Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астенозооспермија: симптоми и третман

Астенозооспермија - главни симптоми:

 • Неможност да се зачне дете

Астенозооспермијата е болест кај која бројот на подвижни сперматозоиди е значително намален. Десетина од овие пациенти подоцна стануваат неплодни. Сепак, таквата патологија може да се раководи ако се избере ефикасен третман.

Етиологија

Методите за лекување на астенозооспермија се избираат од страна на андролог. Ова ќе зависи од причините за патологијата.

Причините за астенозооспермија се како што следува:

 • седентарен начин на живот;
 • неурамнотежена исхрана;
 • редовни стресни ситуации ;
 • слаб имунитет;
 • загадена околина;
 • професија поврзана со висока температура или електромагнетно поле;
 • сексуално преносливи болести и воспаленија за кои се дијагностицира пиоспермија;
 • пролонгирана апстиненција од сексуален однос;
 • лоши навики;
 • автоимуни болести;
 • хормонски нарушувања .

Астенозооспермијата не покажува специфични симптоми, но тоа е главната причина за неплодност кај мажите .

Астенозооспермија

Класификација

Оваа болест има три степени на развој, кои зависат од бројот на подвижни сперматозоиди:

 • Прв степен Мала астенозооспермија, во која подвижните сперматозоиди се помалку од педесет проценти. Потенцијалот на спермата е доста висок, но оваа патологија треба да се идентификува со текот на времето и треба да се започне со ефективна терапија. Астенозооспермијата и бременоста се компатибилни концепти, потребно е да се направи мала корекција.
 • Астенозооспермија одделение 2 или, со други зборови, умерена астенозооспермија, во која има само 40% од подвижни сперматозоиди. Човекот треба да помине целосно испитување за да ја идентификува и отстрани главната причина за оваа состојба. Доколку патологијата е откриена со текот на времето и започнато е ефикасен третман, тогаш можно е да се зачне, па затоа е неопходно да се примени во клиниката што е можно поскоро.
 • Степен 3 астенозооспермија - бројот на подвижни сперматозоиди е помал од 30%. Во овој случај, за лекување на астенозооспермија, ќе биде потребно внимателно испитување и долготрајна терапија.

Постојат и 4 категории на патологија врз основа на подвижноста на спермата:

 • Категоријата А вклучува брзо сперматозоиди;
 • категорија б - бавно;
 • категорија c - недостапен;
 • во категорија d - фиксна.

Мора да се каже дека е можно природно да забремените во било кој степен на патологија. Затоа, не може да се тврди дека оваа болест е единствената причина за неплодност.

Симптоматологија

Оваа болест нема клинички знаци како такви. Може да се сомневате дека имате проблем ако не го замислите детето.

Дијагностика

Оваа патологија нема симптоми, па затоа може да се открие само со следнава дијагностичка програма:

 • Според резултатите од лабораториската студија за спермата. Мора да се одржи двапати со пауза од четиринаесет дена. Ова ќе помогне да се одреди динамиката на развојот на патологијата и да се идентификува присуството на олигозооспермија кај мажот.
 • Генетски студии.
 • Ултразвучен преглед.
Спермограм ги здрави мажи

За да ја проучите болеста подетално, можеби ќе ви требаат дополнителни дијагностички методи. Така е можно да се идентификува астенозооспермијата и да се утврди причината за нејзиниот развој.

Ако се утврди дека причината е генетска предиспозиција, тогаш нема да може да се излечи астенозооспермија. Дијагностицираната астенозооспермија и ИВФ се сосема компатибилни, бидејќи ова е единствениот начин да се зачне бебето. Можете да потрошите ИВФ на ОМС, но ова бара одредени фактори. Покрај тоа, постои ризик дека ќе се појави ектопична бременост : веќе оплоденото јајце може да оди подалеку од матката и да се пресели во тубата, јајниците, па дури и во абдоминалната празнина.

Ако се идентификува друга причина, терапијата ќе даде позитивен резултат. Во текот на лекувањето со употреба на лекови и специјални процедури.

Третман

Во зависност од тоа кој степен на патологија е откриен, соодветна терапија е пропишана.

Кога се дијагностицира првиот степен, на мажот му се советува да се откаже од лошите навики, да ја балансира храната и да ги менува работните места.

Оваа патологија се третира со следниве методи:

 • Употребата на лекови кои ќе го обноват циркулацијата на крвта во тестисите, на пример, Трентал. Пропишано е за ниска подвижност на спермата.
 • Посебни комплекси се наменети за зголемување на способноста на мажот да забремени дете. Во нивниот состав треба да бидат витамини, цинк, селен, амино киселини и многу повеќе.
 • Антибактериски, антиинфламаторни, лекови против болки. Тие се користат ако патологијата е предизвикана од сексуално преносливи болести или воспалителни процеси во урогениталниот систем. На пример, воспаление во простатата предизвикува состојба како вискоза и леукоспермија.
 • Хормоналните лекови се препишуваат кога производството на машки хормони е намалено. Не можете сами да ги однесете, за ова ви е потребна само докторска препорака, бидејќи по ваквиот третман, производството на тестостерон е значително намалено.
 • Спроведена физиотерапија. Таквата терапија ќе помогне да се стимулира и подобри репродуктивниот систем на пациентот. Најчесто користени ласерски, микротекрни, озонски ефекти.
 • Масажа се разбира простатата и семенски везикули.

Во екстремно тешки случаи, се изведува операција. Особено, ова се однесува на тестикуларната варикоцела , во која се забележува развој на тератозооспермија.

Покрај тоа, астенозооспермијата вклучува третман на народни лекови. Тие можат да се користат со различни степени на развој. Но, пред тоа треба да се консултирате со лекар специјалист.

Слатки од различни билки се користат, на пример, женшен, семе од мудрец и расани. Но, таквата терапија не може да го даде очекуваниот резултат ако причината е воспаление и генетска предиспозиција.

Секој третман треба да биде насочен кон елиминирање на основната причина.

Со помош на рецепти за традиционална медицина, може да се ослободите од болеста кога ќе се открие во првата фаза на развој.

Превенција

Превентивните мерки на таквата патологија се:

 • правилна исхрана - не можете да јадете пржени, масни, солени и големи количини на влакна;
 • треба да престанат да пушат и да пијат алкохол
 • земаат витамински и минерални комплекси;
 • носат долна облека која не се вклопува и стиска на скротумот, пенисот, а исто така мора да биде изработена од природни ткаенини;
 • се придржуваме до режимот за работа / одмор;
 • избегнувајте стресни ситуации;
 • редовно вежбајте.

Ако профилаксата не помага да се зачне бебето, неопходно е да се јавите во клиниката за помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате астенозооспермија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш андролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дефицит на прогестерон (појавување на симптоми: 1 од 1)

Прогестерон е хормон на женските генитални жлезди потребни за нормалниот тек на бременоста. Затоа, дефицитот на прогестерон е главната причина за неможноста да се зачне детето и да се издржи. Со цел да се разбере механизмот на дејствување и да се разбере овој концепт, неопходно е да се разбере што влијае на механизмот на зачнување и носење бременост. Два хормони, прогестерон и естроген, влијаат на ова.

...
Седла матка (појавување симптоми: 1 од 1)

Матка во облик на седло е раѓање дефект кога органот е поделен во средината и наликува на седло. Во овој случај, степенот на разделување може да биде различен. Овој дефект е вид на утроба со две рогови. Само гинеколог може да го идентификува, а жената дури и нема да биде свесна за нејзиниот проблем, бидејќи патологијата не се манифестира со никакви симптоми. Многу пациенти се прашуваат дали можат да забременат. Можно е, некои жени дури имаа и близнаци.

...
Анокулација (појавување на симптоми: 1 од 1)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до прекини во менструалниот циклус и неплодност. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Синехија (појавување симптоми: 1 од 1)

Синехија е формирање на адхезии помеѓу соседните површини. Оваа аномалија е најчеста кај девојчињата и се манифестира во фузија на малурата на малите и момчињата имаат специфични адхезии на гениталниот орган, но во повеќето случаи тие исчезнуваат додека детето расте. Покрај тоа, абнормалната фузија може да се забележи во носот.

...
Тератозоспермија (појавување на симптоми: 1 од 1)

Тератозоспермија е патологија во која е надминат бројот на сперматозоиди инфериорни во морфолошките карактеристики на машката сперматозоиди. Преголемиот број на такви клетки доведува до фактот дека човекот развива неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .