Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уретрална стриктура: симптоми и третман

Уретрална стриктура - главни симптоми:

Уретралната стриктура е патологија на уретрата која се јавува кај луѓето со заболувања на урогениталниот систем, кои страдаат од простатитис или аденома на простатата. Стриктурата на уретрата се наоѓа по целата уретрата и се манифестира со патолошко стеснување на нејзиниот внатрешен лумен.

Оваа болест е втора по фреквенција по појава на бенигна хиперплазија (аденома на простатата). Исто така е честа појава кај еден од 100.000 мажи да ги повреди или скрши карличните коски, поради што самиот орган е оштетен.

Медицински манипулации, на пример, катетеризација (катетерот долго време е во органот), уретроскопија, воведување на специфични лекови во уретрата, исто така, предизвикуваат траума. Лихенска склероза - болест на човечката кожа, исто така е фактор во развојот на таквата патолошка состојба.

Стриктурата на уретрата, чија дијагноза е сложена, се јавува кај машките со фреквенција од 1-2%, кај женката, поретко - до 0,5%. Фреквенцијата на стриктура кај мажите е оправдана со посложена физиолошка структура на уретрата и со мала штета.

Етиологија

Причините за стриктура на уретрата се различни, тие обично се делат на:

 • јатрогени;
 • посттрауматски;
 • воспалителни.

Јатрогените стриктури се предизвикани од невнимателното однесување на хируршките процедури, како што се:

 • уретроскопија;
 • цистоскопија;
 • фалопростетика;
 • bougienage;
 • катетеризација;
 • радикална простатектомија;
 • брахитерапија;
 • отстранување на туѓо тело.

Стриктура на уретрата кај жените може да се појави после повреди од породување, ампутација на грлото на матката и после вагинална хистеректомија.

Посттрауматското стриктурање на уретрата кај мажите обично се појавува по повреда на перинеумот, продорно оштетување на уретрата, хемиско или термичко оштетување на уретрата. Не-хируршки третман е исклучително редок.

Инфламаторната природа на болеста започнува да се развива поради:

Патогенезата на патологијата има неколку фази:

 • оштетен урото;
 • развие уринарен проток;
 • се гради секундарна инфекција;
 • развие лузна-склеротични процеси.

Вродени абнормалности ретко се забележани - во 2% од случаите - поради стеснување на предниот вентил на уретрата.

Уретрална стриктура

Класификација

Болеста се класифицира како:

 • вродени;
 • стекнати.

Врз основа на патоморфоза, класификацијата ги разгледува три струи на уретралната стриктура:

 • основно;
 • повторливи;
 • комплицирано

Во зависност од локацијата постојат:

 • стриктура во предниот дел;
 • стриктура во задниот дел (мембранозен и простатичен стриктура).

Во зависност од големината, стриктурите се:

 • краток (до 2 см);
 • долго (повеќе од 2 см).

Во зависност од големината на оштетувањето на телото, постојат:

 • облитерација - комплетна блокада на канал;
 • Супертална стриктура - блокада на канал за 2/3;
 • целосна стриктура - речиси целосно стеснување на уретрата.

Исто така, издвојува делумни или целосни промени во структурата на уретрата.

6 видови на уретрална контракција

Симптоматологија

Оваа болест има различни симптоми:

 • забележително слабеење на потокот за време на мокрењето;
 • намалено количество на урина ослободена при мокрење;
 • постојано чувство на полнота во мочниот меур;
 • појава на карактеристично празнење;
 • прскање спреј за урината;
 • истекување на урина;
 • болка во карличниот регион - посттрауматска стриктура;
 • крв во урина или сперма;
 • болка при мокрење.

По 40-годишна возраст, развојот на такви компликации како што е аденомот на простатата е можен.

Постојат случаи кога е невозможно да се уринира, а дизурија се развива. Екскрецијата на урина со помош на катетер е ризичен настан, бидејќи е можно да се оштети уретрата, што придонесува за комплицираниот тек на патологијата.

Дијагностика

Дијагнозата вклучува лекар кој ги добива следните информации:

 • факт на присуство на патологија;
 • можна причина за развој на стриктура;
 • локализација и должина на стриктура;
 • состојба на рабовите и мукозната мембрана на болеста;
 • степенот на оштетено снабдување со крв до местото на стеснување на луменот;
 • присуство на компликации.

Со цел да се дијагностицира болеста на вистински начин и наскоро да започне третманот, специјалистот треба:

 • да се испита уретрата на пациентот;
 • собирање жалби на пациентот;
 • да ја испита медицинската историја на пациентот.

Исто така, пропишува поминување на неколку дополнителни студии потребни за да се утврди точна дијагноза:

 • уринализа;
 • испитување на тестови за присуство на инфекции на репродуктивниот систем;
 • урина бакспоев;
 • uroflowmetry;
 • цистометрија;
 • профилометрија;
 • уродинамична студија;
 • ултразвучна дијагностика;
 • уретрографија;
 • антероградна и мултиспирална цистоуретрографија;
 • уретроскопија;
 • цистоскопија.

По добивањето на потребните информации, лекарот мора правилно да ја утврди дијагнозата и да пропише соодветен третман.

Дијагноза на стриктура на уретрата

Третман

Постојат неколку методи на третман за да се постигнат најефективните резултати.

Во повеќето случаи, ако се дијагностицира уретрална стриктура, операцијата може да се изврши на следниов начин:

 • bougienage (кај мажи);
 • внатрешна уретротомија;
 • поставување на уретрален стент;
 • пластична хирургија.

Bougienage е еден од најчестите методи. Третманот на овој начин е истегнување или дури и прекин на каналот во уретрата со помош на буги (метална шипка со различни дијаметри со мазна површина). Овој метод е сомнителен кога стриктурата на уретрата е целосно излечена, бидејќи не го обновува снабдувањето со крв во зоната на стеснување, туку само се протега. Честопати се појавуваат сериозни повторувања на стриктурата по ваквиот третман.

Внатрешна уретротомија е дисекција на стесниот дел од уретрата. Појавата на повторување на болеста со овој метод е малку поретко отколку кај бујаназите, меѓутоа, внатрешната уретротомија, исто така, има неколку недостатоци. Болбарната уретрална стриктура долга до 5 мм може да се излечи на овој начин, а во присуство на потешка форма, не се препорачува употребата на методот опишан погоре.

Инсталацијата на уретралниот стент може да има непријатни последици - поместување на пролетта што ја одржува уретрата во малку проширена состојба, што може да предизвика значителни компликации.

Денес, третманот на уретрална стриктура долг повеќе од 1 см е возможен со помош на пластична хирургија: засегнатата уретрата се заменува со здраво ткиво. Ефективноста на таквата операција е над 85%. На овој начин, можно е да се излечи лице чија патологија е присутна по целата должина на органот. Во моментов, пластичната уретрална стриктура е најефикасна од сите можни методи на лекување.

Покрај главниот курс на терапија, лекарот може да пропише еден од рецептите на традиционалната медицина:

 • лушпа на црна рибизла;
 • инфузија од билен чај;
 • лушпа на ливчиња, ленено семе, calendula, виолетова и љубов;
 • лушпа на cornflowers, зимзелени лисја, коприви, билки Potentilla.

Третманот на уретралната стриктура со народни лекови нема да му помогне на пациентот целосно да се ослободи од патолошката состојба, сепак, стеснувањето на уретралниот канал може да се забави.

Превенција

Превенцијата на стриктура на уретрата ги вклучува следните мерки:

 • навремен третман на уретритис;
 • исклучување на повреда;
 • уредни ендоретрални процедури.

По третманот, пациентите треба да се набљудуваат кај урологот, да се следи природата на мокрењето, за да се спречи повторување на патолошкиот процес.

Покрај тоа, многу е важно брзо да се лекуваат сите заразни болести на урогениталниот систем, вклучувајќи и сексуално преносливи болести. Исто така, треба да ја исклучите хипотермијата, да го контролирате количеството консумирано алкохол и да престанете со пушењето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стриктура на уретрата и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , андролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 4 од 11)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Гонореа кај мажи (појавување симптоми: 4 од 11)

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...
Везикулитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...
Кламидија (појавување на симптоми: 3 од 11)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Гонореја (појавување симптоми: 3 од 11)

Гонореја е заразна венерична болест која се карактеризира со лезии на мукозните мембрани на урогениталните органи, мукозните мембрани на устата, очите и ректумот. Оваа болест влијае на машката и женската популација, па симптомите на гонореа за секој од нив се различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .