Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гонореја кај мажи: симптоми и третман

Гонореја кај мажите - главните симптоми:

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

Провокатор кај гонореја кај мажјакот е гонокок, кој главно е сексуално пренослив. Сепак, постојат неколку други механизми на инфекција.

Симптомите на гонореа кај мажите се специфични, најкарактеристични белузлави исфрлања од уретрата. Клиничката слика вклучува честа потреба да се испразни мочниот меур, предизвикувајќи болка, грчеви и непријатност.

Основата на дијагнозата е резултатите од лабораториските студии. Дијагностиката мора да вклучи физички преглед на машките генитални органи и неколку инструментални процедури.

Третманот на патологијата се изведува со употреба на конзервативни методи - пациентот е пропишан лекови за орална администрација. Важно е да се запамети дека и двата сексуални партнери мора да добијат терапија.

Етиологија

Возбудливиот агенс на гонореа кај мажите е специфичен микроорганизам, гонокок. Најчесто, бактеријата живее и се множи на мембраната на уринарниот систем, но може да се најде во секрецијата на простатата, семенските везикули, усната шуплина, мукозната мембрана на очите и ректумот. Бактеријата може да влезе во крвотокот, каде што брзо умира, но успева да им наштети на садовите. По колку дена gonorrhea манифестира, тоа е невозможно да се каже за сигурно.

Патолошкиот микроорганизам е нестабилен за условите на животната средина, поради што брзо умира надвор од човечкото тело.

Провокатор гонореа има такви карактеристики:

 • опстојува на влажни пешкири или сунѓери во текот на денот, меѓутоа, таков механизам за инфекција е исклучително редок;
 • греењето од 41 до 50 степени по 6 часа води до смрт на гонококков. Вреди да се одбележи дека болни лице може да има треска, во која температурата се зголемува на 41 степени, но ова само малку го ослабува патогенот;
 • Оптималната температура за размножување е 37 степени.

Изворот и векторот на болеста е болен човек. Инфекцијата може да се случи на неколку начини:

 1. Сексуално. 99% од сите случаи на инфекција со гонокок. Природата на сексуалниот контакт не е важна: агенсот за болест влегува во телото на здраво лице за време на вагиналниот и ректалниот или оралниот секс. Мажите стануваат заразени од болна жена во околу 40% од случаите, што се објаснува со структурните карактеристики на урогениталниот систем. Веројатноста за инфекција е поголема ако вашиот партнер има менструација, а сексуалниот контакт е долг и има груб крај.
 2. Домаќинство. Инфекцијата се јавува преку контакт со предмети за лична хигиена како што се додатоци за бања или постелнина.
 3. Вертикално. Гонококиот се пренесува од мајка на дете при раѓање, со што конгениталната гонореја може да се дијагностицира кај доенчиња.

Ризик фактори кои ги зголемуваат шансите за симптоми:

 • промискуитетен сексуален живот;
 • хомосексуалност;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • неподготвеност да се користат кондоми;
 • употребата на интимна хигиена на другите луѓе;
 • посета на јавни бањи и бањи;
 • неуспех на имунолошкиот систем.

Гонореа кај машки ретко се јавува во изолирана форма, која може да се комбинира со следниве инфекции:

Најчесто, кај гонореата се дијагностицира кај луѓе на возраст од 20 до 30 години.

Класификација

Врз основа на возраста на манифестација на карактеристични клинички знаци, вообичаено е да се разликуваат такви видови на болеста:

 1. Свежа гонореа - инфекција се случи пред помалку од 2 месеци. Во такви ситуации, важно е да се знае колку долго се појавуваат првите знаци на гонореа кај мажите: симптомите обично се појавуваат околу 3 дена по инфекцијата.
 2. Хронична гонореја кај мажите - инфекцијата била извршена пред повеќе од 2 месеци. Сексуалната возбуда, пиењето алкохол, лошата исхрана и сексуалниот контакт може да влијаат на егзацербацијата на болеста.

Во зависност од текот на гонорејата е:

 • акутни - симптоми се случуваат нагло и неочекувано;
 • субакутен - постои постепен развој на симптоми;
 • торбидни или слаби - клинички знаци се благи или целосно отсутни;
 • латентен или асимптоматски гонококов превоз - присуството во телото на патогенот се определува само со помош на лабораториски тестови.

Се разликуваат локализацијата на инфективниот и воспалителниот процес:

Доделување на комплициран и некомплициран тек на гонококална инфекција.

Симптоматологија

Инкубациониот период за гонореја кај мажите варира од 1 ден до 3 недели, но најчесто е 3-5 дена. Со скриен тек на клинички знаци може да биде целосно отсутен, зошто патологијата честопати станува дијагностичко откритие. Откривањето на гонококи во телото се случува за време на превентивниот медицински преглед или во процесот на дијагностицирање на сосема друг проблем.

Меѓу класичните симптоми на гонореа кај мажите треба да се забележи:

 • белузлав или гноен исцедок од уретрата;
 • честа потреба да се испразни мочниот меур;
 • оток на скротумот;
 • грчеви и болки кои се јавуваат при мокрење;
 • ширење на болка во текот на областа на препоните;
 • појавата на ерозии на главата на пенисот;
 • фимоза , ретко парафимоза ;
 • појава на мешавина на крв во урината или спермата;
 • иритација и сувост на кожичката;
 • преосетливост при сексуален контакт;
 • зголемување на обемот на регионалните лимфни јазли;
 • рекурентна потреба за уринирање;
 • одлагање на урината;
 • болка во процесот на дефекација;
 • слаба ерекција;
 • намален оргазам;
 • чести влажни соништа;
 • предвремена ејакулација ;
 • зголемување на температурата;
 • општо влошување на здравјето.
Главните симптоми на гонореа кај мажите

Овие знаци се забележани кога инфекцијата е локализирана во органите на урогениталниот систем. Треба да се забележи како гонореа се манифестира кај мажите кога воспалителниот процес се шири во други области:

 • болка под десната ребра;
 • напади на гадење и повраќање;
 • воспалено грло;
 • задушеност и црвенило на очните капаци;
 • фотофобија;
 • зголемено кинење;
 • болка, чешање и горење во анусот;
 • мукопурулент или крварење од анусот;
 • пустуларен осип на горните и долните екстремитети;
 • најсилна болка во зафатениот зглоб;
 • оток и црвенило на кожата над заболениот зглоб.

Хроничната гонореја се карактеризира со продолжен тек со периоди на егзацербација на симптомите. Меѓу манифестациите е да се доделат адхезии во карлицата и намалување на сексуалната желба на спротивниот пол.

Дијагностика

Само венеролог може да направи точна дијагноза врз основа на резултатите добиени во текот на лабораториските тестови. Дијагностиката треба да се пристапи сеопфатно, па пациентот може да напише насоки за инструментални процедури.

Клиничар треба:

 • прочитајте ги историите на случаите;
 • собирање и проучување на историјата на животот - за да се утврди механизмот на инфекција;
 • инспекција и внимателно палпирање на машките надворешни гениталии;
 • врши дигитален ректален преглед;
 • Сослушајте го пациентот детално - разјаснете кога биле забележани првите знаци на гонореја кај мажите и утврди степенот на нивната тежина.

Основни лабораториски тестови за да се идентификува предизвикувачкиот агенс и да се најде лек за гонореа:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • спермограм;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови;
 • Бактериско сеење и микроскопско испитување на материјалот - тест за гонореја кај мажи се зема од уретрата и усната шуплина.

Поради резултатите од ваквиот дијагностички курс, се подготвува терапија за индивидуална терапија со гонореа.

Во некои случаи се прикажани дополнителни инструментални процедури:

 • ултрасонографија на карличните органи;
 • флуороскопија;
 • уретроскопија.
Машка уретроскопија

Диференцијацијата на гонококната инфекција кај мажите е неопходна за следниве болести:

Третман

Можно е да се ослободи од гонореа со конзервативни терапевтски методи, меѓу кои се лекови и физиотерапевтски процедури.

Најчесто пациентите се препишуваат таблети за гонореја:

 • антибиотици - преземаат курсеви под строг надзор на лекарот што посетува;
 • пробиотици и пребиотици - потребни за обновување на микрофлората;
 • хепатопротектори;
 • нестероидни антиинфламаторни супстанции;
 • имуномодулатори;
 • витамински комплекси.

Најчесто препишани такви лекови за гонореја за мажи:

 • лекови за пеницилинска група;
 • "Емононовицилин";
 • Цефтазидим;
 • "Феноксиметилпеницилин";
 • "Стрептомицин";
 • "Бицилин";
 • "Канамицин";
 • "Ofloxacin";
 • "Норсулфазол";
 • Цефтриаксон.

Листата на тоа како гонорејата се третира кај мажи со помош на физиотерапија ги вклучува следните процедури:

 • електрофореза;
 • НЛО и UHF;
 • магнетна терапија;
 • ласерска терапија;
 • автохемотерапија.

Многу е важно двете сексуални партнери да се подложат на соодветен третман.

Вреди да се напомене дека третманот на гонореа кај мажите дома преку употреба на народни лекови е непрактичен бидејќи може да предизвика негативни ефекти.

Можни компликации

Последици од гонореја кај мажите:

Негативни последици се развиваат на позадината на несоодветен или само-третман на акутната форма на инфекцијата и ако третманот на хронична гонореа кај мажите е целосно отсутен.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со инфекција и треперење, треба да се почитуваат следните општи превентивни препораки:

 • целосно исклучување на секојдневен секс;
 • употребата на контрацептивни средства за време на сексот;
 • усогласеност со правилата за интимна хигиена;
 • рано откривање и елиминација на СПБ;
 • зајакнување на имунолошкиот систем - постојано да земате соодветни лекови;
 • редовно, најмалку 2 пати во годината, посета на урологот.

Раните симптоми и третманот, правилно избран од лекар, се главните фактори кои ја диктираат прогнозата на гонококна инфекција. Игнорирањето на клинички знаци и одбивањето на квалификувана помош неизбежно доведува до компликации.

И покрај тоа, исходот е често поволен. Вреди да се напомене дека по гонорејата, која беше пренесена еднаш, не се формира имунитет, а веројатноста за повторна инфекција е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гонореа кај мажите и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш дерматовенеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епидидимитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Кламидија кај мажи (појавување симптоми: 7 од 20)

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

...
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 6 од 20)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Синдром на карлична болка (појавување симптоми: 6 од 20)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Бенигна простатична хиперплазија (појавување симптоми: 6 од 20)

Бенигната хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се забележи дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и нема тенденција да се дегенерира во малигнен процес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .