Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетес кај мажи: симптоми и третман

Дијабетес кај мажи - главните симптоми:

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

Причина неуспеси може да биде голем број на провокатори, кои обично се поделени во патолошки и физиолошки. Често виновниците се вишок телесна тежина, хронични заболувања на црниот дроб и гастроинтестинални органи, зависност од лоши навики.

Симптоматската слика ќе зависи од текот на болеста, но во секој случај, игнорирањето на клиничките знаци е полн со развој на голем број на компликации.

Процесот на поставување на точна дијагноза се базира на резултатите од лабораториските тестови. Како дополнителни техники се изведуваат инструментални процедури и манипулации на примарната дијагноза што ја врши клиничарот.

Третманот на дијабетес кај мажи се врши само со конзервативни методи, кои се базираат не само на земање лекови, туку и вклучување на поштедна диета.

Етиологија

Дијабетесот е нарушување на производството на инсулин или недостаток на чувствителност на човечкото тело на овој хормон. Шеќерот не може да се трансформира во гликоза, поради што се акумулира во големи количини во крвта. Кај мажите, стапката на шеќер варира од 3,3 до 3,5 mmol / l. Со цел точно да се одредат индикаторите, неопходно е правилно да се изврши испитување на крвта - секогаш на празен стомак и само во утринските часови.

Многу негативни фактори можат да влијаат врз развојот на дијабетес. Најчестите причини за дијабетес кај мажите:

 • автоимуно уништување на клетките на панкреасот - човечкиот имунолошки систем ги напаѓа сопствените ткива, бидејќи ги перцепира како странски;
 • генетската предиспозиција е еден од главните фактори;
 • воспалително или онколошко оштетување на панкреасот и недостаток на навремена терапија;
 • присуството на дебелина кај човек од било кој степен;
 • лоша исхрана - долго одбивање да се јаде, проследено со прејадување;
 • заболување на црниот дроб;
 • недостаток на физичка активност;
 • инфекција во дигестивниот тракт;
 • постојан емоционален замор или продолжен стрес ;
 • Погрешен ден режим, особено недостаток на спиење;
 • претходно претрпеле тешки вирусни заболувања, како што се рубеола , пченка , грип или хепатитис ;
 • предозирање со одредени лекови;
 • трајна злоупотреба на лоши навики, особено на пиење алкохолни пијалоци;
 • прекумерна предиспозиција за слатки или слатки;
 • хипертензија ;
 • покачени нивоа на "лош" холестерол.

Дијабетесот може да се развие како резултат на процесот на банално стареење на човечкото тело. Вреди да се напомене дека во некои случаи не е можно да се открие етиолошкиот фактор.

Класификација

Во зависност од присуството на врска со други патологии, специјалистите од областа на ендокринологијата ги разликуваат следните форми на дијабетес:

 • секундарни или симптоматски - се развива против позадината на болестите на органите на ендокриниот систем (тироидната жлезда, надбубрежните жлезди, хипофизата и панкреасот):
 • основно или точно.

Вистински дијабетес кај мажите е:

 • тип 1 инсулин-зависен - ако инсулинот воопшто не е произведен во организмот или секрецијата на хормоните се јавува во недоволни количини;
 • инсулин-резистентен тип 2 - постои доволна или зголемена концентрација на инсулин, но ткивата е нечувствителна на него.

По тежина, постојат неколку опции за текот на дијабетес:

 • лесно;
 • умерена;
 • тешки

Врз основа на компензација на нарушувања на метаболизмот на јаглени хидрати, постојат три форми на дијабетес:

 • компензирани;
 • субкомпенсиран;
 • декомпензирана.

Симптоматологија

Симптомите на дијабетес кај мажите ќе се разликуваат малку во зависност од формата на патологијата. Во рана фаза на прогресија на болеста, клиничките манифестации се идентични.

Првите знаци на дијабетес:

 • остра промена во телесната тежина, и во помали и на голем начин;
 • постојана глад, дури и со зголемен апетит;
 • зголемена потреба за мокрење, особено ноќе;
 • постојана жед;
 • нарушување на спиењето и поспаност;
 • замор и слабост;
 • тежок чешање во областа на препоните;
 • зголемено потење;
 • намалена визуелна острина;
 • машка неплодност

Ова се главните знаци на дијабетес кај мажи по 30 години, меѓутоа, во други возрасни категории, симптомите нема да бидат радикално различни.

Клинички манифестации на инсулин-зависен дијабетес тип 1 кај мажи:

 • зголемување на количината на течност што ја пиете;
 • зголемување на дневните количини на излачване на урина;
 • сувост во устата;
 • ќелавост ;
 • воспаление на кожичката;
 • намалување на работниот капацитет;
 • флуктуации во тонус на крв;
 • заматен слика пред моите очи;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • продолжено лекување на рани или абразии;
 • недостаток на привлечност кон спротивниот пол;
 • постојано чешање, особено во препоните и анусот;
 • зголемување на телесната тежина;
 • намален апетит;
 • нарушување на спиењето.

Дијабетес тип 2 кај мажите предизвикува:

 • сува кожа;
 • остар ќелавост;
 • ингестија до 5 литри течност дневно - норма е 2 литри вода дневно;
 • голема жед;
 • прекумерно потење;
 • зголемен замор и слабост;
 • губење на тежината;
 • скока крвен притисок;
 • намалување на работниот капацитет;
 • воспаление на кожичката;
 • зголемен апетит;
 • поспаност;
 • честа потреба да се испразни мочниот меур;
 • подложноста на чести воспалителни или габични заболувања;
 • репродуктивни нарушувања;
 • намалена визуелна острина;
 • депресија и апатија ;
 • висцерална дебелина;
 • чешање на кожата;
 • чести промени во расположението.

Ако има симптоми на дијабетес кај мажи по 50 години, како и во друга возраст, вреди да се побара квалификувана помош што е можно поскоро.

Првите симптоми на дијабетес кај мажите

Дијагностика

Како се манифестира дијабетесот, како да се дијагностицира и што е најефективната тераписка тактика, знае ендокринологот. Процесот на утврдување на точната дијагноза бара интегриран пристап, но мора да започне со такви мерки:

 • запознавање со историјата на болеста на блиските роднини - да го потврди или побие фактот на генетска предиспозиција;
 • проучување на клиничката историја - за да се утврди патолошкиот фактор кој предизвика;
 • собирање и анализа на животната историја - да се идентификува влијанието на физиолошките фактори кои се појавија симптомите на дијабетес кај мажи по 40 или друга возрасна група;
 • темелно физичко испитување;
 • мерење на крвниот притисок;
 • Детално истражување на пациентот - за изработка на комплетна симптоматска слика.

Стапката на шеќер во крвта и сите отстапувања од него се наоѓаат по следните лабораториски тестови:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови;
 • орален тест за толеранција на гликоза;
 • одредување на холестерол, хемоглобин, ацетон и гликоза во крвта.

Помошни дијагностички мерки за да се идентификуваат компликациите на дијабетесот кај мажите се следните инструментални процедури:

 • бубрежна ултрасонографија;
 • реоенцефалографија;
 • дуплекс скенирање на садовите на долните екстремитети;
 • реовазографија;
 • ЕЕГ;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Ревазаграфија на садови за раце и нозе

Третман

Третманот на болеста се изведува само со конзервативни методи, вклучувајќи:

 • доживотна инсулинска терапија за замена - индицирана за тип 1 дијабетес мелитус ;
 • усогласеност со поштеда диета - неопходно е комплетно да се исклучат од менито едноставни јаглени хидрати, шеќери и масти (и животинско и растително потекло);
 • редовно вежбање - треба да биде најмалку 3 пати неделно за да играат спорт околу еден час;
 • употребата на лекови за намалување на гликозата - лекови за сулфонилуреа, бигваниди, меглитиниди, тиазолидиндиони и инхибитори на алфа-глукозидаза, препорачливо е да се пие на пациенти дијагностицирани со тип 2 дијабетес .

Не постојат други начини за лекување на дијабетес кај мажите.

Можни компликации

Ако знаците на дијабетес кај мажи по 50 (како и во било која друга возраст) се игнорираат, а третманот е целосно отсутен, ова е полн со опасни по живот последици.

Компликации на дијабетес:

Превенција и прогноза

Специфичната превенција на дијабетес кај мажите во моментов не е развиена, туку за да се намали веројатноста за развој на болеста (така што нивото на шеќер во крвта не се менува), треба да се следат неколку едноставни правила:

 • води умерено активен животен стил;
 • одбиваат никотин и алкохол;
 • јаде право и избалансиран;
 • земете ги само оние лекови кои вашиот лекар ги пропишува;
 • контролна тежина;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • идентификуваат и целосно ги третираат ендокрините патологии во почетната фаза;
 • редовно ги посетува сите лекари - за превентивен медицински преглед;
 • повремено даруваат крв за анализа, со што ќе се утврди стапката на шеќер или отстапувања од неа.

Обезбедена со сложена терапија и совесно почитување на превентивните мерки, можно е да се постигне поволна прогноза со одржување на нормална благосостојба за многу години. Вреди да се запамети дека последица на дијабетес кај мажите како резултат на компликации на болеста може да биде фатална.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетес кај мажи и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 12 од 20)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 12 од 20)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Кетоацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, кој без адекватен и навремен третман може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Дијабетес мелитус тип 1 (појавување симптоми: 7 од 20)

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

...
Тип 2 дијабетес мелитус (појавување симптоми: 7 од 20)

Дијабетес тип 2 е најчестата форма на болеста, која се дијагностицира кај повеќе од 90% од вкупниот број на дијабетичари. За разлика од тип 1 дијабетес, оваа патологија доведува до инсулинска резистенција. Ова значи дека човечките клетки се имуни на овој хормон.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .