Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ретроградна ејакулација: симптоми и третман

Ретроградна ејакулација - главните симптоми:

 • Сперма на урина
 • Обезбојување на урината
 • Промена на конзистентноста на урината
 • Недостаток на сперма по завршување на сексуалниот однос
 • Незначителна количина на излачена сперма

Ретроградна ејакулација - всушност, е погрешен механизам на ејакулација, во кој протокот на семената течност е насочен во проксималниот правец, односно во мочниот меур. Причините за патологија може да послужат како конгенитални аномалии на структурата или функционирањето на органите на машкиот репродуктивен систем, како и широк спектар на стекнати заболувања.

Присуството на ејакулати во урината е најспецифичен клинички знак, што предизвикува таа да ја промени својата конзистентност и нијанса. Покрај тоа, т.н. "сува" оргазам укажува на појава на таква болест.

Процесот на дијагноза се базира на лабораториски испитувања на урина, но инструментални испитувања на пациентот се неопходни за да се утврди причината за развојот на таквото нарушување.

Третирај ја болеста на неколку начини - конзервативно или хируршки. Изборот на тактика на терапија е под влијание на етиолошкиот фактор и тежината на патолошкиот процес.

Етиологија

Наспроти позадината на фактот дека ретроградна ејакулација или анејакулација може да дејствува како примарна така и стекната болест, сосема е природно дека предиспонирачките фактори исто така ќе се разликуваат.

За да се предизвика конгенитална патологија може да има такви отстапувања:

 • екстрофија на мочниот меур;
 • формирање на уретрални вентили;
 • аномалии на структурата на каналите одговорни за ејакулација - ова треба да го вклучи пролапсот на семинозните тубули или vas deferens во шуплината на органи како што се мочниот меур или уретерите;
 • дисфункција на уринарниот триаголник.

Во такви ситуации, не е можно да се ослободи од болеста со техники кои не функционираат.

Стекната ајјакулација се развива во позадина:

 • уретрални стриктури;
 • метеж, локализиран во карличниот регион;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • патолошки промени во ѕидовите на мочниот меур;
 • претходни хируршки интервенции на урогениталниот тракт. Најчесто ретроградна ејакулација се јавува по ТУР, односно трансуретрална ресекција на простатата;
 • неконтролирана употреба на одредени групи лекови, имено, алфа-блокатори (Omnik, Kardura), антидепресиви, средства за смирување и антихипертензиви;
 • прекршување на јаглени хидрати или друг метаболизам;
 • повреда или фрактура на карличните коски;
 • текот на ендокринолошките болести;
 • мултиплекс склероза ;
 • формирање на малигни или бенигни неоплазми во 'рбетниот мозок или мозокот;
 • менингитис , енцефалитис или менингоенцефалитис ;
 • бенигна простатична хиперплазија ;
 • простатит ;
 • проширени вени на сперматичниот мозок;
 • нарушувања на микроциркулацијата на прогресивна природа, што, пак, може да биде предизвикано од недостаток на вентили на вените на нозете, дисфункција на цревата, комплицирана од текот на хемороидите , како и пулмонална , хепатална и срцева слабост ;
 • тешка интоксикација на телото на алкохолни, наркотични, дрога, хемиски или никотин природа.

Појавата на нарушување на процесот на ејакулација, исто така, може да биде засегната со генетска предиспозиција и недостаток на физичка активност во животот на една личност.

Дополнително, постојат случаи кога не е можно да се утврдат причините за формирање на таква патолошка состојба.

Симптоматологија

Како тече ретроградна ејакулација?

Ретроградна ејакулација е различна од повеќето болести, бидејќи има специфична и изразена клиничка слика. На текот на оваа болест укажуваат на следниве симптоми:

 • целосно отсуство на сперма по завршување на сексуалниот контакт - ова значи дека семината течност едноставно не го остава каналот на уретрата. Во областа на медицината, таквото отстапување се нарекува "сув" оргазам;
 • мала количина ејакуларен секрет (не повеќе од 2 милилитри) по сексуален чин;
 • промена на конзистентноста и бојата на урината - станува подебела и калливи. Таквите знаци покажуваат дека спермата е присутна во таква биолошка течност на еден човек.

Вреди да се напомене дека оваа болест нема ефект врз ерекцијата, а исто така продолжува без изразување на болка, непријатност или други непријатни чувства. Покрај тоа, тоа не влијае на степенот на сексуалната желба и задоволството на мажот по сексот.

Сепак, со ретроградна ејакулација, мажот не е способен да забремени дете, поради што се смета за бесплатен, и покрај тоа што патологијата не влијае на количеството на ослободена сперма, што е погодно за продолжување на трката.

Дијагностика

Доколку се појават горенаведените клинички манифестации, потребно е што е можно поскоро да се побара квалификувана помош од специјалист од областа на урологијата или андрологија.

Прво, лекарот треба:

 • прочитајте ја историјата на случај - да ја одредите основната или секундарната природа на болеста;
 • да ја проучи животната историја на пациентот - да бара предиспонирачки фактори кои влијаат на појавата на ајјакулацијата, но без патолошка основа;
 • спроведе темелно рачно проучување на простатата;
 • Сопрашајте го пациентот детално за да го утврдите првиот почеток на почетокот и интензитетот на симптомите.

Меѓу најинформативните лабораториски студии вреди да се истакнат:

 • пост-ејакулаторна анализа на урина;
 • спермограм - изведен во случаи на алокација на минимални количини на семената течност;
 • биохемиска анализа на сперматозоидите;
 • тест на ејакуларен контакт со слуз на грлото на матката.

Инструменталната дијагностика е ограничена на имплементација на:

 • ултрасонографија на простатата и мочниот меур;
 • уретроскопија;
 • електромиографија;
 • електронеурографија.
Уретроскопија

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, се прават обиди за конзервативно да се ослободат од слична болест, вклучувајќи:

 • стимулација на простатата;
 • физиотерапија;
 • акупунктура;
 • електростимулација на уретрата;
 • орален лек.

Лекот третман на ретроградна ејакулација е насочен кон употреба на лекови кои го менуваат тонот на мочниот меур. Овие супстанции треба да вклучуваат:

 • Урорек;
 • Proflosin;
 • Октолипен;
 • Omnik;
 • Мидорин;
 • Тамсулозин;
 • Ефедрин сулфат;
 • Тиогамма;
 • "Фокусин".

Во некои случаи, единствениот метод на третман е хируршка интервенција, која исто така се применува и за неефективноста на горенаведените методи на терапија. Суштината на операцијата може да биде:

 • сфинктеропластија на мочниот меур;
 • пластична уретра;
 • реконструкција на уретрални стриктури.

Можни компликации

Во огромното мнозинство на ситуации, ретроградна ејакулација доведува до следните последици:

 • неспособноста самостојно да зачне дете;
 • намалена самодоверба;
 • развој на депресивна состојба;
 • чувство на машка инфериорност.

Превенција и прогноза

За да се избегне појава на конгенитална ретроградна ејакулација на бремената мајка треба да се следи соодветниот тек на бременоста, имено, да се откажат од лошите навики, без потреба да не земаат лекови, да се јаде правилно и да поминува многу време на свеж воздух.

Во однос на стекнатиот карактер на болеста, превентивните мерки може да вклучуваат:

 • доживотно отфрлање на зависности;
 • земајќи ги само оние лекови кои ќе бидат препишани од лекарот што присуствува, со строго почитување на дневната стапка и времетраењето на употребата;
 • избегнување на повреди и фрактури на карличната област;
 • рана дијагноза и комплексна елиминација на сите патологии кои придонесуваат за формирање на таква повреда;
 • ако е невозможно да се избегне вршење на операција на вратот на мочниот меур или на простатата, неопходно е да се даде предност на минимално инвазивни техники;
 • неколку пати годишно да се подложува на испитување на иролог или уролог, како и целосен медицински преглед со посета на сите лекари.

Ретроградна ејакулација не го загрозува животот на човекот и не ја нарушува неговата сексуална функција. Сепак, патологијата е неизлечива, па затоа пациентот не може да го продолжи своето семејство самостојно, па затоа се прилагодува на вештачки методи на оплодување (семената течност се собира со користење на постапка како катетеризација на мочниот меур). Исто така, не заборавајте дека често пати се развиваат горенаведените психолошки компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ретроградна ејакулација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: андролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Азооспермија (појавување симптоми: 1 од 5)

Азооспермијата е болест која се карактеризира со отсуство на сперма во семената течност. Оваа болест е форма на машка неплодност. Треба да се забележи дека со оваа болест е доста тешко да се зачне дете дури и на еден од репродуктивните начини. Невозможно е недвосмислено да се одговори на прашањето "дали е можно да се излечи азооспермија", бидејќи сè ќе зависи од обликот на болеста и етиолошката слика.

...
Гломерулонефритис кај деца (појавување симптоми: 1 од 5)

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...
Нефролитијаза (појавување симптоми: 1 од 5)

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...
Уретероцела (појавување симптоми: 1 од 5)

Уретероцелата - е дефект на уретерот, кој е карактеристичен за проширувањето на нејзиниот дистален дел и протекување во шуплината на мочниот меур. Најчесто, жените страдаат од оваа патологија, независно од возрасната група.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .