Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на пенисот: симптоми и третман

Ракот на пенисот - главните симптоми:

Ракот на пенисот е малиген тумор кој е локализиран на машкиот репродуктивен орган. Овој тип на рак предизвикува метастази и може да доведе до смрт на пациентот. Припаѓа на ретки болести на ракот на генитоуринарниот систем, најчесто се јавува кај мажи по 60 години.

Причините за болеста се екстензивни, но, главно, патологијата се развива од преканцерозни болести како што е Боуеновата болест, еритроплазија на Кеир, од инфекции со хуман папиломавирус, со фимоза , по фотохемотерапија.

Ракот на пенисот е малиген процес во кој на ткивото и на кожата се појавуваат јазли, чиреви или плаки. Придружуван од секрети на туморот, а исто така ја менува бојата на кожата во областа на туморот. Според Меѓународната класификација на болести (ICD-10) има шифра C60.

Болеста се дијагностицира за време на надворешен преглед, користејќи биопсија, ултразвук, магнетна резонанца.

Ако третманот е примен на време, пред појава на метастази, тогаш прогнозата за преживување е висока.

Етиологија

Причините за рак се неколку, разгледајте ги главните:

 • Лоши навики. Се докажува дека за време на пушењето се ослободуваат производи за распаѓање, кои негативно влијаат врз клетките на мочниот меур и клетките на репродуктивниот орган.
 • Неусогласеноста со правилата за лична хигиена - предизвикува акумулација на специјален лубрикант (smegma) во листовите од месо, што придонесува за појава на иритација и појава на воспалителни процеси кои доведуваат до појава на рак.
 • Чести промени на сексуалните партнери.
 • По третманот на псоријазата .

Пациентите кои имаат незаштитен сексуален однос, се болни со СИДА или со нетрадиционална сексуална ориентација, како и оние кои имаат рак на кожата во нивната лична или семејна историја, се изложени на висок ризик од рак на увото.

Оние кои биле обрежани на млада возраст се најмалку ризик да се разболат. Но, главното место меѓу причините за малигни неоплазми е доделено на smegma и неговите распаѓање производи.

Смегма е специјална маст која има појава на белузлава супстанција која се појавува во претуталната вреќа и во кожичката. Акумулирајќи во големи количини, таму се разградува.

Главните компоненти на Smegma се: масти, масни киселини, холестерол, комплексни липиди со посебна бактериска флора.

Важна улога во формирањето на smegma игра:

 • лојните жлезди кои се наоѓаат во близина на лигатката;
 • процесите на формирање во вреќата со епителијални изданија на нерамничени грануларни клетки, како и нивна дезинтеграција.

Тенденцијата за патологија не е предизвикана од smegma себе, туку од супстанции кои се појавуваат во него поради одредени биохемиски процеси за време на стагнација на лубрикант. Овие процеси и долгорочното стеснување на каналите придонесуваат за создавање на посебна средина за стагнација и акумулација на смагма во претутивната вреќа. Специјалните бактерии синтетизираат холестерол, претворајќи го во стероли, и тие се токсични.

Исто така, акумулацијата на масното ткиво придонесува за затворената состојба на претутационата кеса, што позитивно влијае на развојот на малигниот тумор.

Малигните неоплазми најчесто се дијагностицираат кај мажи кои живеат во земји како Азија, Индија, Кина, Африка, Кенија. Несанитарните состојби, ниската култура, како и физиолошките карактеристики на анатомската структура на репродуктивниот орган, кои предизвикуваат затворање на вреќата, влијаат на честите појавувања на болеста.

Кога обрежување на врвот на кожичката во раното детство, ослободете го детето од изворот на токсични ефекти во возрасниот живот, заштитувајќи го од дијагнозата на рак на глансот пенис. Ова е најдобрата превенција на оваа патологија.

Постојат голем број на болести кои водат кон малигнен тумор на пенисот, имено:

 • сквамозен карцином - се однесува на сквамозен карцином на пенисот, често локализиран од работ или на врвот, со користење на епителните клетки;
 • брадавичен карцином - има појава на брадавица , не се прошири на други делови од телото;
 • аденокарцином - за неговиот развој се користат потните жлезди на епителот;
 • меланом - потекнува од клетките на меланоцитите, кои се одговорни за бојата на кожата, можат да течат брзо;
 • Саркомот е локализиран во сврзното ткиво на репродуктивниот орган, е многу редок вид на болест и е тешко да се лекува.

Во некои случаи, утврди причината за болеста е невозможно.

Рак на пенисот

Класификација

Постојат бројни класификации според обликот, фазата на болеста.

Според формата на малигна формација, постојат:

 • нодуларен облик - под епителот на репродуктивниот орган, се почувствува неоплазма, набивање на тркалезна структура со мазна површина и асимптоматски сензации;
 • чиреви - на врвот на органот и чиреви на коските се формираат, што предизвикуваат болка при испитување;
 • папиларен тумор - изгледа како цветна inflorescence;
 • едематозна форма - нодули се појавуваат на пенисот и предизвикуваат оток.

Со карактеристики на структурата:

 • класичен рак - се состои од рамни клетки, слични на мукозниот епител;
 • басалоид - се состои од клеточни клетки на раст на епителот;
 • брадавица - во изглед сличен на обрасна брадавица;
 • саркоматоид - наликува на сврзно ткиво;
 • аденосквамозен - содржи железни клетки;
 • сквамозен карцином на клетките .

Според фазата на ракот на пенисот е:

 • Фаза 1 - дефектни клетки се шират само на епителот на пенисот;
 • Фаза 2 - малигната неоплазма прикрива во кавернозната база на пенисот, ја зголемува и ја затрупува;
 • Фаза 3 - туморот го достигнува простатата или уринарниот канал, лимфните јазли;
 • Фаза 4 - метастази ги покриваат соседните органи.

За да се добие 100% резултат од терапијата, болеста мора да се дијагностицира во раните фази, дури и пред ширењето на метастази.

Симптоматологија

Во овој случај, малигниот тумор може да има голем временски период и целосно да се ослободи од патологијата е можен само во раните фази на болеста.

Првите знаци на рак на пенисот може да се најдат од самиот пациент: рани, плаки, пломби, раст без болка.

Понатамошни манифестации на болеста се влошуваат и може да се појават следните состојби:

 • остри болки;
 • нервозни чувства;
 • губење на тежината;
 • оток на местото;
 • замор;
 • болка при мокрење;
 • гноен празнење со непријатен мирис;
 • мало крварење од чиреви;
 • гадење и повраќање;
 • крв во урината;
 • зголемување на ингвиналните лимфни јазли;
 • се појавуваат метастази.

Со пролиферацијата на туморски клетки, кога ракот на пенисот со симптоми е отежнат и се движи кон други органи, постои ризик од неизбежна смрт, бидејќи целото тело станува затруено .

Дијагностика

На првата манифестација на болеста, итна потреба да се консултира со лекар за да се потврди таквата дијагноза како рак на пенисот, за да не се влоши симптомите.

Клиниката се подложува на основно испитување, а за да се направи конечна дијагноза, потребни се следните студии:

 • Ултразвучно испитување на оштетениот орган, како и абдоминалната празнина, со цел да се разбере состојбата на туморот, степенот на негово ширење и да се исклучат метастази;
 • крвен тест, урина - со оваа патологија ќе биде високо ниво на бели крвни клетки, црвени крвни клетки;
 • се зема биопсија - под микроскоп се испитува испуштањето од раната и се одредува природата на туморот;
 • се вршат цитолошки студии;
 • МНР

По целиот комплекс на процедури, се прави конечна дијагноза и се пропишува терапијата.

Третман

Третманот на ракот на пенисот во рана фаза се изведува со помош на конзервативни методи: лекови, масти, болки против болки, антимикробни агенси.

Но, ако туморот ја премине првата фаза, се пропишани хируршки интервенции:

 • cryodestruction;
 • ласерска терапија;
 • отстранување на туморот;
 • отстранување на ингвинални лимфни јазли;
 • ампутација на пенисот.

Хемотерапијата ќе се користи како додаток и консолидација на главниот третман.

Целосното закрепнување ќе зависи од следниве околности:

 • фаза на болеста;
 • состојбата на имуниот систем;
 • возрасни карактеристики;
 • присуство на истовремени болести од хронична природа.

По третманот на болеста, состојбата на ремисија може да трае од 3 до 7 години, но во повеќето случаи не повеќе од 5 години, а потоа болеста се враќа, поради што е важно да почне да дејствува при првите отстапувања од нормата.

Можни компликации

Сите малигни неоплазми даваат компликации ако не се детектираат во време и не се преземат мерки.

Се разликуваат следниве компликации:

 • тешка крварење - со ласерска терапија;
 • гнојни воспалителни процеси;
 • метастази, ако не се дијагностицира во време;
 • повторување на болеста;
 • импотенција ;
 • проблеми со мокрење.

Може да има голема губење на тежината, поради што постои силна слабост во целото тело, можна блокада на уринарните канали. По операцијата, можно е стеснување на уретрата, губење на чувствителноста на репродуктивниот орган.

Превенција на оваа болест е:

 • диета;
 • се прават тестови на време;
 • води здрав начин на живот;
 • исклучува никотин, алкохол, кафе;
 • да бидат заштитени;
 • следете ги правилата за хигиена.

Пациентот мора постојано да го следи неговиот лекарски лекар, а во состојба на ремисија, треба да се спроведува повторни студии двапати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на пенисот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , андролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 7 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 7 од 20)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Аскаријаза кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .