Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уретритис кај мажи: симптоми и третман

Уретритис кај мажи - главните симптоми:

Уретритисот кај човек (воспаление на урогениталниот канал) е патолошки процес во урогениталниот систем. Најчесто се јавува на мукозната мембрана на уретрата или урогениталниот канал. Неспецифичниот уретритис кај мажите често може да биде комплициран од циститис, што резултира со потреба од сеопфатен третман.

Треба да се забележи дека уретритисот кај мажите и кај жените се јавува со иста фреквенција, но првите симптоми не се толку изразени, а третманот кон лекарот не е секогаш навремен. Клиничката слика е прилично неспецифична, па затоа е невозможно самостојно да се споредат симптомите и третманот - таквите дејства може да предизвикаат значителни компликации.

Дијагнозата лежи во физичкиот преглед и во текот на лабораториските и инструменталните дијагностички постапки. Како да се третира уретритисот кај мажите, докторот може да утврди само откако ќе ги проучи резултатите од тестовите и ќе направи точна дијагноза.

Доколку надлежниот третман на уретритис ќе се започне навремено, прогнозата е поволна - може да се избегнат компликации. Во спротивен случај, веројатноста за развој на неповратни патолошки процеси, вклучувајќи и неплодност , е висока.

Етиологија

Бактерискиот уретритис често се дијагностицира кај мажи, но треба да се забележи дека дури и неинфективната форма лесно може да стане заразна.

Причините за уретритис кај мажите се внатрешни и надворешни. Првиот треба да вклучува патолошки процеси во урогениталниот систем. Втората група ги вклучува причините за појава на заразен процес, кој не е предизвикан од постојните болести.

Во повеќето случаи, болеста е предизвикана од сексуално преносливи инфекции. Меѓутоа, не се исклучува провоцирање на болеста од други патогени организми:

Уретритисот кај мажите може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • сексуално преносливи болести;
 • заразни процеси;
 • патолошки процеси во урогениталниот систем;
 • траума на уретрата;
 • метеж во карлицата;
 • алергиски реакции;
 • продолжена хипотермија;
 • слаба исхрана;
 • иритација на уретрата со хемикалии кои можат да бидат вклучени во козметиката, производи за нега на тело, кондоми.

Постојат неколку предиспонирачки фактори за развој на уретритис кај мажите:

 • недостаток на лична хигиена;
 • употребата на слабоквалитетно, непознато потекло на козметички средства за интимна хигиена;
 • промискуитет;
 • честа хипотермија, недостаток на топло платно во студената сезона;
 • присуство на хронични заболувања на генитоуринарниот систем.

Без оглед на тоа кои симптоми на уретритис кај мажите се случуваат во одредена клиничка слика, само докторот може да ја утврди причината за воспалителниот процес. Не е препорачливо самостојно да го спроведувате лекувањето само со народни лекови или со земање какви било апчиња. Дури и во отсуство на симптоми, невозможно е да бидете сигурни дека болеста е излечена.

Класификација

Според етиолошкиот фактор, постојат две групи на уретритис:

 • заразен;
 • не-инфективни.

Во секоја група, неколку подвидови. Заразни машки уретритис ги има следните форми:

 • вирусен уретритис;
 • гонореја;
 • Трихомонас уретритис кај мажи;
 • микоплазма;
 • хламидијален уретритис кај мажи;
 • микотичен;
 • уреоплазма;
 • туберкулоза;
 • мешан тип.

Неинфективен уретритис ги содржи следните подтипови:

 • трауматски;
 • алергичен;
 • конгестивен - предизвикан од венска конгестија во карлицата.

Според текот на воспалителниот процес, се користи следната класификација:

 • акутен уретрит кај мажи;
 • субакутен;
 • хроничен уретритис кај мажи.

На почетокот на развојот на воспалителна болест емитуваат:

 • примарен уретритис;
 • средно.

Користи и класификација на сериозноста на болката:

 • висок степен на болка ;
 • умерена;
 • слабо активен.

Според специфичноста на развојот на воспалителниот процес, се разликуваат следниве подвидови:

 • неспецифичен уретрит кај мажи - патогени микроорганизми кои се присутни кај здраво лице;
 • специфични - СПИ патогени.

Кај мажите, уретритисот најчесто е предизвикан од гонокок или кламидија.

Самиот патолошки процес, без оглед на формата, поминува низ неколку фази на развој:

 1. Првиот е период на инкубација од неколку дена до две недели.
 2. Вториот е период на изразена клиничка слика.
 3. Третиот - обновување или транзиција од акутна до хронична. Како и во првиот и во вториот случај, симптомите може да бидат благи или целосно отсутни.

Во текот на клиничката слика условно се состои од следните фази:

 1. Влошување - изразени симптоми.
 2. Ремисија - постои воспалителен процес, но клиничката слика е едвај забележлива или целосно отсутна.
 3. Нестабилна ремисија - симптомите може да се влошат за кратко време.

Знаците на уретритис ќе зависат од формата на болеста кај човекот.

Симптоматологија

Уретритис кај мажи

Севкупната клиничка слика ќе биде дополнета со специфични симптоми во зависност од формата на болеста. Секогаш се забележуваат општи знаци, само природата на испуштањето се менува.

Симптоми на уретритис кај мажи:

 • абдоминална болка - може да биде остар, болен, влечен карактер;
 • зголемена потреба за уринирање без олеснување;
 • чешање и горење во регионот на надворешните генитални органи;
 • горење и болка при мокрење;
 • црвенило и оток на надворешното отворање на уретрата;
 • исцедок од уретрата, чија природа ќе зависи од етиолошкиот фактор;
 • матна урина, понекогаш измешана со крв.

КАНДИДСКИОТ УРЕТРИТ кај мажите се карактеризира со секрети на бела боја на консистенцијата на виорот со киселост. Кај болести кои се предизвикани од СПИ, исфрлањето може да биде жолто, сиво, зелено и со остар, непријатен мирис.

Точна дијагноза и, следствено, пропишува правилен третман на уретритис кај мажите поради замаглената клиничка слика може да биде само лекар. Не се препорачува да се само-лекува дома.

Дијагностика

Се спроведува физички преглед на пациентот, при што лекарот:

 • да дознаете целосна клиничка слика;
 • собира анамнеза;
 • појаснува начинот на живеење на пациентот, вклучувајќи ја и интимната страна на ова прашање.

Спроведете ги следните дијагностички постапки:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • анализа на урина според Нечипоренко или Зимницкий;
 • бактериолошко испитување на уретрална размаска со боење на грам;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • антибиограм;
 • ензимска имуноанализа;
 • тест за СПБ;
 • анализа на алергиски маркери.

Детален дијагностички курс ви овозможува прецизно да ја одредите природата на воспалителниот процес и да дознаете кои антибиотици за уретритис кај мажите ќе бидат ефикасни во одреден случај.

Третман

Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа, обично терапијата се изведува на амбулантска основа со конзервативни методи.

Режимите за третман на лекови може да ги вклучуваат следните лекови за третман на уретритис кај мажи:

 • антибиотици - режимот на лекување е потпишан од лекар, мора строго да се следи;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • маст за ублажување на воспаление и чешање;
 • антивирусна;
 • антихистаминици;
 • диуретик;
 • лекови против болки;
 • витамини и минерални комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • пробиотици.

Во хронични и тешки форми на акутна форма на болеста, лекарот може да препише физиотерапевтски постапки:

 • магнетна терапија;
 • електрофореза;
 • UHF;
 • ласерска терапија.

Без оглед на која тактика на третман на уретритисот кај мажите е избрана, лековите и времетраењето на физиотерапевтските процедури се избираат само од лекарот што посетува.

Постојат неколку општи препораки за време на траењето на терапијата:

 • недостаток на секс;
 • алкохолно исклучување;
 • превенција на претерано ладење.

Третманот со народни лекови е можен, но целесообразноста на таквиот пристап ја одредува само лекарот што посетува. Некои популарни рецепти и лекови може да се користат како додаток на главниот тек на терапијата.

Доколку третманот е точен и започнат навреме, а пациентот е во согласност со сите препораки на лекарот, може да се избегнат компликации - целосно се обновува.

Превенција

Превенцијата на уретритис кај мажите ги вклучува следните ставки:

 1. Внимателна интимна хигиена.
 2. Употреба на бариерни контрацептиви.
 3. Навремен третман на сите заразни болести.
 4. Урамнотежена исхрана насочена кон зајакнување на имунолошкиот систем.

Систематски треба да се превземете превентивни физички прегледи кај лекарите, а не само да се лекувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уретритис кај мажите и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериурија (појавување симптоми: 7 од 11)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 6 од 11)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Циститис (појавување симптоми: 5 од 11)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни кај жени на возраст од 16 до 65 години, може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај луѓе на возраст од 40 години и постари.

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 5 од 11)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 5 од 11)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .