Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оркеопидидимитис: Симптоми и третман

Orchoepididymitis - главните симптоми:

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

Оваа болест му дава на луѓето многу силен непријатност и е опасно за нивното "машко" здравје. Ткивото на скротумот е многу отечено и допирањето е многу болно, па човекот не може да води целосен живот и да носи нормална облека. Ако адекватен и специјализиран третман на болеста не се изврши веднаш, може да се претвори во хронична форма и да предизвика голем број на опасни компликации.

Причини

Оршоепидидимитисот најчесто се развива како последица на орхитис , епидидимитис. Во повеќето клинички ситуации, акутниот оркеипидидимитис лево се развива, во поретки случаи, на десната страна. Ова се должи на анатомските карактеристики на структурата на генитоуринарниот систем кај мажите.

Причините за болеста се доста разновидни, но почесто се развива оркепидидимитис поради:

 • физичка повреда на тестисите или скротумот;
 • намален имунитет;
 • хипотермија;
 • претходни инфективни и неинфективни болести ( трихомонијаза , паротитис , микоплазмоза , уреаплазмоза , кламидија , итн.). Ова е најчеста причина за орхоепидидимитис;
 • нарушувања на циркулацијата во областа на препоните;
 • историја на хронични заболувања на генитоуринарниот систем - баланопоститис, цистит , уретритис ;
 • орхиепидидимитис може да се развие како компликација на ангина , пневмонија , сифилис , туберкулоза , криптококоза;
 • неправилно извршена катетеризација на мочниот меур кај уролошките патологии.

Сите овие причини и негативните фактори претставуваат сериозна закана за здравјето на мажите. Затоа, важно е да се спроведе третман на болести и превенција.

Класификација

Во медицината, оркепидидимитис се класифицира според својот курс:

 • акутен курс;
 • хроничен тек;
 • апсцес форма.

Исто така постои и друга квалификација на болеста, во зависност од класата на патогенот што го предизвикал воспалението:

 • специфична орхидиоза. Болеста се развива на позадината на туберкулозата, бруцелозата , сифилисот и така натаму;
 • неспецифичен оркеипидидимитис. Во повеќето клинички случаи, нејзиниот развој е предизвикан од СПИ (сексуално преносливи инфекции). Патогените можат да бидат неспецифични инфекции и вируси.
Оршоепидидимитис - воспаление на тестисот и неговиот додаток

Акутна форма

Симптомите на оваа форма се сосема специфични. Акутната орхидоза започнува со појава на силна болка во пределот на препоните, што ги принудува луѓето веднаш да избегаат од квалификуван специјалист за помош.

Симптоми:

 • во областа на погодениот тестис и епидидимисот, постои силна болка, која има тенденција да се зголемува. Може да зрачи до препоните или перинеумот. Веќе со овој симптом, човекот оди кај лекар за дијагноза;
 • скротумот станува болен на палпација, отекува, наборите на неа се измазнуваат. Ткаенините стануваат црвени и стануваат сјајни;
 • палпација означени печатно ткиво на тестисот;
 • температурата на телото може да се зголеми на 38-39 степени.

Ако се појават овие симптоми, повеќето претставници на посилниот секс веднаш одат кај лекар, бидејќи отокот и болката во скротумот ги спречува да водат нормален живот и предизвикуваат многу силен непријатност. Ако правилниот третман на акутен оркеипидидимити бил пропишан навреме, тогаш за една недела болеста ќе се елиминира. Но, има и луѓе кои поради разни причини ја одложуваат нивната посета на урологот. Доцнењето од дури неколку дена може да доведе до развој на акутна фаза во хронична.

Хронична форма

Симптомите на оваа форма се појавуваат периодично. Хроничниот орхиепидидимитис е честа причина за машката неплодност или ракот на тестисите, па затоа, ако има први знаци, итно е да се започне со третман.

Симптоми:

 • болка во воспалениот тестис, кој е постојан или периодичен. Како по правило, тие се интензивираат за време на физичката активност на една личност;
 • температурата на телото периодично без никаква очигледна причина може да се зголеми на 40 степени;
 • ако причината за болеста е бацил од туберкулоза, тогаш на кожата на скротумот може да настанат фистули.

Ако не го посетувате докторот и не го извршите лекувањето, подолго време хроничната форма ќе влезе во апсцес со супурација. Ова е најопасната состојба на здравјето, бидејќи доведува до дисфункција на тестисите, машка неплодност, формирање на тумор и тестикуларен инфаркт. Врвот на болеста се јавува на вториот ден по откривањето на неговите први симптоми.

Дијагностика

За да се идентификува присуството на одредена патологија, да се знае нејзината сцена и да се пропише правилен план за лекување, неопходно е да се спроведе дијагностика во болнички услови.

Главните методи кои овозможуваат да се утврди присуството на оркепидидимити се следниве:

 • Oak ;
 • OAM ;
 • уретрална размаска за да се утврди присуството на урогенитални инфекции;
 • култура на урина на микобактериска туберкулоза;
 • сеење од уретрата;
 • Ултразвук на скротумот ;
 • ПЦР за да се утврди присуството на СПБ;
 • Васерманска реакција;
 • Ако лекарот се сомнева за тумор, се врши биопсија на тестисите.

Третман

Третманот на оваа болест треба да се започне кога неговите први симптоми веќе се појавија. Колку побрзо ќе почне, толку е поповолна прогнозата. Пациентот мора да биде во болница, така што докторите можат секојдневно да ја следат неговата општа состојба. Исто така се прикажува и строг одмор во кревет. На пациентот се препорачува да носат специјални пливање за да ги повлечат погодените тестиси.

Конзервативен третман метод

По утврдувањето на предизвикувачкиот агенс на болеста, пациентот е пропишан со антибиотска терапија чија акција ќе има за цел да ја елиминира инфекцијата од телото. За третман пропишани лекови од следните групи:

 • сулфонамиди;
 • флуорокинолони;
 • аминогликозиди;
 • пеницилини;
 • цефалоспорини.

Се препорачува да се нанесат ладни облоги на воспалениот тестис. Ова ќе помогне да се намали непријатноста и да се намали воспалението.

По акутниот процес се намалува, пациентите се покажуваат да одат на физиотерапија (магнетна терапија, електротерапија, ултразвучна терапија, ласерска терапија) за да се врати нормалното функционирање на тестисот.

Хируршкиот третман на орхиепидидимитисот се користи во најтешките случаи.

Компликации

 • целосно преклопување на vas deferens;
 • апсцес на скротумот;
 • скротална фистула;
 • рак;
 • неплодност;
 • тестикуларен инфаркт.

Превентивни мерки

За да се елиминира ризикот од оваа болест, треба да следите неколку едноставни препораки. Бидејќи сексуално преносливите инфекции се честа причина за орхоепидидимитис, мажите се препорачуваат цело време да користат кондоми. Ако претходно сте ја примиле повреда на пределот на препоните, не треба да се колебате и да посетувате лекар за дијагноза.

Скротумот мора да биде заштитен не само од повреди, туку и од хипотермија. Мажите се препорачуваат да носат долна облека направена од природна ткаенина.

Исто така е важно брзо да се третираат постоечките болести на урогениталниот систем со цел да се спречи развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Orchoepididymitis и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епидидимитис (појавување на симптоми: 7 од 10)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Орхитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

...
Микоплазмоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Лимфостаза (лимфедема) (појавување симптоми: 3 од 10)

Лимфостаза или лимфедема е болест која, како резултат на нејзиниот развој, ја нарушува лимфната циркулација во човечкото тело. Како резултат на тоа, лимфната течност се гради во ткивата. Постепено, екстремитетите го губат својот природен изглед, моторната функција е нарушена. Без точен и навремен третман, лицето може да стане онеспособено. Ваквото патолошко нарушување се дијагностицира кај 10% од целата популација.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 3 од 10)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .