Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Азооспермија: Симптоми и третман

Азооспермија - главни симптоми:

 • Неплодност
 • Отекување на Скротал
 • Недоволна телесна коса во гениталијата
 • Исцедок од пенисот
 • Зголемени епидидими
 • Сперма на урина

Азооспермијата е болест која се карактеризира со отсуство на сперма во семената течност. Оваа болест е форма на машка неплодност. Треба да се забележи дека со оваа болест е доста тешко да се зачне дете дури и на еден од репродуктивните начини. Невозможно е недвосмислено да се одговори на прашањето "дали е можно да се излечи азооспермија", бидејќи сè ќе зависи од обликот на болеста и етиолошката слика.

Третманот на народни лекови во овој случај е несоодветен, бидејќи некои форми на оваа болест треба да се отстранат оперативно. Затоа, при првите знаци треба да се консултирате со лекар, а не да го игнорирате проблемот.

Етиологија

Причините за азооспермија можат да бидат диктирани од страна на одредени патолошки процеси, како и од надворешни негативни фактори.

Првата група на етиолошки фактори ги вклучува следните заболувања:

 • варикоцела ;
 • ретроградна ејакулација;
 • заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • механички оштетувања на репродуктивните органи, како и на 'рбетот;
 • вазектомија - во овој случај, се подразбира хируршка контрацепција. По оваа постапка, во семената течност не постојат сперматозоиди;
 • конгенитални патологии, како резултат на кои недостасуваат vas deferens од раѓањето;
 • нарушување во работата на хормоналната позадина, како резултат на што телото има проблеми со производството на сперматозоиди.

Што се однесува до надворешните негативни фактори на влијание, оваа група треба да вклучува:

 • алкохолизам и земање дрога;
 • долгорочна употреба на одредени лекови;
 • генетска предиспозиција;
 • неизречени тестиси на возраст во која ова треба да се појави според физиолошките норми;
 • изложеност на телото како резултат на третман на онколошкиот процес или како резултат на работниот процес;
 • работа со тешки метали, токсични супстанции и отрови;
 • претходно пренесени сериозни заразни болести.
Азооспермија

Класификација

Постојат само три форми на оваа болест, според причината:

 • не-опструктивна азооспермија (секреторна);
 • опструктивна азооспермија;
 • привремено.

Клиничката слика на оваа болест не зависи од формата на развојот на патолошкиот процес.

Симптоматологија

Опасноста од оваа болест е тоа што, како таква, нема клиничка слика. Затоа, навремената дијагноза е исклучително ретка.

Во принцип, можеме да ги разликуваме следните клинички знаци на овој патолошки процес кај мажите:

 • отсуство на бременост кај жени кои се предмет на планираното зачнување;
 • оток на скротумот;
 • епидидимисот на тестисите е зголемен поради акумулацијата на сперматозоидите кај нив;
 • недоволна кожест во соодветните места;
 • бел, транспарентен исцедок од гениталниот орган, кој не предизвикува загриженост;
 • сперматозоиди во урината, што ја прави течноста заматена;
 • емоционален стрес поради неможноста да се зачне дете.

Треба да се напомене дека сексуалната функција кај мажите останува на исто ниво, како по правило, нема проблеми со потенцијата. Намалување на либидото е можно само како резултат на негативен психолошки фактор.

Покрај тоа, севкупната клиничка слика на секреторната или опструктивна азооспермија може да се надополни со симптомите на болеста, која делува како фактор на основна причина. Затоа, на првите манифестации на клиничката слика, треба да се побара медицинска помош и да не се преземаат мерки за поправање по своја дискреција.

Дијагностика

Во овој случај, ќе треба да ги консултирате следните медицински специјалисти:

 • андролог;
 • ендокринолог;
 • уролог;
 • психотерапевт

За да се утврди причината за развојот на овој патолошки процес, потребен е сеопфатен преглед на не само на репродуктивниот систем на човекот, туку и на другите системи на телото.

Дијагнозата на азооспермија подразбира, пред сè, физички преглед, при што лекарот мора да ги утврди следните фактори:

 • дали постои историја на инфективни и воспалителни болести;
 • фреквенцијата и квалитетот на сексуалниот живот;
 • присуство на лоши навики.

Лабораториска и инструментална дијагностика ги вклучува следните манипулации:

 • ОВК и БАК;
 • TRUS на простатата;
 • Ултразвучен скротум;
 • USDG на садовите на скротумот;
 • спермограм;
 • одредување на нивото на антипермални тела во крвта;
 • уринализа;
 • тест за СПБ;
 • дијагностичка тестикуларна биопсија;
 • проучување на хормоналните нивоа.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да дијагностицира азооспермија или да го побие со воспоставување на друга причина за овој патолошки процес.

Третман

Третманот на азооспермијата народни лекови е невозможен. Во повеќето случаи, терапијата на оваа болест се состои во изведување на реконструктивна оперативна интервенција, која има за цел враќање на преминувањето на vas deferens. Во овој случај, може да се користат следните техники:

 • брза елиминација на варикоцела;
 • пластична уретра;
 • Вазовастостомија (наметнување на ваз-вазоанастомоза).

Успехот на оваа операција е 27-56%.

Во случај кога причината за таквото пореметување е нарушување во работата на хормоналната позадина, дополнително се спроведува стимулирање или хормонска заместителна терапија.

Во тој случај, ако горенаведените методи на третман не даваат соодветен резултат, тогаш на двојката се препорачува да ги користат репродуктивните технологии за зачнување на дете. Кога azoospermia ИВФ е најпродуктивниот метод.

Ако причините за оваа болест се неизбежни, од физиолошка гледна точка, третманот на азооспермија е несоодветен. Во такви случаи, концептот за дете е возможен само со помош на донаторска сперма.

Во принцип, клиничарите забележуваат дека со опструктивна болест, шансите за зачнување на дете се значително повисоки отколку со секреторната азооспермија.

Превенција

За да се спречи таква болест, препорачливо е да се придржувате на следните препораки:

 • води здрав начин на живот;
 • сексуалниот живот треба да биде редовно;
 • исклучување на алкохолизам и земање дрога;
 • избалансирана исхрана;
 • спречување на СПБ и други заразни болести на урогениталниот систем.

Покрај тоа, неопходно е превентивни цели да го посетуваат уролог или андролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате азооспермија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: андролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фиброма на матката (појавување симптоми: 1 од 6)

Фиброма на матката е зрел, бенигнен тумор од типот кој се карактеризира со структура на сврзното ткиво и локација во регионот на ѕидовите на матката. Фиброма на матката, чии симптоми се директно поврзани со неговото зголемување на големината, се дијагностицира со помош на стандарден гинеколошки преглед, ултразвук, КТ и МРИ.

...
Јародна апоплексија (појавување симптоми: 1 од 6)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Хидросалпинкс (појавување симптоми: 1 од 6)

Хидросалпинкс е патологија која се јавува во областа на фалопиевите цевки и се карактеризира со кршење во нивната проодност. Хидросалпинкс, чии симптоми се јавуваат поради акумулацијата на течноста во луменот на цевката, главно се јавува како резултат на салпингитис (воспаление на фалопиевата цевка).

...
Цервицитис (појавување симптоми: 1 од 6)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Хиперпролактинемија (појавување на симптоми: 1 од 6)

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон, произведен од предниот хипофизата - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .