Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хламидија кај мажи: симптоми и третман

Кламидија кај мажите - главните симптоми:

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

Главната причина за кламидија е пенетрацијата на разни видови на кламидија во телото. Главниот пат на пренос е сексуален.

Знаците на кламидија кај мажите се претставени со стаклестни секрети, горење и сечење кои се јавуваат при емисијата на урина, промени во конзистентноста на урината и непријатност при сексуални односи. Клиничката слика на кламидија кај мажите е специфична.

Конечната дијагноза што лекарот ја става само по читањето на резултатите од лабораториските тестови. Дополнителни дијагностички мерки се инструментални процедури.

Третманскиот режим за кламидија кај мажите вклучува лекови, употреба на ректални супозитории и курс на физиотерапија.

Етиологија

Chlamydia кај мажите предизвикува специфичен микроорганизам Chlamidia trachomatis - мала бактерија која е склона кон паразитизам во клетките на човечкото тело.

Посебна карактеристика на патогенот е дека болеста може да биде асимптоматска за долго време. За да се предизвика мултипликација на патолошкиот агенс и појава на карактеристични симптоми може да се појави состојба на имунодефициенција. До денес има 15 различни видови на кламидија.

Во машкото тело, фокусот на инфекција може да биде:

 • уретра;
 • усна шуплина;
 • плодни канали;
 • мукозна мембрана на органите на видот.

Постојат неколку начини како се пренесува хламидија:

 1. Сексуално. Во повеќе од 90% од случаите инфекцијата се јавува за време на незаштитен вагинален или анален секс. Можноста за појава на хламидија која влегува во телото за време на орален секс не е исклучена.
 2. Домаќинство. Веројатноста за инфекција преку употреба на заеднички предмети е минимална. Оваа ставка вклучува употреба на заеднички прибор за јадење и бања, едно тоалетно седиште, валкани раце, пливање во јавен базен или посета на градска бања. Таков пат на инфекција е малку веројатен, бидејќи кламидија надвор од човечкото тело живее само неколку дена.
 3. Вертикално. Пренос на патогени бактерии од мајка на дете додека поминува низ рачниот канал. Во вакви случаи, зборувајте за вродениот тип на болеста.

Често човек е заинтересиран за одговорот на прашањето, колку дена се развива кламидија. Од моментот на инфекција се појавуваат првите знаци, обично трае неколку недели.

Покрај главните причини, вреди да се истакнат факторите на ризик кои значително ја зголемуваат веројатноста за инфекција:

 • промискуитет;
 • непочитување на правилата за интимна хигиена;
 • хомосексуалност;
 • пол без употреба на бариерни методи на контрацепција;
 • употребата на средства за интимна хигиена на другите луѓе;
 • зависност од пиење алкохолни пијалаци, што подразбира случајни сексуални односи;
 • намален имунитет.

Егзацербацијата на знаците на хронична инфекција и зголемувањето на веројатноста дека ефектите на хламидија кај мажите ќе се појават може да бидат засегнати од:

 • хипотермија;
 • премногу работа - и емоционална и физичка;
 • злоупотреба на лоши навики;
 • пренесена бактериска или вирусна инфекција;
 • чест секс.

Класификација

Врз основа на етиолошки фактори, произведуваат вродена и стекната кламидија. Постојат уште неколку класификации на инфекција.

Во зависност од времетраењето на протокот е:

 • свежа кламидија - ако клинички манифестации се присутни помалку од 2 месеци;
 • хронична хламидија кај мажите - се карактеризира со долг и слаб курс, чиишто термини надминуваат 2 месеци, постои голема веројатност за компликации.

Во зависност од тоа кои органи се вклучени во процесот, може да има:

 • хламидијална инфекција на долниот уринарен тракт - уретритис ;
 • воспалена кламидијална инфекција - оштетување на карличните органи, воспаление на простатата или тестисите;
 • Кламидија од аноректалниот регион е карактеристика на хомосексуалните мажи;
 • хламидијален фарингитис;
 • Reiter синдром - инфективен процес се шири до зглобовите и очите.

По тежината на овие видови болести:

 • акутна хламидија - изразена карактеристична клиничка слика;
 • субакутна кламидија - постои постепено зголемување на степенот на интензитет на симптоми;
 • торнада или слаба инфекција - клиниката е или мала во мала мера или сосема отсутна;
 • асимптоматски пренос на кламидија - присуството во телото на патогенот тешко може да се утврди по лабораториските студии.

Симптоматологија

Инкубациониот период за хламидија кај мажите најчесто е 2 недели, но може да варира од 7 дена до 1 месец.

Вреди да се забележи дека приближно 46% од пациентите имаат слична патологија која е скриена, без да покаже клинички знаци. Во овој случај, идентификацијата на патогенот се случува за време на проблактичкиот медицински преглед или во процесот на дијагностицирање на сосема различни патологии.

Кога кламидија кај мажите, се забележуваат следните први знаци:

 • болка при мокрење;
 • безбоен исцедок од главата на главата со непријатен мирис;
 • оток на тестисите;
 • чешање и горење во уретрата;
 • непријатност во анусот.

Како што напредува болеста, симптомите на кламидија кај мажите ќе бидат како што следува:

 • заматеност на урината поради присуството на гној;
 • појавата на болка не само во уретрата, туку и кај тестисите, скротумот и долниот дел од грбот;
 • зголемувањето на показателите за температура до 37,5 степени;
 • појава на примеси на крв во сперма;
 • промената во природата на течноста испуштена од уретрата - празнење со кламидија, добива жолтеникава или зеленикава боја, а непријатниот мирис се зголемува;
 • црвенило и отекување на влезот во уретрата;
 • преосетливост при сексуален однос;
 • размената на регионалните лимфни јазли на голем начин;
 • проблеми со потенцијата;
 • предвремена ејакулација;
 • слабост на телото против интоксикација;
 • намалување на перформансите.
Симптоми на хламидија

Горенаведените симптоми може да исчезнат за кратко време, а мажите погрешно веруваат дека проблемот поминал сама по себе. Сепак, отсуството на симптоми на кламидија кај мажите по инфекцијата значи дека инфекцијата станала хронична.

Често, болеста не влијае само на уринарниот систем, туку и на другите внатрешни органи:

 • срце и крвни садови;
 • органи на слух и визија;
 • зглобовите и забите;
 • црниот дроб и лимфниот систем;
 • мукозен слој на горниот и долниот респираторен тракт.

Во такви случаи, главните симптоми може да се надополнат со следните манифестации:

 • болка во десниот хипохондриум;
 • задушеност и црвенило на очните капаци;
 • зголемена подложност на светлина;
 • мукопурулентен или крвав исцедок од анусот;
 • силна болка во погодениот зглоб;
 • воспалено грло и назална конгестија;
 • крварење на непцата;
 • оток и промена на тонот на кожата во текот на болки во зглобовите.

Дијагностика

Како кламидија се манифестира кај мажите, знае венерологот, на кого е неопходно да се побара помош кога ќе се појават првите знаци на патологија, за што можно е што побрзо да се подготви ефикасен третман. Дијагнозата ја прави специјалист врз основа на резултатите од лабораториските тестови.

Дијагностичкиот процес треба да вклучува инспекциски и инструментални процедури:

 • запознавање со историјата на болеста;
 • собирање и анализа на историјата;
 • темелно испитување и палпација на машките надворешни генитални органи;
 • дигитален ректален преглед;
 • Детално истражување на пациентот за да се воспостави комплетна слика за тоа како се случува кламидија кај мажите.

За да се потврди присуството на патогенот и да се изберат најефективните таблети за хламидија за мажи, ќе им помогне на ваквите лабораториски студии:

 • клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • спермограм;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови;
 • бактериска култура и микроскопско испитување на тестот - материјалот се зема од уретрата и усната шуплина.

Благодарение на резултатите од сеопфатното истражување, се подготвува индивидуална шема за тоа како да се излечи хламидија кај мажите.

Дополнителни инструментални студии:

 • Ултразвук на карличните органи;
 • радиографија;
 • уретроскопија.

Третман

За лекување на хламидија, доволно е да се користат конзервативни терапевтски техники - земање лекови и физиотерапевтски постапки.

Често се поставува прашањето колку кламидија се третира кај мажи. Целиот третман трае во просек од 3 недели.

Лекот третман на кламидија кај мажите вклучува преземање на следниве лекови:

 • антибактериски супстанции - антибиотици за хламидија се земаат по курсеви под строг надзор на лекарот што посетува;
 • пробиотици и пребиотици - обновување на микрофлората;
 • хепатопротектори;
 • антифунгални агенси;
 • ензими;
 • НСАИЛ;
 • имуностимуланти;
 • витамински и минерални комплекси.

Во прилог на таблетите, користете локални лекови за третман на хламидија кај мажи - масти или ректални супозитории со антибактериски и антиинфламаторни ефекти.

Третманскиот режим за хламидија кај мажите подразбира спроведување на следните физиотерапевтски постапки:

 • медицинска електрофореза;
 • загревање;
 • магнетна терапија;
 • ултразвук;
 • јонска терапија;
 • ласерска терапија;
 • автохемотерапија.

Нема други начини за лекување на хламидија кај мажите.

Можни компликации

Асимптоматски курс или независни обиди за лекување на болеста, одбивајќи квалификувана помош - главните фактори кои предизвикуваат компликации.

Последици од хламидија кај мажите:

Превенција и прогноза

Не постојат посебни методи за спречување на хламидија кај мажите. Намалување на веројатноста за инфекција со хламидијална инфекција може да биде предмет на општите превентивни мерки:

 • избегнување на секојдневен секс;
 • имаат само заштитен секс;
 • следете ги правилата за интимна хигиена;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • редовно испитуван од уролог.

Првите симптоми забележани и третманот започна без одлагање даваат поволна прогноза за хламидија. Игнорирањето на симптомите и одбивањето на медицинската нега неизбежно доведуваат до појава на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chlamydia кај мажите и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматовенеролог , уролог , андролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уреаплазма (појавување симптоми: 7 од 20)

Уреаплазмата предизвикува кај мажите и жените таква патологија како уреаплазмоза. До 1998 година, медицинската заедница ја припишува оваа инфекција на сексуално преносливи болести, но подоцна беше одлучено дека патогенот припаѓа на опортунистичката микрофлора, односно, микроорганизмот е во здрава состојба во организмот во мали количини, но може да предизвика болест појавата на поволни услови за нејзина активна репродукција. Така, и покрај фактот дека уреаплазмата не е СПБ, сепак се пренесува од човек на човек преку секс (во 45% од случаите). Но, исто така, може да биде инфицирано од домаќинства (обично, ова води кон развој на уреаплазма инфекција кај различни органи). Инфекција се пренесува и од бремена жена до бебе за време на породувањето.

...
Гонореа кај мажи (појавување симптоми: 7 од 20)

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...
Везикулитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...
Пиелит (појавување симптоми: 6 од 20)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Синдром на карлична болка (појавување симптоми: 6 од 20)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .