Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Машки менопауза: симптоми и третман

Машки менопауза - главните симптоми:

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

И покрај фактот дека оваа болест е знак за возраст, постојат неколку предиспонирачки фактори што доведоа до развој на ова нарушување. Тие вклучуваат дијабетес мелитус , хипертензија , коронарна артериска болест , недостаток на физичка активност и присуство на вишок телесна тежина.

Клиничката слика на болеста е сосема специфична - манифестациите на машката менопауза вклучуваат намалување или комплетен недостаток на привлечност кон спротивниот пол, нарушување на мокрењето, намалување на времетраењето на сексуалниот контакт и честото менување на расположението.

Дијагнозата ја спроведува андролог, кој се базира на лабораториски податоци. Дополнително, дијагнозата вклучува испитување на пенисот и неколку инструментални процедури.

Прифатено е да се третира болеста со помош на конзервативни методи, вклучувајќи употреба на супституциона терапија со лекови и употреба на традиционална медицина.

Етиологија

Машката менопауза е чисто возрасна категорија, која во огромното мнозинство на ситуации се развива кај луѓе постари од 50 години. Сепак, постојат неколку негативни фактори кои предизвикуваат рано почеток на андропауза, имено почнувајќи од 35 години.

Така, главните причини за ова нарушување се сметаат за:

 • присуство на лице од било која фаза на дебелина ;
 • неразвиеност или стекнато нарушување на функционирањето на половите жлезди;
 • текот на дијабетес или хипертензија;
 • хиподинамија или недостаток на физичка активност во животот на еден човек;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • присуството во историјата на болеста на тешки хронични патологии, особено, пиелонефритис ;
 • воспалителни лезии на гениталните органи, на пример, простатитис ;
 • исхемична срцева болест;
 • ХИВ инфекција и други состојби на имунодефициенција;
 • ендокринолошки патологии, имено хипотироидизам и тиреотоксикоза . Во првиот случај, постои недоволна секреција на тироидните хормони, а во втората - преголемо количество на такви хормони;
 • широк спектар на болести кои влијаат на тестисите;
 • болести на карличните органи;
 • атеросклероза ;
 • изложеност на радијација на телото;
 • претходна операција на органите на машкиот репродуктивен систем или во хипоталамусот;
 • акутна интоксикација на телото, на пример, алкохолни пијалаци или хемикалии;
 • неправилен сексуален живот или, обратно, промискуитет;
 • продолжено влијание на стресни ситуации или психо-емоционална исцрпеност;
 • неконтролирани лекови како што се стероидни хормони или антибиотици;
 • тумори на бениген или малиген курс со локализација во тестисите или хипоталамо-хипофизниот систем.

Покрај тоа, не е последното место во раната појава на менопаузални симптоми кај мажјакот, како фактор како генетска предиспозиција.

Сите горенаведени причини влијаат на фактот дека одговорот на прашањето - на која возраст доаѓа машкото менопауза, ќе биде двосмислена. Возрасната категорија варира од 35 до 80 години.

Класификација

Единствената поделба на болеста вклучува постоење на 2 типа на оваа состојба. Така, таа е поделена на:

 • рано - се смета за такво ако се јавува кај лица помлади од 40 години;
 • доцна - дијагностициран најчесто. Во такви ситуации, карактеристични симптоми ќе се појават кај луѓе над 60 години.
Машко менопауза

Симптоматологија

Следниве први знаци на машката менопауза може да го покажат пристапот на болеста:

 • неразумна слабост и замор;
 • скратен здив дури и со мала физичка активност;
 • зголемена потреба да се испразни мочниот меур;
 • слаб уринатен поток - биолошката течност може да биде ослободена со капки;
 • уринарна инконтиненција;
 • емоционална лабилност;
 • честа изложеност на депресивна состојба;
 • неразумна раздразливост;
 • предвремена ејакулација ;
 • промената во времетраењето на сексуалниот чин во долниот дел.

Главните симптоми на машката менопауза се:

 • израз на "плима", слични на оние што се однесуваат на жените за време на менопаузата . Таквите напади се придружени со брз прилив на топлина на лицето и главата;
 • бучава и ѕвонење во ушите;
 • појавата на "муви" пред моите очи;
 • вртоглавица што се јавува по емоционален испад или интензивна физичка активност;
 • намалување на сексуалната привлечност кон спротивниот пол, до импотенција ;
 • неосновани главоболки кои не се спречуваат со лекови, а нападите може да траат неколку дена;
 • постојано зголемување на индикаторите за крвен тон или нивните остри флуктуации;
 • намалување на количеството на произведена сперма;
 • зголемено потење;
 • масни наслаги на женскиот тип, имено во областа на задникот и колковите;
 • зголемување на обемот на млечните жлезди;
 • губење на косата на лицето и главата, екстремитетите и пубијата;
 • тежина и непријатност во долниот дел на стомакот;
 • брза раздразливост;
 • губење на еластичноста на кожата;
 • слабост на мускулното ткиво;
 • формирање брчки;
 • промена во големината на тестисите надолу
 • вкочанетост или пецкање на екстремитетите;
 • проблеми со функционирањето на кардиоваскуларниот систем.

Во прилог на горенаведените манифестации, симптомите на машката менопауза ги вклучуваат следниве ментални нарушувања:

 • нарушување на спиењето;
 • ниска самодоверба;
 • губење на интерес за вашата омилена работа или хоби;
 • ментален пад;
 • чувство на несреќа;
 • прогресивна емоционална нестабилност.

И покрај големиот број климаклинички клинички манифестации, мажите треба да запомнат дека се привремени. Времетраењето на машката менопауза варира од една година до пет години.

Дијагностика

Поради фактот дека симптомите на машката менопауза се сосема специфични, со утврдување на точна дијагноза не се јавуваат проблеми. Сепак, процесот на дијагностицирање се состои од неколку фази.

Пред сè, специјалист од областа на андрологија треба самостојно да изврши неколку манипулации, а особено:

 • прочитајте ја историјата на случајот - ова може да укаже на патолошките причини кои доведоа до рано почеток на андропаузата;
 • анализира животната историја;
 • внимателно ги испита и палпира органите на машкиот репродуктивен систем, како и да ја процени состојбата на фигурата и да ги идентификува неговите промени;
 • спроведе ректален преглед;
 • детално прашајте го пациентот - за информации за тоа кога се појавија специфичните клинички манифестации и со кој интензитет.

Вториот и главен дијагностички чекор е лабораториски тестови, меѓу кои се:

 • крвна биохемија;
 • крвен тест за хормони на тироидната жлезда, хипофизата и репродуктивниот систем;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • ПСА тест;
 • определување на вкупниот и биолошки активен тестостерон.
Симптоми на дефицит на тестостерон кај мажи

Дополнително, може да се бараат инструментални постапки, имено:

 • ултрасонографија на скротумот и простатата;
 • USDG садови на пенисот;
 • ЕКГ;
 • дензитометрија.

Машката менопауза мора да се разликува од:

 • секундарен хипогонадизам ;
 • тумори во хипоталамино-хипофизниот систем;
 • трауматска повреда на мозокот;
 • ендокрини патологии.

Третман

Во елиминацијата на ова нарушување зема учество голем број терапевтски техники, кои се базираат на лекови. Од ова произлегува дека лекувањето на машката менопауза е насочено кон употреба на:

 • лекови кои ја нормализираат еректилната функција;
 • хормонални супстанции - хормонска заместителна терапија може да биде или привремена или доживотна;
 • витамински комплекси;
 • средства со цел да се елиминираат основните болести.

Физиотерапевтските процедури даваат позитивни резултати, а особено:

 • балнеотерапија;
 • акупунктура;
 • ласерска терапија;
 • радон и јаглеродни терапевтски бањи;
 • електричен;
 • галванизација;
 • озонската терапија.

Терапевтски принципи за тоа што треба да се направи кога машката кулминација е покрај горенаведените методи вклучува и употреба на традиционалната медицина. Најефективни меѓу нив се декорации и инфузии врз основа на:

 • глог;
 • паста торба;
 • Хиперикум;
 • motherwort;
 • папрака;
 • листови од капина;
 • ким и анасон;
 • валеријана;
 • камилица и нане;
 • бадем од лимон и календула;
 • леб и бела имела.
Андропауза третман

Карактеристиките на терапијата се дека третманот може да вклучува и:

 • терапевтска масажа на простатата;
 • хирудотерапија;
 • хомеопатија и остеопатија;
 • психотерапија;
 • диета;
 • физиотерапија.

Хируршката интервенција може да биде неопходна во случаи кога малигните или бенигните тумори служат како причина за машката менопауза.

Ефективноста на терапијата е означена со:

 • обновување на еректилната функција;
 • продолжување на сексуалната желба;
 • намалување или целосно исчезнување на симптомите.

Превенција и прогноза

Бидејќи машката менопауза е нормален процес на стареење, оваа состојба не може целосно да се избегне. Сепак, следните превентивни препораки можат да го спречат раниот почеток и да го олеснат протокот на андропаузата:

 • целосно отфрлање на алкохол, никотин и наркотични супстанции;
 • до умерено активен животен стил;
 • избегнување на физички и емоционален замор;
 • здрава и избалансирана исхрана;
 • елиминирање на патологии кои можат да доведат до такво нарушување;
 • контрола на тежината;
 • земајќи ги само оние апчиња кои лекарот ги пропишува;
 • годишна посета на урологот.

Поради фактот што машката менопауза е привремена, неговата прогноза е често поволна. Меѓутоа, во некои ситуации може да има последици како што се неврастенија и хронична депресија , сексуална дисфункција и намалување на квалитетот на животот на пациентот. Покрај тоа, не треба да заборавиме дека основните болести можат да напредуваат и да доведат до формирање на сопствени компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Малечка менопауза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш андролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензија (појавување симптоми: 9 од 19)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 8 од 19)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Дебелината кај децата (појавување симптоми: 8 од 19)

Дебелината кај децата е хронична форма на метаболичка болест, која е придружена со прекумерна акумулација на масното ткиво. Вреди да се напомене дека оваа болест е дијагностицирана кај околу 12% од децата во светот. Развојот на таквата болест може да биде предизвикана од широк спектар на предиспонирачки фактори, меѓу кои е и генетската предиспозиција, јадење големи количини на храна и недостаток на физичка активност.

...
Метаболен синдром (појавување симптоми: 8 од 19)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Адренален аденом (појавување симптоми: 8 од 19)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .