Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бенигна простатична хиперплазија: симптоми и третман

Бенигна хиперплазија на простатата - главните симптоми:

Бенигната хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се забележи дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и нема тенденција да се дегенерира во малигнен процес.

Оваа болест кај машката половина од популацијата е доста честа по 50 години. Почетниот тек на патологијата може да биде целосно асимптоматски. Како што болеста се влошува, симптомите ќе се појават, но од неспецифична природа. Затоа, само-лекувањето е силно обесхрабрено и треба да се консултирате со вашиот лекар за совет.

Одредувањето на BPH фаза се врши само со лабораториски и инструментални студии. Третманот е пропишан поединечно, може да биде конзервативен и радикален. Прогнозата е релативно поволна доколку навремено се иницираат терапевтски мерки.

Етиологија

Точните причини за BPH сеуште не се утврдени, но се претпоставува дека следните етиолошки фактори може да предизвикаат развој на патолошкиот процес:

 • промени поврзани со возраста во хормоналната рамнотежа - зголемено производство на тестостерон и дихидротестостерон;
 • промени поврзани со возраста во ендокриниот систем;
 • хронични инфективни болести на генитоуринарниот систем;
 • болести кои се сексуално преносливи во историјата;
 • нестабилност на сексуалниот живот - неправилни сексуални дејства, продолжена апстиненција, прејадување без последователна ејакулација.

Предвидните фактори за развој на бенигна хиперплазија на простатата од првиот степен се:

 • прекумерна тежина;
 • малнутриција, злоупотреба на алкохол и брза храна;
 • дијабетес мелитус ;
 • висок крвен притисок ;
 • генетска предиспозиција за оваа болест;
 • нерамнотежа на тестостерон и естроген;
 • неповолна еколошка состојба.

Покрај тоа, болеста од овој тип може да се развие во позадина на седентарен начин на живот, што доведува до стагнација на крв во карлицата, влошување на сексуалната функција и развој на придружните болести. Исто така, не го исклучува таквиот предизвикувачки фактор како продолжена хипотермија, повреди на ингвиналниот регион во историјата.

Поради фактот што специфичната етиолошка слика сè уште не е утврдена, не постојат специфични методи за превенција. Затоа, при првите симптоми веднаш треба да побарате медицинска помош.

Важно е да се разбере дека и покрај тоа што овој патолошки процес не е малигнен, во отсуство на навремен третман, болеста може да предизвика сериозни компликации, од кои некои може да бидат неповратни.

Класификација

Класификацијата на BPH вклучува поделба во фази или степени:

 • BPH фаза 1 или компензиран раст на фаза-ткиво е незначителен, симптомите речиси целосно се отсутни. Клиничкиот развој на оваа фаза трае од 1 до 3 години. Ако е можно да се дијагностицира болеста во овој момент, тогаш лек е можно со конзервативни методи.
 • Втора степен на BPH или субкомпензирана фаза - веќе постои значајна пролиферација на ткивото, што подразбира манифестација на соодветната клиничка слика. Клиничката слика на оваа форма на болеста може да трае до 8 години.
 • БХХ од третата фаза или дифузно-нодуларна форма - изразени знаци на патолошкиот процес, кој е предизвикан од силно стеснување на уретерот. Често, токму оваа форма на болеста може да предизвика хронична ренална инсуфициенција .

Конзервативните мерки можат да го елиминираат таков патолошки процес само во првата фаза. Во иднина комплетен лек е возможен само со хируршка интервенција.

Симптоматологија

Бенигна простатична хиперплазија

Првичниот развој на оваа патологија кај мажите е асимптоматски.

Како што патолошкиот процес се влошува, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • зголемена потреба за мокрење;
 • чувство на нецелосно движење на дебелото црево;
 • слаб прилив на урина (за да се испразни мочниот меур, пациентот мора да вложи напор);
 • одложено мокрење, непријатна сензација за празнење на мочниот меур;
 • лажен порив да се испразни;
 • пациентот не може да ја одржи урината подолго од две или три минути;
 • во текот на ноќта, потребата да се користи тоалетот многу почесто, дури и под услов пациентот да не пие многу течност пред тоа.

Ако третманот не започне во оваа фаза, се развиваат компликации, кои ќе се карактеризираат со следнава клиничка слика:

 • горење и болка при мокрење;
 • крв во урината и нечистотии од различна природа (слуз, снегулки);
 • инконтиненција, ноќна ензуреза ;
 • треска;
 • намалување на сексуалната желба, понекогаш целосно отсуство.

Висока температура на телото и горење за време на празнењето на мочниот меур се симптоми на фактот дека, во позадина на таква болест, веќе се развива воспалителен или инфективен процес, па затоа е неопходно веднаш да се побара медицинска помош.

Недостатокот на третман води до развој на бубрежна инсуфициенција, која брзо се претвора од акутна во хронична. Во овој случај, третманот треба да биде оперативен.

Дијагностика

Третманот на бенигна хиперплазија на простата се изведува само сеопфатно, но за да се утврди тактиката на терапевтските интервенции ќе биде потребна темелна дијагноза.

Дијагностичката програма се изведува во две фази.

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што утврдува:

 • како симптомите и природата на патолошкиот процес почнаа да се појавуваат одамна;
 • дали пациентот земал лекови за да ги отстрани симптомите;
 • дали има хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • дали биле пренесени претходни рак;
 • фамилијарна историја, бидејќи генетската предиспозиција не е исклучена.

Покрај тоа, се спроведуваат следните лабораториски и инструментални методи за истражување:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • ако постои сомневање за онкологија, тогаш тест за тумор маркери;
 • трансректален ултразвучен преглед;
 • uroflowmetry;
 • Х-зраци испитување на урогениталниот систем.
Урофлометрија

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да направи конечна дијагноза, да пропише ефикасен третман и да предложи развој на компликации.

Третман

Потребно е само лекување на бенигна простатична хиперплазија на простатата, овој пристап не само што ќе ја елиминира болеста, туку и ќе го спречи развојот на компликации. Треба да се напомене дека третманот на BPH Grade 2 е возможен без операција.

Тактиката на лекување зависи целосно од степенот до кој болеста продолжува. Во почетната фаза, се користат конзервативни мерки: лекови, физиотерапевтски процедури, диета и општи препораки.

Овие лекови за третман на BPH се пропишани како:

 • алфа блокатори;
 • антиспазмодии, лекови против болки;
 • антиинфламаторно;
 • ако постои секундарна инфекција, тогаш антибиотици;
 • хормонски препарати - тие се користат во екстремни случаи и тие се препишуваат само од лекар.

Ако, во позадина на патолошкиот процес, постои акутна уринарна ретенција (АУР), тогаш уретрата се катетеризира во болничко опкружување. Хоспитализирање на пациентот не е неопходно.

Хируршкиот третман е исклучително редок. Во овој случај се врши трансуретрална ресекција на простатата. Сепак, овој метод на третман е доста трауматичен, па затоа се користи многу ретко.

Трансуретрална ресекција на простатата

Исто така, за третманот на оваа патологија може да се користат и други оперативни, но помалку трауматски методи на лекување:

 • стентирање;
 • cryodestruction;
 • користење на ултразвук или ласер;
 • со помош на вештачка емболизација.

Горенаведените методи на третман на BPH се користат кога терапијата со лекови не даде соодветен резултат, но нема потреба од трансуретрална ресекција.

Третманот со народни лекови не е исклучен, туку само во договор со лекарот што посетува. Треба да се сфати дека таквите алатки го ублажуваат воспалението и отокот, но не ја елиминираат болеста во коренот. Инаку, повторувањето не е исклучено.

Можни компликации

Во отсуство на навремено лекување, развиваат компликации на BPH:

За да се спречи развојот на такви компликации може, ако започнете со третман на оваа болест навремено.

Превенција

Поради фактот што не постои специфична етиолошка причина за таков патолошки процес, нема посебни превентивни препораки.

Во овој случај, препорачливо е да се следат општите правила:

 • елиминирање на злоупотребата на алкохолни пијалоци;
 • јаде право - исхраната треба да биде балансирана и навремена;
 • елиминира хипотермија;
 • за да се спречат заразни и сексуално преносливи болести;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Во присуство на болести на урогениталниот систем во историјата, треба систематски да се подложите на медицински преглед за да ја дијагностицирате болеста навремено. Само-лекувањето е исклучено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бенигна хиперплазија на простатата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: уролог , хирург , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дизурија (појавување симптоми: 9 од 18)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на болестите на урогениталниот систем, недоволната исхранетост и недоволната внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 8 од 18)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 8 од 18)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Циститис (појавување симптоми: 6 од 18)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни кај жени на возраст од 16 до 65 години, може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај луѓе на возраст од 40 години и постари.

...
Гонореа кај мажи (појавување симптоми: 6 од 18)

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .