Епидидимитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериурија (појавување симптоми: 8 од 15)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Орхоепидидимитис (појавување на симптоми: 7 од 15)

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...
Гонореја кај мажи (појавување симптоми: 7 од 15)

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...
Синдром на карлична болка (појавување симптоми: 6 од 15)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Вирусни сипаници (варичела) (појавување симптоми: 5 од 15)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .