Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Билни папули: симптоми и третман

Билни папули се главните симптоми:

 • Папули на главата на пенисот
 • Папули на кожичката на пенисот

Бисерни папули - се повеќекратни, но мали транспарентни или белузлави неоплазми, локализирани главно на главата на пенисот. Тие се бенигни по природа, но можат да предизвикаат сериозна психолошка и козметичка непријатност.

Точните причини за развој на таква болест се моментно непознати. Сепак, лекарите имаат неколку теории за нивното потекло, на пример, пролиферација на пенисниот епител или дисфункција на лојните жлезди.

Таквите формации формирани на кожичката на човекот не предизвикуваат појава на болка или други непријатни чувства. Сепак, постојат неколку клинички знаци кои треба да бидат поттик за барање квалификувана медицинска помош.

Конечната дијагноза се врши врз основа на физичкиот преглед на пенисот. За диференцијална дијагноза се потребни дополнителни лабораториски и инструментални студии.

За третман на бисерни папули, честопати не е неопходно, но ако пациентот сака, нивната ексцизија се изведува со минимално инвазивни хируршки техники.

Етиологија

Точните причини зошто папулите на мајката на бисер се формираат кај мажите остануваат непознати денес. Сепак, експертите од областа на урологијата веруваат дека како предиспонирачки фактори може да се:

 • пролиферацијата на пенилното ткиво, што е резултат на клеточната пролиферација;
 • дефект на лојните жлезди;
 • блокада или отекување на порите на опишаниот орган;
 • зголемени нивоа на тестостерон;
 • пубертетот кај адолесцентите.

Вреди да се напомене дека појавата на такви формации не е поврзана со недоволна лична хигиена или промискуитетна секс. Исклучително е редок појава кај такви изрази кај мажите кои биле подложени на "обрежување".

Од 10 до 40% од машките претставници имаат дијагноза на папули од мајката на бисер на пенисот. Во овој случај, повеќето мажи страдаат од таква повреда. Кај лица на возраст од 15 до 20 години, зачестеноста на појавата е во просек 20%, а од 20 до 30 години - само 10%.

Симптоматологија

Настрешните бисерни папули во периодот на нивното формирање се карактеризираат со комплетен недостаток на симптоми. Дури и по завршувањето на образованието, кога се притиснати, болката, чешањето или палењето не се појавуваат.

Во 80% од случаите, тие се локализирани само на главата или на кожата. Ова покажува дека тие ретко се појавуваат на пенисот по целата должина.

Таквите израстоци во изглед личат на мали акни, додека тие имаат иста големина и тесни едни на други, а со тоа формираат ѓердан. Покрај тоа, папулите од мајката на бисер ги имаат следните карактеристики:

 • боја - месо, белузлаво или светло-кафеава;
 • бројот - поединечно за секој маж (минималниот број може да биде 5-6 парчиња, а максимум - неколку десетици, многу ретко се појавува единица);
 • големини - може да варира од 1-2 милиметри до 5-6 милиметри;
 • мазна и сјајна површина;
 • мека текстура;
 • ослободување на бела течност - таков знак се изразува во изолирани случаи.
Бисерни папули

Како и секоја друга бенигна формација, таквите папули можат да почнат да крварат, болат или чешаат само во случаи на нивната драматизација. Покрај тоа, алармантните симптоми се:

 • остра промена во сенката на тумори;
 • зголемување на растот;
 • хаотична локација на пенисот;
 • изгледот на голема количина течност или празнење со различна конзистентност;
 • непријатност во областа на нодули.

Ако се појави еден или повеќе од овие симптоми, мажите треба да се консултираат со уролог што е можно поскоро.

Дијагностика

Воспоставувањето на точна дијагноза често не предизвикува проблеми, бидејќи таквите папули имаат неколку одлики. Меѓутоа, за диференцијалната дијагноза може да се бара спроведување на следните дијагностички мерки:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • внимателно испитување и палпација на проблематичната област;
 • Детално истражување на пациентот - за лекарот да добие информации за целосната клиничка слика и за сериозноста на симптомите кога тие се присутни;
 • дерматоскопија - постапка на дисекција на папулите со користење на специјален уред кој исто така ја зголемува сликата многу пати (за бисериски израстоци постои еден сад, кој има форма на точка или запирка);
 • општ клинички и биохемиски тест за крв - да се исклучат СПБ;
 • ПЦР тестови за хуман папиломавирус ;
 • биопсија на нодули за следен хистолошки преглед (за време на микроскопски преглед, крвните садови и пролиферацијата на фибробластите со ѕвезда форма се откриени).

Таквите неоплазми треба да се диференцираат од такви манифестации како

Третман

Во големо мнозинство случаи, отстранувањето на бисерните папули не се врши според сведочењето на лекарот, туку на барање на самиот пациент. Ова се должи на фактот што мажите носат естетски и психолошки непријатности.

За да се ослободите од таквите изрази се применуваат:

 • Ласерска коагулација со јаглерод диоксид - зракот продира длабоко во кожата и ја загрева папулата, што го прави исчезнат. Во исто време, здравите површини на кожата остануваат непроменети. Овој метод на третман нема контраиндикации.
 • Електрокоагулација - каутеризација на израстоци со помош на електрична струја. Овој метод на елиминација е ефикасен, но е болен, затоа е потребна употреба на лекови против болки. Постоперативниот период е краток и вклучува грижа на главата на пенисот;
 • Криотерапија - во такви случаи, се случува замрзнување на папулите со течен азот, по што тие сами исчезнуваат. Постапката е целосно безболна, пациентите можат да се чувствуваат само ладно и вкочанетост.
 • Редовен скалпел - ретко се користи.
 • Козметичка хирургија.

За спречување на развојот на компликации од такви хируршки процедури, се препорачува да се земе Фурамаг.

Треба да се напомене дека третманот е ограничен само со горенаведените методи - денес не постојат специјални лекови за да се ослободат од ваквите изрази. Папулите дома со помош на народни лекови се забранети да се елиминираат, бидејќи може да предизвикаат изгореници на кожата и придружните компликации:

 • супурација;
 • крварење;
 • формирање на лузна.

Превенција и прогноза

Бидејќи провокатори на фактот дека бисерни папули се формираат на главата или на кожата на пенисот остануваат непознати, нема конкретни превентивни мерки.

Единственото нешто што се препорачува за машки претставници од било која возраст е редовна посета на урологот.

Што се однесува до прогнозата, тоа е поволно. Ваквите формации не доведуваат до развој на компликации дури и во отсуство на терапија, а исто така имаат бениген тек, а некои експерти сметаат дека тоа е варијанта на физиолошката норма. Ако се појават бисери папули, само пациентот одлучува да се ослободи од нив или не. Медицинската индикација за ексцизија е само појава на алармантни симптоми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бисерни папули и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .