Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутен простатит: симптоми и третман

Акутен простатит - главните симптоми:

Акутен простатитис - болест од акутна воспалителна природа, која влијае на простатата, може да биде и независен патолошки процес и компликација по аденомот на простатата. Најчесто се дијагностицира болеста на возраст од 20 до 45 години, но развојот на акутната форма на простатитис не е исклучен во староста.

За точна дијагноза се вршат лабораториски и инструментални методи на испитување. Третманот, во повеќето случаи, се изведува со конзервативни методи, но хируршката интервенција не е исклучена.

Според Меѓународната класификација на болестите, акутниот простатит се класифицира под посебна вредност. Кодот за ICD-10 е N41.0.

Етиологија

Следниве етиолошки фактори можат да предизвикаат акутен простатит кај мажите:

 • повреди на карличните органи и простатата;
 • инфективни процеси во урогениталниот систем;
 • воспалителни болести;
 • продолжена хипотермија;
 • продирање на инфекцијата во уретрата преку уретрата;
 • ефектите од медицинскиот преглед, кој бил спроведен преку уретрата;
 • компликација по радиотерапија или хемотерапија.

Најчесто дијагностициран акутен бактериски простатит, предизвикан од инфекција.

Класификација

Во зависност од степенот на оштетување на простатата, се разликуваат следните форми на развој на патолошкиот процес:

 • catarrhal - инфекцијата се добива на екскреторните канали, влијае само на мукозната мембрана, не продира длабоко во ткивата;
 • фоликуларен - најчесто дијагностициран како компликација на катарларната форма;
 • дифузен или паренхимски - воспалителниот процес се претвора во гноен, паренхимот на простатата е засегнат.
Видови на простатитис

Дифузната форма на болеста ја има најлошата прогноза, бидејќи може да предизвика болеста да стане хронична или да доведе до апсцес на простатата.

Симптоматологија

Кај акутниот простатит, клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • тешкотии при мокрење, чувство на нецелосно празнење на мочниот меур;
 • честа мокрење;
 • ако причината за болеста е инфекција, тогаш ќе има чешање и горење;
 • болен, досаден, досаден карактер во регионот на глансот пенисот, кој му дава на анусот. Како што патолошкиот процес се влошува, болката ќе биде хронична;
 • болка при движење на дебелото црево;
 • зголемување на телесната температура на 37 степени, со дифузна форма, можеби до 40 степени;
 • намален сексуален нагон, проблеми со ерекцијата;
 • во урината може да има крв, гној;
 • општо влошување на здравјето.

Слична клиничка слика може да биде присутна и кај други инфективни или инфламаторни заболувања на урогениталниот систем, не се исклучуваат СПБ, затоа невозможно е самостојно да се споредат симптомите со методите на лекување, што може да доведе до развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Ако се сомневате дека имате акутен бактериски простатитис или каква било друга форма, треба да се консултирате со вашиот уролог, бидејќи овој специјалист може да ја утврди точната причина за болеста, да одбере ефикасни лекови за да ја отстрани.

Пред сè, лекарот врши физички преглед, при што мора да утврди следново:

 • како симптомите, нивната природа, интензитетот почнаа да се појавуваат одамна;
 • дали пациентот во моментов зема лекови, вклучително и за ублажување на акутните симптоми;
 • дали постои историја на хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • начин на живот на пациентот, вклучувајќи и сексуален однос.

Исто така за време на првичниот преглед, палпацијата на простатата се изведува преку ректумот.

Покрај физичкиот преглед, се спроведуваат и следните лабораториски и инструментални истражувачки методи:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • ПЦР стругање студија;
 • урина бакспоев;
 • антибиограм;
 • uroflowmetry;
 • Ултразвук на простатата;
 • КТ или МРИ на карличните органи;
 • СТД анализа;
 • земајќи тест од уретрата за микроскопско испитување.

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе биде јасно како да се третираат акутните простатити, кои антибиотици се рационални за употреба.

Третман

Акутната форма на простатитис, за разлика од хроничната, е добро лекувана и ретко доведува до сериозни компликации. Исклучок е дифузната форма на акутен простатит, бидејќи самата по себе е претходна фаза на хроничната форма.

Терапевтски интервенции може да вклучуваат:

 • земање дрога;
 • физиотерапија;
 • исхрана;
 • промена на животниот стил.

Третманот со традиционалната медицина не е исклучен, туку само како додаток на главната терапија со лекови и по одобрувањето на лекарот што посетува.

Третманот на акутен простатит може да ги вклучува следните лекови:

 • антибиотици кои се пропишани земајќи ја предвид претходно утврдената чувствителност за нив;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • супстанции за ублажување на грчевите во уретрата и подобрување на метаболизмот во простатата;
 • имуномодулатори;
 • витамин и минерален комплекс.

Антибиотиците треба да се земаат само како што е пропишано од лекар, а не е можно самиот да се прилагоди на курсот

Апсцес на простата

Ако третманот на простатитис со антибиотици и други лекови не го даде саканиот ефект или сериозни компликации, тогаш се врши хируршка интервенција.

Индикации за хирургија се:

 • развој на апсцес на простатата;
 • акутна задршка на урина.

По операцијата, исто така, е потпишан третман на простатитис со лекови и хербални лекови.

Лекарот може да пропише и посебна диета, која ги вклучува следните:

 • масни, зачинети, кисела јадења, маринади и кисели краставички се исклучени;
 • се препорачуваат каша, млечни производи со мала содржина на маснотии, посно месо и риба, сокови и компоти;
 • оброците треба да бидат чести, но во мали делови;
 • алкохолот е исклучен.

Исто така за време на третманот треба да се исклучи сексот.

Можни компликации

Недостатокот на третман може да доведе до следните последици од акутен простатит:

 • транзицијата од акутна кон хронична;
 • импотенција ;
 • неплодност;
 • апсцес;
 • вклучување на други органи во инфективниот процес;
 • намалување на простатата;
 • проблеми од психолошка природа.

Таквите компликации може да се избегнат ако веднаш се започне со лекување на акутен простатит.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • редовен секс;
 • употреба на бариерни методи на контрацепција;
 • внимателна интимна хигиена;
 • избалансирана исхрана;
 • превентивни прегледи кај урологот.

Покрај тоа, многу е важно брзо да се третираат сите инфективни и воспалителни болести, а не да се дозволи хипотермија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акутен простатитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дизурија (појавување симптоми: 7 од 14)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на болестите на урогениталниот систем, недоволната исхранетост и недоволната внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 6 од 14)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 5 од 14)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 5 од 14)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 5 од 14)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .