Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тератозоспермија: симптоми и третман

Тератозоспермија - главни симптоми:

 • Неможност да се зачне дете

Тератозоспермија е патологија во која е надминат бројот на сперматозоиди инфериорни во морфолошките карактеристики на машката сперматозоиди. Преголемиот број на такви клетки доведува до фактот дека човекот развива неплодност.

Неисправната сперма кај мажите е норма. Меѓутоа, кога нивниот број ја надминува ознаката од 50%, велат дека индексот на тератозооспермија е надминат. Со оваа болест, повеќе од 80% од мутираните клетки се наоѓаат во семината течност.

Многу е тешко да се зачне детето во овој случај, затоа тератозооспермијата и ИВФ често се меѓусебно поврзани концепти, но тератозооспермијата и бременоста се меѓусебно исклучиви, бидејќи речиси е невозможно да се замисли дете на традиционален начин. Ако се случи зачнување, тогаш најверојатно ќе се појави спонтан абортус или бебето ќе се роди со абнормалности.

Во суштина, дијагнозата на тератозоспермијата е направена од време, бидејќи како таков, овој патолошки процес нема такви симптоми, а мажите редовно се подложуваат на медицински преглед од страна на андролог многу ретко.

Дијагнозата се изведува преку физички преглед на пациентот, собирање на клиничката слика и лична историја, како и преку лабораториска дијагноза. Инструменталниот преглед е исклучително редок.

Третманот се заснова на конзервативни мерки: земање лекови, придржување кон диетална исхрана и општи препораки.

Етиологија

Причините за тератозооспермија се како што следува:

 • хромозомски болести;
 • генетска предиспозиција;
 • заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • тешки инфективни и воспалителни болести - отитис , паротитис , простатит ;
 • габични болести кои влијаат на репродуктивниот систем;
 • СПБ во личната историја;
 • употреба на хормонски лекови;
 • болести на ендокрината етиологија.

Исто така, тератозооспермијата може да биде предизвикана од изложеност на надворешни негативни фактори, како што се:

Тератозоспермијата често е присутна со варикоцела , но во овој случај тоа е компликација.

Постојат многу етиолошки фактори кои можат да предизвикаат развој на таква болест кај маж. Затоа, во присуство на такви болести во личната историја неопходно е систематски да се изврши целосен медицински преглед.

Класификација

Нормално, спермата мора да ги исполнува следните карактеристики:

 • главата е овална и мазна;
 • ширина на главата 2-3 мм и должина 3-5 мм;
 • предниот дел треба да има мембрана;
 • најмалку 40% од спермата мора да ја има претходната структура;
 • вратот и опашката мора да бидат без патологија.

Класификацијата подразбира поделба на клеточната патологија во три групи.

Сперма со погрешна структура

На главата:

 • спермата има неколку глави;
 • главата премногу мала или премногу голема;
 • неправилна форма;
 • погрешна структура

Патологијата на грлото на матката подразбира следново:

 • вратот е премногу тенок;
 • вратот и главата се поврзани асиметрично;
 • аголот на вратот има отстапувања.

Патологија на опашката на спермата:

 • опашка е премногу кратка или премногу долга;
 • има неколку опашки;
 • отстапува настрана или искривена.

Многу е тешко да се излечи оваа форма на болеста, па затоа е неопходно да се преземат сите потребни превентивни мерки за да се спречи развојот на таквата болест.

Симптоматологија

Како такви, симптомите на оваа болест немаат, бидејќи зборуваме за кршење на структурата на клетките. Можно е да се посомневаме во развојот на овој патолошки процес ако долго време не може да забремени дете, со тоа намерно. Исто така, треба да го исклучите факторот на употреба на хормоналните контрацептивни лекови од страна на жена: некое време по нивното откажување, концепцијата е малку веројатна.

Во случај кога жената не може да забремени, двојката мора да се подложи на медицински преглед.

Дијагностика

Можно е да се дијагностицира таквата патологија користејќи лабораториска анализа на ејакулатот - се изведува спермограм.

Патологија се потврдува ако се дијагностицираат сите нивоа на нарушување:

 • 1 ml сперма сочинуваат помалку од 20 милиони сперматозоиди;
 • помалку од 50% од клетките можат да се движат намерно;
 • помалку од 25% од клетките се движат напред;
 • помалку од 3% од сперматозоидите имаат нормална морфолошка структура.

Дијагнозата се прави ако индексот на тератозоспермија ја надмине нормата и изнесува 1,6 единици. Пресметката на индикаторите е следна: бројот на дефектни сперматозоиди се дели со бројот на полни.

Третман

Треба веднаш да се забележи дека таквата патологија е прилично тешко да се третира, па затоа не е секогаш можно да се елиминира болеста. Конзервативната терапија во овој случај вклучува земање лекови, придржување кон правилна исхрана и корекција на животниот стил.

Може да се препишат следниве лекови:

 • фолна киселина;
 • цинк;
 • селен;
 • Трибестан;
 • Спермактин.

Бидете сигурни да одберете витамини и минерали.

Ако не е можно да се отстрани патологијата со помош на терапевтски мерки и да се зачне дете, тогаш се избираат алтернативни начини на зачнување на бебето:

 • ИВФ;
 • интраутерина инсеминација со тератозооспермија (ICSI).

За да остане бремена со оваа патологија е речиси невозможно. Ако се појави оплодување, тогаш постои голема веројатност за спонтан абортус или раѓање на дете со сериозни пречки во развојот.

Во клиниката Altravita teratozoospermia се третира доста ефикасно. Главната работа е да не се одложува посета на лекарот и да почне терапија навремено. Целосно лек оваа болест е тешка, но сепак можна.

Превенција

Како спречување на таква повреда, треба да се следат следните препораки:

 • води здрав начин на живот;
 • јаде право;
 • за да се спречат заразни болести, вклучувајќи ги и СПБ;
 • не земајте хормони без лекарски рецепт.

Систематски е потребно да се подложи на рутински преглед од страна на андролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Тератозооспермија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш андролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дефицит на прогестерон (појавување на симптоми: 1 од 1)

Прогестерон е хормон на женските генитални жлезди потребни за нормалниот тек на бременоста. Затоа, дефицитот на прогестерон е главната причина за неможноста да се зачне детето и да се издржи. Со цел да се разбере механизмот на дејствување и да се разбере овој концепт, неопходно е да се разбере што влијае на механизмот на зачнување и носење бременост. Два хормони, прогестерон и естроген, влијаат на ова.

...
Седла матка (појавување симптоми: 1 од 1)

Матка во облик на седло е раѓање дефект кога органот е поделен во средината и наликува на седло. Во овој случај, степенот на разделување може да биде различен. Овој дефект е вид на утроба со две рогови. Само гинеколог може да го идентификува, а жената дури и нема да биде свесна за нејзиниот проблем, бидејќи патологијата не се манифестира со никакви симптоми. Многу пациенти се прашуваат дали можат да забременат. Можно е, некои жени дури имаа и близнаци.

...
Астенозооспермија (појавување на симптоми: 1 од 1)

Астенозооспермијата е болест кај која бројот на подвижни сперматозоиди е значително намален. Десетина од овие пациенти подоцна стануваат неплодни. Сепак, таквата патологија може да се раководи ако се избере ефикасен третман.

...
Анокулација (појавување на симптоми: 1 од 1)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до прекини во менструалниот циклус и неплодност. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Синехија (појавување симптоми: 1 од 1)

Синехија е формирање на адхезии помеѓу соседните површини. Оваа аномалија е најчеста кај девојчињата и се манифестира во фузија на малурата на малите и момчињата имаат специфични адхезии на гениталниот орган, но во повеќето случаи тие исчезнуваат додека детето расте. Покрај тоа, абнормалната фузија може да се забележи во носот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .